Jak montować filmy do social media? Z tymi aplikacjami edycja wideo jest prostsza niż myślisz.

Sprawdź, jakie aplikacje do montażu filmów w telefonie są najbardziej polecane. Wideo w social mediach zyskuje na popularności. Wykorzystaj to!
Czas czytania 10 minut

Z zachwytem przewijasz kolejne rolki na Instagramie i filmiki na TikToku i zastanawiasz się – Jak ich twórcy osiągają tak spektakularne efekty? Z nutką zazdrości obserwujesz, jak materiały wideo konkurencji zdobywają serca kolejnych widzów, jednak sam bądź sama wciąż z jakiegoś powodu wstrzymujesz się od próby montażu filmów, bo…

No właśnie. Dlaczego?

Wiele osób wciąż uważa, że sztuka montowania filmów zarezerwowana jest wyłącznie dla profesjonalistów, a uzyskanie spektakularnych efektów w edycji wideo wiąże się z godzinami poświęconymi na naukę skomplikowanego i drogiego oprogramowania. Nic bardziej mylnego. Prawdą jest, że montowanie filmów nigdy nie było tak proste jak teraz, a w tym artykule udowodnimy Ci, że droga do osiągnięcia zachwycających efektów jest na wyciągnięcie ręki – dosłownie i w przenośni. Poznaj najlepsze aplikacje do edycji wideo i już dzisiaj stwórz pierwszy, efektywny film na smartfonie.

Sztuka montażu filmów w 5 krokach

W tym artykule dowiesz się:

 • Jak montować filmy na smartfonie, które zachwycą Twoich odbiorców w mediach społecznościowych?
 • Jaką aplikację warto zainstalować, aby w prosty sposób tworzyć wciągające rolki do mediów społecznościowych?
 • Który edytor wideo będzie dla Ciebie najlepszy?
 • Jak obsługiwać konkretną aplikację do edycji wideo i maksymalnie wykorzystać jej potencjał i dostępne funkcje?
 • Jakie są kluczowe elementy dobrego montażu filmów?
 • Jak usunąć niechciany znak wodny w CapCut?

Pamiętaj: sekret tworzenia atrakcyjnego contentu wideo do mediów społecznościowych tkwi w prostocie. Zaprezentowane przez nas aplikacje są bezpłatne i już dzisiaj pozwolą Ci tworzyć zachwycające materiały do social mediów. Zaczynamy!

CapCut – sztuka montowania filmów nigdy nie była tak prosta

Naszą pierwszą propozycją jest CapCut. To aplikacja, która powstała w 2020 roku i została wprowadzona na rynek przez firmę Byte Dance – twórców prężnie rozwijającego się TikToka. Czego zatem możemy spodziewać po aplikacji wyprodukowanej przez giganta IT, który zrewolucjonizował sposób, w jaki konsumujemy treści wideo? Z pewnością łatwości w obsłudze aplikacji! CapCut ma bowiem niezwykle intuicyjny interfejs, który pozwala na płynne i szybkie montowanie filmów nawet dla zupełnie początkujących użytkowników. Dzięki temu, możesz tworzyć profesjonalne wideo na własnym telefonie i to bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej.

Ciekawe efekty montażu filmów, które podążają za aktualnymi trendami czy coraz bardziej zaawansowane funkcje AI, należą do kolejnych atutów CapCut. Kto jak kto, ale twórcy takiego giganta jak TikTok doskonale wiedzą, co sprawia, że treści wideo stają się viralem. Warto zatem skorzystać z dostępnych zasobów jej twórców. Aplikacja oferuje niezwykle bogatą bibliotekę efektów specjalnych, trendujących filtrów i gotowych już szablonów do edycji wideo. Każdy z zasobów CapCut – ścieżki dźwiękowe, efektywne przejścia czy materiały wideo, możesz z łatwością dostosowywać do własnych potrzeb i stylu Twojej marki.

