Prowadzenie Facebooka – czy naprawdę potrzeba regularnych postów?

Jeżeli zastanawiasz się, czy regularne publikowanie postów ma znaczenie koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Czas czytania 4 minut

Chcesz zlecić prowadzenie Facebooka agencji, bo wiesz że posty muszą być dodawane regularnie, a nie chcesz robić tego sam. To naturalne. Prowadzisz biznes i rozumiesz, że marketing internetowy jest kluczowy, aby pozyskiwać klientów i rozwijać firmę. To prawda. Tyle tylko, że “prowadzenie social media” rozumiane jako dodawanie ładnych postów to najmniej ważny element Twojej reklamy jeśli prowadzisz firmę. Wytłumaczyć Ci dlaczego?

Czego dowiesz się o prowadzeniu Facebooka? Spis treści

Obojętne jaką branżę reprezentujesz. Jeśli pracujesz w jakimś zawodzie dłużej niż 6 miesięcy, to już wiesz znacznie więcej o branży niż 90% klientów, którzy kupują to, co oferujesz. Nic więc dziwnego, że gdy jesteś klientem agencji reklamowej, nie do końca wiesz czego oczekiwać od usługi prowadzenia Facebooka. Dlaczego?

Wolisz słuchać? Zapraszam do podcastu:

Czasy się zmieniają, a w Internecie zmieniają się 10x szybciej.

Social media w świadomości polskich przedsiębiorców jest obecne od około 2016 roku. Wcześniej, gdy firmie z sektora MŚP proponowano kampanie na Facebooku czy Instagramie prezes zbywał to śmiechem komentując: “Mamy produkt dla poważnych ludzi, nie dla dzieci.”.

Od 2016 roku można zauważyć, że coraz więcej firm próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie Internet odpowiada często za 100% przychodów. Obojętne, czy firma jest “poważna” i oferuje odszkodowania, czy “śmieszna” i sprzedaje zabawne t-shirty – każdy biznes próbuje na swój sposób “ugryźć” marketing internetowy. A w tej branży wiedzy przybywa w rekordowym tempie, bo życie całego świata przenosi się do Internetu. Obecnie już ponad sześć milionów przedsiębiorstw aktywnie promuje swoją działalność na Facebooku.

Mężczyzna opowiada o prowadzeniu Facebooka

Oznacza to, że prowadząc biznes możesz po prostu nie nadążyć za ilością zmian i wiedzy, jaka powstaje każdego miesiąca na temat marketingu i obecności biznesu w Internecie. Z tego powodu kierujesz się tym, co powtarzali znajomi, co usłyszałeś kilka lat temu na szkoleniu, lub co doradził Stefan (19 letni fan komunikacji w social media). Trudno się dziwić – chcesz nadążać za regularną wiedzą.

To jak to jest z tym prowadzeniem Facebooka i regularnym dodawaniem postów?

Dawno dawno temu, (przed 2016) kiedy jeszcze wszyscy Twoi koledzy prowadzący firmy śmiali się z social media, popyt na nowe treści był znacznie wyższy niż teraz. Już wtedy całe miliardy ludzi używały Internetu do rozrywki i szukania informacji. Firmy jednak “nie miały czasu” aby zasypać Internet reklamami, tak jak to robią teraz. W “tamtych czasach” regularne dodawanie postów w social media dla wielu marek wystarczało, bo treści było tak niewiele, że fani dzielili się nimi i wysyłali sobie znacznie chętniej niż teraz.

Wtedy powstali szkoleniowcy-magicy

“Hokus-pokus nie musisz nic robić! Czary-mary dodawaj regularnie posty, aby fani przywykli, że się z nimi komunikujesz i marketing zrobi się sam.”

To co w końcu robić?

Nie zrozum mnie źle – regularne wyświetlanie się swoim potencjalnym i obecnym klientom od zawsze było szalenie istotne. Prezentowanie swoich produktów, pokazywanie wiedzy ekspertów Twojej firmy, czy chwalenie się zadowolonymi klientami jest skuteczne i niezbędne do zbudowania w Twojej firmie bazy osób “czekających” na możliwość zapłacenia za to, co oferujesz. Realizuje się to jednak w inny sposób.

Infografika o tym jak działać na Facebooku

Reklama płatna

Mamy na świecie dwie największe firmy, posiadające dostęp do praktycznie każdego człowieka w Internecie: Facebook i Google. Chcesz, aby nowe osoby dowiedziały się o Twoim produkcie, firmie, usługach? Zainteresuj się kampaniami reklamowymi na Facebooku. Jeśli obecna sprzedaż Cię nie zadowala, to ta usługa jest Ci najbardziej potrzebna i kluczowa na starcie. 