Oczywiście cena i dostępność również ma znaczenie. Aplikacja CapCut jest dostępna dla wszystkich użytkowników w bezpłatnej wersji. Rozszerzona wersja Pro odblokowuje dodatkowe funkcje, takie jak: usuwanie drgań, dodatkowe efekty wizualne oraz dodatkowe 100GB miejsca w chmurze. Koszt? Zaledwie 7 dolarów miesięcznie. Jednak sądzimy, że już w ramach wersji darmowej możesz stworzyć spektakularne efekty i to zupełnie za darmo. Jak zatem montować zachwycające filmy w CapCut? Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym kompleksowym przewodnikiem.

Rozpocznij swoją przygodę montażu wideo w programie CapCut.

CapCut – od czego zacząć przygodę montowania filmów?

CapCut jest dostępny zarówno dla użytkowników iOS, jak i Android. Możesz pobrać aplikację bezpośrednio ze sklepu App Store dla użytkowników iPhone’ów i iPadow bądź z Google Play, jeśli korzystasz z Android.

CapCat to wszechstronny program do montażu wideo, który warto zainstalować w swoim telefonie.

A co jeśli wolisz montować swoje filmy na ekranie komputera? Nic straconego! Tutaj mamy dla Ciebie również dobrą wiadomość. Od niedawna szerokie funkcje aplikacji

CapCut są dostępne w wersji desktopowej. Możesz zatem w wygodny sposób montować materiały wideo na komputerze, a wszystkie projekty ze sobą synchronizować (niezależnie od tego, czy w danej chwili korzystasz z laptopa czy smartfona). Wersja desktopowa jest bardziej rozbudowana i dla wielu osób dużo wygodniejsza.

Z CapCut możesz korzystać również w wersji internetowej i zalogować się do swojego konta bezpośrednio z przeglądarki. Niezależnie od tego gdzie jesteś i z jakiego aktualnie sprzętu korzystasz – korzystanie z dobrodziejstw CapCuta jest łatwodostępne i intuicyjne.

Korzystanie z CapCut nigdy nie było tak proste.

CapCut – jak założyć konto i wgrać pierwsze materiały wideo?

Jeśli już zainstalowałeś bądź zainstalowałaś aplikację na desktopie bądź smartfonie, pierwszym krokiem jest utworzenie konta na CapCut. Możesz zarejestrować się za pomocą swojego e-maila, konta Google, Tik-Toka, Facebooka bądź przy użyciu Apple.

Jak utworzyć konto w programie do montażu CapCut?

Pragniesz swoje materiały wideo chcesz tworzyć zespołowo? Niezwykle pomocną funkcją CapCut jest możliwość edycji wideo w grupie. W tym celu możesz zaprosić innych użytkowników do wspólnej edycji filmów. Ogromną zaletą CapCut jest tworzenie wielu przestrzeni projektowych. Dzięki tej opcji z łatwością podzielisz się swoimi pomysłami z innymi. Jednocześnie masz ciągle możliwość tworzenia swoich własnych, prywatnych projektów, do których dostęp masz oczywiście wyłącznie Ty.

Jak w prosty sposób wgrać swoje pierwsze materiały wideo? To proste. Wystarczy, że wgrasz bezpośrednio ze swojego smartfona lub dysku na komputerze materiały – nagrane wcześniej filmy, ścieżki dźwiękowe czy zdjęcia.

CapCut – synchronizacja z Google Drive i Dropbox

CapCut umożliwia wiele udogodnień w kwestii zarządzania i przechowywania Twoich zasobów multimedialnych. Jeśli korzystasz z Google Drive czy Dropbox – masz możliwość zsynchronizowania aplikacji z tymi zewnętrznymi dyskami. Oznacza to, że możesz w łatwy sposób mieć dostęp do swoich materiałów, niezależnie od tego, na jakim sprzęcie w danym momencie pracujesz. Opcja dostępna jest w wersji desktopowej.

CapCut możesz zsynchronizować z Google Drive oraz Dropboxem.

Jak stworzyć pierwszą rolkę w CapCut za pomocą szablonu?

Przechodzimy do konkretów i… dobrej zabawy! Na pierwszy rzut oka interfejs aplikacji CapCut jest bardzo przejrzysty, a korzystanie z programu niezwykle intuicyjne i proste. Wspominaliśmy już, że CapCut oferujesz szereg gotowych do wykorzystania szablonów do edycji filmów, które z pewnością pomogą Ci stworzyć spektakularne rolki i filmy do mediów społecznościowych. W tym celu wystarczy przejść do zakładki Szablony w aplikacji mobilnej bądź na desktopie. Zobaczysz, że program zaoferuje Ci dziesiątki kategorii, za pomocą których wybierzesz szablon, który idealnie wpisuje się w Twoje potrzeby. Kategorie dostępnych szablonów są znacznie bardziej rozbudowane w wersji na komputer. Możesz między innymi: Odkrywać popularne szablony (czyli te, które aktualnie cieszą się największą popularnością wśród użytkowników), a nawet tworzyć grafiki statyczne, które możesz z powodzeniem wykorzystać do okładki gotowego już filmu.

Montaż w CapCut z wykorzystaniem szablonów oferuje ogromne możliwości i jest prostszy niż myślisz.

Poszukując gotowego, idealnego szablonu do swojego wideo reklamowego, masz do dyspozycji gotowe zestawienia kategorii. Na przykład: For Reels, For TikTok, Biznes, Fitness, Memes, Effects, Celebrate. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki CapCut i wpisać frazę, która najlepiej określi kategorię i rodzaj filmów, które chcesz zmontować. Chcesz stworzyć angażujący i atrakcyjny materiał wideo dla branży beauty? Wpisz beauty, look, hair, before and after. Przeglądaj dziesiątki dostępnych szablonów i wybierz ten, który od pierwszych sekund skradł Twoje serce. Po wybraniu gotowego szablonu, czas na… dostosowanie go do Twoich potrzeb! Możesz wgrać pasujące elementy: pakiet zdjęć, muzykę i przejść do dalszej edycji filmów. Każdy szablon możesz dowolnie edytować – zmiana ścieżki dźwiękowej, dodawanie naklejek, podmiana napisów. Wszystko to w CapCut jest bajecznie proste i wiele zależy od kreatywności użytkownika.

Przykładowe szablony w CapCut, które doskonale sprawdzą się w branży beauty.

Tworzenie filmów w CapCut za pomocą szablonu w 5 krokach:

Krok 1: Wybierz szablon:Po wybraniu nowego projektu, CapCut zaproponuje różne dostępne szablony. Szablony to gotowe układy i efekty, które możesz w łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb.

Krok 2: Zaimportuj swoje materiały wideo: Po wybraniu szablonu, zostaniesz poproszony o zaimportowanie swoich własnych materiałów wideo. Możesz wybrać filmy lub zdjęcia bezpośrednio z galerii swojego telefonu lub z innych źródeł, takich jak Google Drive czy Dropbox (o tej możliwości wspominaliśmy już wcześniej).

Krok 3: Dostosowanie własnego wideo:Po imporcie zasobów, przeciągnij i upuść je na odpowiednie miejsca w szablonie. CapCut pozwala na przycinanie, obracanie, dodawanie efektów i tekstów, a także na korzystanie z innych zaawansowanych funkcji edycyjnych, które w prosty sposób pomogą Ci dostosować film do własnych potrzeb.

Krok 4: Dodaj muzykę lub efekty dźwiękowe:Aby nadać swojemu filmowi odpowiedni klimat, możesz dodać muzykę z biblioteki CapCut lub własne utwory z telefonu. Dodatkowo, CapCut oferuje szeroką gamę efektów dźwiękowych, które możesz dodać w kluczowych momentach swojego filmu.