Logo Facebooka i Google

Dlaczego?
Możesz wybrać praktycznie większość kluczowych danych o potencjalnych klientach. Możesz pokazywać swoje komunikaty głównie tym, którzy mają największe szanse kupienia tego, co oferujesz. Nie czekasz na “magiczny algorytm Facebooka” a po prostu docierasz aktywnie do klientów. Przejmując kontrolę nad tym, kto i jak często widzi Twoje komunikaty. 

Obsługa Facebooka: pozbądź się ego i popatrz na liczby

Wciąż zdarza się, że właściciele firm niewłaściwie podchodzą do analizowania marketingu. Jeśli chcesz to robić dobrze powinieneś monitorować:

Zasięg – do ilu potencjalnych klientów dotarły Twoje komunikaty w ciągu miesiąca
Zainteresowanie- jak duży procent tych osób chciał wejść w interakcję i dowiedzieć się więcej
Zapytania/koszyki- jak dużo osób, z tych którzy kliknęli uznało ofertę za wartościową
Sprzedaż- ile z tych osób kupiło produkt. 

Elementy, które są najważniejsze w prowadzeniu Facebooka

Jeśli wciąż mierzysz liczbę postów/nowych lajków/komentarzy miesięcznie, to nie musi być nic złego – te wskaźniki mogą pomagać Ci rozumieć marketing. Jednak finalnie to te pierwsze są bardziej właściwe. W ten sposób lepiej zrozumiesz prowadzenie Facebooka.

Czemu piszę o Ego?
Zdarza się, że kiedy w biznesie idzie Ci gorzej, to zaczynasz wariować i porównywać się do konkurencji, która akurat na swoim fanpage pochwaliła się 3 ładnymi wpisami w ciągu 2 dni. Czujesz, że NA PEWNO to te 3 wpisy stanowią o ich sukcesie i zaczynasz wymagać tego od siebie. “Niech się dzieje” “Niech będzie dużo postów” “Niech mnie widzą” – myślisz. 

Krzyczący specjalista od Facebooka


Jeśli zdarza Ci się tak myśleć, pamiętaj proszę o ważnym rozróżnieniu. To, że Ty śledzisz dokładnie fanpage swój i konkurencji, praktycznie NIGDY nie oznacza, że Twoi potencjalni klienci robią to samo.

PODSUMOWUJĄC

Lepsze wyniki marketingu bez zwiększania budżetu.

Pobierz darmowy ebook i dowiedz się, jak dzięki zmianie swojego podejścia do zarządzania marketingiem osiągać lepsze efekty przy tym samym budżecie. Zapoznaj się z najlepszymi praktykami współpracy opartymi na problemach jakie rozwiązaliśmy u klientów.

Pobierając go otrzymasz też newsletter KAMAN. To jedna wskazówka tygodniowo o tym jak poprawić Twój marketing.

Ostatnie najciekawsze artykuły

Mężczyzna rysuje na tablicy żarówki jako pomysły w strategii marketingowej
Bez kategorii

Plan marketingowy – przykłady i omówienie realizacji

Czas czytania 4 minut Skuteczny plan marketingowy to sposób na to, by przyciągnąć potencjalnych klientów i dotrzeć do wybranej grupy docelowej. Marketing plan jest przeważnie elementem szerszej strategii. Często

Rezultaty:

Wygenerowane 142 836,50 zł sprzedaży w przeciągu 5 miesięcy współpracy

Ponad 9 – krotny zwrot z inwestycji dla klienta sprzedającego produkty dla dzieci

Wyzwanie:

Duża marka produktów do włosów – dostępna w drogeriach, sklepach stacjonarnych oraz innych sklepach internetowych – chciała wzmocnić sprzedaż produktów przez swój własny sklep. Dodatkowym wyzwaniem było stworzenie lejka sprzedażowego, w którym pokazujemy działania, opinie oraz efekty stosowania produktów. 

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Podział lejka sprzedażowego na różne segmenty odbiorców, w zależności od tego czy znają markę lub czy widzą reklamy produktów pierwszy raz

 • Podział optymalizacji na grafiki przedstawiające różne produkty i na różne zainteresowania oraz dane behawioralne jak zdrowe włosy, serum do włosów, utrata włosów, produkty do włosów itp.