Krok 5: Podgląd gotowego materiału i zapis filmu:Twój film jest już gotowy? Po zakończeniu edycji, obejrzyj swój film, aby upewnić się, że wszystko dobrze. Jeśli jesteś zadowolony bądź zadowolony z efektu, kliknij przycisk Eksportuj, który zazwyczaj znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.

Jak pobrać materiał zmontowany w CapCut?

Jak zapisać film CapCut bez znaku wodnego?

Podstawowym błędem wielu twórców wideo jest pozostawienie znaku wodnego po edycji w CapCut. Być może zauważyłeś bądź zauważyłeś takie materiały przeglądając chociażby Instragrama czy TikToka. Jednak… usunięcie znaku wodnego nie należy do trudnych rzeczy! Po zmontowaniu gotowego filmu klikasz na button Eksportuj. Na ekranie Twojego smartfona zobaczysz dwie opcje: Zapisz w urządzeniu ze znakiem wodnym CapCut oraz Zapisz i udostępnij na TikToku bez znaku wodnego CapCut. Jeśli Twojego konto CapCut jest bezpośrednio powiązane z TikTokiem, to najprostszym i najszybszym sposobem na pozbycie się niechcianego znaku wodnego, będzie zapisanie go na TikToku.

Ale uwaga! Nie musisz publikować materiału od razu. Możesz opublikować go w medium społecznościowym w ramach wersji roboczych, a później… zapisać go na swoim urządzeniu. Niechciany znak wodny w CapCut? Zastosuj tę prostą metodę i ciesz się profesjonalnymi materiałami wideo bez znaku wodnego (nie tylko na TikToku).

InShot – prosta aplikacja dla początkujących do edycji wideo

Naszą drugą propozycją jest InShot. To bardzo prosta aplikacja o przyjaznym interfejsie, która również występuje w wersji darmowej. Aplikacja jest dostępna zarówno dla użytkowników Androida, jak i iOS’a. Jakie są główne zalety tej aplikacji? To video editor, który jest naprawdę banalny w obsłudze! Przejrzysty interfejs sprawia, że nawet początkujący użytkownicy, którzy do tej pory nie mieli jakiegokolwiek doświadczenia z programem do montowania filmów – szybko się w nim odnajdą i jeszcze szybciej zaczną tworzyć pierwsze, zachwycające materiały.

Intuicyjny i prosty interfejs to z pewnością wyróżniki aplikacji InShot.

Wady? Niestety program w bezpłatnej wersji oferuje okrojone funkcje. Wersja płatna umożliwia odblokowanie wszystkich dostępnych efektów specjalnych. Musisz liczyć się z tym, że w wersji darmowej będą towarzyszyć Ci nieustannie liczne reklamy, które mogą być dla wielu użytkowników dość uciążliwe. Na szczęście nagrywanie filmików w wersji premium nie wiąże się z dużymi kosztami – za miesięczną obsługę programu zapłacisz 19,99 złotych miesięcznie, za roczny dostęp – 79,99 złotych, a nielimitowany, dożywotni abonament to koszt niespełna 200 złotych. Czy warto zapłacić za płatną wersję programu? Najlepiej pobierz bezpłatną wersję InShot i przekonaj się, czy to program dla Ciebie.

InShot – od czego zacząć?

Po zaintastalowaniu programu ujrzysz dwa główne obszary robocze.

 • Sekcja Create New pozwala na szybką edycję materiałów wideo, zdjęcia oraz stworzenie kolażu.
 • Z kolei sekcja Materials to biblioteka gotowych motywów, naklejek, czy efektów specjalnych. To tutaj stworzysz na przykład efekt wybuchu i przejrzysz inne ciekawe motywy, które zostały zaprezentowane na konkretnych przykładach.

Przejdźmy do sekcji montowania filmów, bo na tym obszarze skupiamy się w tym artykule. Klikając New, aplikacja automatycznie przeniesie Cię do biblioteki filmów i zdjęć w Twoim telefonie. Wybierz konkretne materiały i przejdź do osi czasu. Przekonasz się, że edycja wideo z InShot jest prostsza niż sądzisz!