 • Testowanie różnego typu grafik np. przedstawiających działanie produktów oraz ich efekty po określonym czasie stosowania. Dodatkowo wzmocniliśmy to działanie o przejrzystą komunikację i przykuwające oko grafiki

Rezultaty:

Koszt zakupu: 13,79 zł
Ilość zakupów: 759
Łączną wartość zakupów: 80 273,91 zł
ROAS (zwrot z inwestycji) : 7,67

Wyzwanie:

Klientka z wieloletnim doświadczaniem na rynku chciała pozyskać jak najwięcej nowych klientek, na zakup drogiego sprzętu do elektrostymulacji. 

Zaproponowaliśmy po kolei:

Przygotowanie wideo do reklam, nagranie webinaru oraz wykonanie kilkudziesięciu zdjęć

Stworzenie landing page z możliwością zapisania się (zostawienia adresu email) do obejrzenia darmowego webinaru

Przygotowanie kampanii typu Lead Ads, do pozyskiwania kontaktów bezpośrednio w środowisku Facebooka

Utworzenie automatycznej kolejki maili z merytoryczną treścią i możliwością umówienia się na rozmowę przez Calendy

Przygotowanie konta na Calendly z zapisami na 30-minutową rozmowę

Rezultaty:

W ciągu czterech miesięcy uzyskaliśmy 434 leady (adresy e-mail lub numer telefonu).

Co miesiąc wzrost liczby pozyskanych leadów o ok. 30%

Ponad 600 000 wyświetleń reklam na Facebooku i Instagramie.

Rezultaty:

Ponad 600 zakupów o łącznej wartości 312,000 zł, dla sklepu internetowego sprzedającego buty online Zwrot z inwestycji na poziomie 700%

Wyzwanie:

Jak sprawić, żeby okulary przeciwsłoneczne sprzedawały się przez cały rok? Jak dotrzeć do osób, dla których kupno okularów za 1500 złotych jest czymś naturalnym?

Takie wyzwania czekały na nas w przypadku tego klienta.

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Wykorzystanie nagrywanych przez właścicielkę wideo, według naszych wytycznych.
 • Ciągłe rozbudowywanie bazy fanów na Instagramie, poprzez skuteczne kampanie na pozyskanie nowych obserwujących.
 • Kampania delikatnie przepychająca do zakupu w sklepie internetowym.
 • Mocne wykorzystanie wiadomości prywatnych na Instagramie, jako główny kanał sprzedażowy.

Rezultaty:

W trzy miesiące liczba wysyłanych wiadomości prywatnych na IG wzrosła o ok. 40%, a wartość zamówień o ok. 175%.

Pozyskaliśmy ponad 6000 nowych obserwatorek w pięć miesięcy.

Ponad 2 000 000 wyświetleń reklam na Facebook i Instagramie.

Wyzwanie:

W czasie pandemii sklep stacjonarny przeniósł swoją sprzedaż również do sieci. Przypadek jakich wiele. Jak dobre wyniki stacjonarne przełożyć na dobre wyniki online, bez sprzedaży własnych produktów?

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Przygotowanie struktury lejka sprzedażowego, z podziałem na górną część lejka oraz na remarketing

 • Dostosowanie zdjęć do odbiorców i pokazanie czym się zajmuje klient – ma zarówno felgi jak i całe komplety opon, ma asortyment do różnych modeli oraz dodatkowo, że istnieją różne formy finansowania zakupu

 • Opracowaliśmy w social media nowe grupy odbiorców, nowe kreacje reklamowe oraz uruchomiliśmy kampanie, dopasowane do nowych klientów z innego targetu niż dotychczas

Rezultaty:

Pozyskanie ponad 5000 nowych obserwatorów na Instagramie. Koszt pozyskania nie przekroczył 1 zł za osobę.

Wzrost liczby transakcji o ponad 400% patrząc rok do roku. W pół roku z poziomu ok. 75 zamówień miesięcznie doszliśmy do poziomu ponad 380 zamówień miesięcznie.

Sklep stacjonarny notuje rekordowe zyski, gdzie sprzedaje m.in. foteliki samochodowe (również promowane przez nas).

Wyzwanie:

Klient prowadzący usługi samochodowe (renowacja, naprawa, sprzedaż felg) chciał sprzedawać więcej przez swój sklep internetowy, w głównej mierze skupiając się na sprzedaży opon, felg oraz całych zestawów do samochodów. 