InShot – jak swoim telefonie stworzyć pierwsze, zachwycające wideo?

Przeanalizujmy większość kluczowych funkcji, jakie oferuje nam aplikacja.

 • Canvas

Za pomocą tej funkcji dostosujesz format wgranego materiału do konkretnych mediów społecznościowych – Instagrama, Shortsów na YouTubie, czy filmu TikToku. W tej sekcji możesz również zbliżać obraz za pomocą opcji Zoom, a także edytować tło dookoła Twojego filmu. Jako tło możesz również dodać dowolne zdjęcie z biblioteki na swoim telefonie.

 • Music

To oczywiście dział szeroko rozumianej muzyki i dźwięku. Wybór konkretnej ścieżki dźwiękowej jest bardzo prosty – możesz wybrać konkretny utwór muzyczny, nagrać własne audio w trakcie montażu (po udostępnieniu aplikacji dostępu do Twojego mikrofonu!), a także wybrać dowolne efekty – przerażający śmiech rodem z horroru, czy dźwięk budzącej się do życia natury. Wszystko zależy od kreatywności i inwencji twórczej użytkownika.

 • Stickers

W tej sekcji odnajdziesz wszelkie dodatkowe elementy, które możesz nanieść na swoje wideo – naklejki, animacje oraz napisy.

 • Effect

To miejsce, w którym znajdują się szeroko rozumiane efekty specjalne – tworzenie iluzji, aureoli czy tła z Matrixa. Możesz również edytować sam materiał wideo, rozświetlając go, zwiększając kontrast czy nanosić filtry (zapewne znane Ci z Instagrama).

 • PIP

Funkcja PIP, to nic innego jak zabieg Picture-in–Picture, czyli możliwość ulokowania drugiego nagrania w ramach montowanego filmu . Możesz przykładowo dodać materiał wideo, w którym nagrany zostanie komentarz tego, co dzieje się na Twoim filmie. To bardzo często stosowany zabieg w wielu filmach.

 • Trim, cut i split

Funkcja Trim pozwala na przycięcie początku lub końca filmu, czyli usunięcie niechcianych fragmentów.

Cut umożliwia na niezależne pocięcie fragmentów filmów i późniejszą zamianę ich pozycji.

Z kolei funkcja Split pozwala oddzielić dwa fragmenty filmu, jednak ich nie tnie – możesz dzięki niej podzielić swój materiał na dwie części i niezależnie nakładać na nie różne efekty.

Znając te podstawowe funkcje z pewnością będzie Ci łatwiej płynniej poruszać się po niemalże każdym programie do edycji wideo na telefonie!

Funkcje aplikacji InShot, które warto poznać.

Jak w prosty sposób dodać napisy do wideo za pomocą smartfona?

Napisy dodawane do materiałów wideo w mediach społecznościowych są już niemalże absolutną podstawą. Warto o tym pamiętać, ponieważ znacznie poprawiają one doświadczenie odbiorcy i zwiększają zaangażowanie użytkowników. Dzięki napisom przekaz wideo staje się bardziej przystępny, a przekazywane informacje są łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania. Dodatkowo, napisy umożliwiają docieranie do szerszej grupy odbiorców, w tym osób niesłyszących, osób z problemami z językiem, czy tych, którzy preferują oglądanie wideo bez dźwięku w miejscach publicznych.

Jak zatem szybko dodać napisy do materiałów wideo? W dobie sztucznej inteligencji to prostsze niż kiedykolwiek. Jest wiele dostępnych aplikacji, które służą wyłącznie do dodawania napisów do filmów, natomiast jeśli montujesz swoje filmy w CapCut, możesz z łatwością zrobić to w ciągu zaledwie kilku minut.