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Przygotowanie struktury lejka sprzedażowego, z podziałem na górną część lejka oraz na remarketing

 • Dostosowanie zdjęć do odbiorców i pokazanie czym się zajmuje klient – ma zarówno felgi jak i całe komplety opon, ma asortyment do różnych modeli oraz dodatkowo, że istnieją różne formy finansowania zakupu

 • Opracowaliśmy w social media nowe grupy odbiorców, nowe kreacje reklamowe oraz uruchomiliśmy kampanie, dopasowane do nowych klientów z innego targetu niż dotychczas

Rezultaty:

Budżet: 2,000 euro/ miesięcznie
Ilość zakupów: 103
Łączną wartość zakupów: 86 271,45 euro
ROAS (zwrot z inwestycji) : 17,25

Wyzwanie:

Nasza Klientka posiada markę osobistą i jest już znana w świecie korektorów tekstu. Zgłosiła się do nas, abyśmy pomogli jej wygenerować rekordowy przychód sprzedaży jej flagowego produktu czyli kursu online przygotowującego do zawodu korektora.
Okno sprzedażowe trwało 10 dni i poprzedzone było bezpłatnym webinarem połączonym z warsztatami.

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • kampanię zapisów na listę oczekujących, aby ogrzewać grupę odbiorców poprzez kampanię mailingową stworzoną przez klientkę
 • kampanię na zapisy na darmowy webinar, aby jak najwięcej nowych osób dowiedziało się, na czym polega praca korektora
 • kampanię remarketingową do osób z listy oczekujących oraz uczestników webinaru
 • kampanię sprzedażową do tzw. “zimnego ruchu”
  kampanię na obserwujących na Instagramie

Rezultaty:

Klientka oczekiwała minimum powtórzenia wyniku z poprzedniej edycji kursu. Każda wartość powyżej, miała dać klientce dużą satysfakcję z osiągniętego wyniku. Zapowiedzi w postaci kampanii mailingowej do listy oczekujących oraz zapisy na bezpłatny webinar pozwoliły nam stworzyć wartościowe grupy odbiorców, do których powróciliśmy z komunikatami sprzedażowymi, po otwarciu okna sprzedażowego. Dzięki tym działaniom, już pierwszego dnia sprzedaży, klienci złożyli aż 26% wszystkich zamówień! Osoby niezdecydowane, które nie dokonały jeszcze zakupu, a miały wcześniej styczność z marką, ostatniego dnia otrzymały komunikat o ostatniej szansie na zdobycie nowych umiejętności. Końcowy wynik sprzedażowy był niemal DWUKROTNIE wyższy, niż w poprzedniej edycji. To na tyle dobry wynik, że klientka podjęła decyzje o kontynuowaniu współpracy i przygotowaniu kolejnych produktów, które z sukcesem pomożemy jej sprzedać.

Wyzwanie:

Gabriel przychodził do nas z niczym. Miał jedynie rozgrzebany lokal z wizją studia treningu EMS w Rzeszowie. Marketing budowaliśmy więc od zera.

W tej branży klienci wiążą się głównie na umowy – na 12 lub 18 miesięcy. Jak ich pozyskać?

Zaproponowaliśmy po kolei:

 

 • Od początku postawiliśmy na komunikacje bezpośrednią, czyli telefony i wiadomości prywatne
 • Studio do dzisiaj nie posiada swojej strony internetowej, więc opieramy się tylko na działaniach w social mediach
 • Gabriel i Agnieszka, według naszych wytycznych, przygotowali wiele filmów reklamowych jeszcze przed rozpoczęciem działalności studia
 • Skupiliśmy się głównie na kampaniach zasięgowych, gdzie celem było wyświetlenie wideo

Rezultaty:

 • Podpisanych ponad 200 długoterminowych umów (najwięcej na 18 miesięcy)
 • Ponad 3 000 000 wyświetleń reklam na terenie województwa podkarpackiego
Kurs będzie odbywał się w okresie 3 miesięcy, tj. wrzesień-październik-listopad 2023 r. Zjazdy stacjonarne będą odbywać się w: Warszawie*, Krakowie*, Łodzi*
*O dokładnym miejscu i adresie zjazdu poinformujemy uczestników najpóźniej na 14 dni przez terminem
 
Zjazdy stacjonarne odbędą się w następujących terminach*:
 • 16-17.09.2023 oraz 23-23.09.2023
Sobota w godz. 10:00-18:00
Niedziela w godz. 9:00-17:00 
 • 14 i 22.10.2023 r.:
Sobota w godz. 10:00-18:00
Niedziela w godz. 9:00-17:00 
 • 18 i 19.11.2023 r.:
Sobota w godz. 10:00-18:00
Niedziela w godz. 9:00-17:00 
*O dokładnej dacie zjazdu poinformujemy uczestników najpóźniej na 14 dni przez terminem
 • 2.12.2023 r. – zakończenie kursu i wręczenie certyfikatów (offline).
 
Spotkania LIVE w ramach Kursu będą prowadzone według harmonogramu, który zostanie opublikowany w lipcu 2023 roku na Grupie na platformie Facebook.