Dodawanie napisów do filmu ze ścieżką dźwiękową audio

Wyobraź sobie, że pragniesz dodać napisy do wideo, w którym ulokowana jest wypowiedź danej osoby. Niezależnie od tego, czy film trwa 5 minut, kwadrans czy pół godziny – z CapCut dodasz napisy w ciągu maksymalnie kilku minut.

Jak dodać szybko napisy w CapCut w 5 krokach?

Krok 1: Na desktopie wybierz sekcję Podpisy.

Krok 2: Na desktopie wybierz sekcję Podpisy. Dalej przejść do sekcji Automatyczne podpisy i wybierz opcję Automatycznego rozpoznawania mowy w filmach.

Krok 3: Pamiętaj o tym, aby wybrać język użyty w filmie. Na szczęście aktualnie CapCut ma możliwość rozpoznawania mowy w języku polskim, co znacznie ułatwia pracę w tym programie.

Krok 4: Sprawdź i edytuj ewentualne poprawki. Pamiętaj o tym, że AI nie jest doskonałe i mogą zdarzyć się literówki, brakować przecinka, dużej litery bądź kropki.

Krok 5: Dostosuj wygląd napisów do swojej identyfikacji wizualnej. Możesz wybierać spośród wielu fontów, kolorów i dostosować rozmiar i umiejscowienie wygenerowanych wcześniej napisów.

Jak wgrać automatyczne napisy do wideo w programie CapCut?

Proste? Bardzo proste! Co więcej, CapCut umożliwia również działania w drugą stronę, czyli… umożliwia dodawanie audio lektora na postawie napisów. Niestety aktualnie opcja ta nie jest dostępna w języku polskim, jednak może to być niezwykle pomocny zabieg, jeśli utworzyć napisy w języku angielskim.

Automatyczne dodawanie napisów umożliwiają również takie programy jak:

 • HappyScribe
 • TurboScribe
 • VEED.IO
 • Maestra

Pamiętaj jednak, że większość tych programów wymaga wykupienia płatnej subskrypcji.

Rozpocznij swoją przygodę z montażem wideo już dzisiaj!

Za pomocą bezpłatnych programów możesz stworzyć atrakcyjne wizualnie materiały, które przyciągną uwagę Twoich widzów. Nie potrzebujesz drogiego oprogramowia, sprzętu i współpracy z doświadczonymi twórcami. Wystarczy znaleźć odpowiednie narzędzie i zacząć… eksperymentować. Tajemnica wielu porywających treści wideo tkwi w prostych, dostępnych powszechnie narzędziach edycyjnych, które pozwalają na tworzenie profesjonalnie wyglądających filmów bez wysiłku i znacznych inwestycji. Pamiętaj również, że materiały wideo są niezwykle cenne dla algorytmów mediów społecznościowych. Platformy te preferują treści wideo, ponieważ angażują użytkowników na dłużej i zachęcają do interakcji. To więc niezbędny element Twojej strategii marketingowej. Już dzisiaj zacznij tworzyć swoje pierwsze materiały wideo i rolki. Dobra zabawa i rosnące zasięgi? Gwarantowane.

Przeczytaj też: Skąd wziąć pomysły na posty w social media? Poznaj 4 inspiracje!

Z pomocą AI i magicznymi narzędziami - sztuka montowania wideo jest prostsza niż sądzisz

Lepsze wyniki marketingu bez zwiększania budżetu.

Pobierz darmowy ebook i dowiedz się, jak dzięki zmianie swojego podejścia do zarządzania marketingiem osiągać lepsze efekty przy tym samym budżecie. Zapoznaj się z najlepszymi praktykami współpracy opartymi na problemach jakie rozwiązaliśmy u klientów.

Pobierając go otrzymasz też newsletter KAMAN. To jedna wskazówka tygodniowo o tym jak poprawić Twój marketing.

Ostatnie najciekawsze artykuły

Marketing internetowy

6 systemów CMS, które musisz znać!

Czas czytania 9 minut Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią (CMS) może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej strony internetowej lub aplikacji. Możliwości pod tym względem masz całkiem sporo. Jedne