Jak stworzyć skuteczne newslettery: 10 kroków do budowy listy mailingowej i wysyłki newsletterów

Czas czytania 9 minut

Do potencjalnych klientów możesz dotrzeć na wiele sposobów. Social media, kampanie płatne, content marketing, pozycjonowanie… możliwości jest całe mnóstwo. Na tej liście znajduje się też mailing, a dokładniej mówiąc jedna z jego skuteczniejszych form, czyli newslettery.

Bądźmy jednak szczerzy: jak wiele takich wiadomości otrzymujesz każdego dnia? Z pewnością od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu. To ile zatem realnie odczytujesz? Nie ma co się łudzić, zdecydowana większość newsletterów ląduje od razu w koszu bądź ginie w czeluściach poczty internetowej wraz z innymi nieodczytanymi wiadomościami. Czy więc mailing ma w ogóle jeszcze sens?

Jak wysyłać skuteczne newslettery?

Badania wskazują, że e-mail marketing to jeden z najskuteczniejszych kanałów marketingowych. Średni współczynnik otwarć wiadomości email wynosi 30,93%, a średni zwrot z inwestycji, jaki przynosi wysyłka kampanii mailingowej to aż 3800%! Z mailingiem bywa jednak różnie, a już tym bardziej z mierzeniem jego skuteczności.

Nie zrozumiem mnie źle, odpowiednio zaprojektowany newsletter może zdziałać cuda (czyt. zbudować relację z klientem, a nawet zwiększyć sprzedaż). Co to jednak znaczy „odpowiednio zaprojektowany”? Właśnie na to pytanie, otrzymasz dziś odpowiedź!

Czy e-mail marketing nadal działa?

W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych, łatwo można odnieść wrażenie, że jedyną drogą do klienta jest Facebook, Instagram czy Tik Tok. Jednak prawda jest taka, że e-mail marketing wciąż ma się dobrze. W szczególności dobrze zaprojektowany newsletter wciąż pozostaje jednym z najbardziej efektywnych narzędzi komunikacji z Twoimi klientami.

Dlaczego?

Ponieważ to Ty decydujesz, kiedy i jaką treść dostarczysz swoim odbiorcom, niezależnie od algorytmów i zmian polityki w mediach społecznościowych. I co najważniejsze – to Ty jesteś właścicielem listy mailowej, na której są osoby zainteresowane Twoimi treściami.

Newsletter to nie tylko sposób na regularne informowanie o nowościach w ofercie czy nadchodzących wydarzeniach. To przede wszystkim szansa na budowanie głębszych relacji z Twoimi odbiorcami.

E-mail marketing daje kontrolę nad treścią i czasem jej dostarczania, co jest kluczowe w budowaniu zaangażowania i lojalności klientów.

10 kroków do budowania listy mailingowej i wysyłki newsletterów

Skoro wiesz już, że warto poświęcić czas na zaprojektowanie, a następnie wysyłkę newslettera, to pora sprawdzić, jak zrobić to dobrze. Prześledźmy więc 10 kroków do wysyłki newsletterów.

Wysyłka newsletterów

1. Budowanie bazy mailingowej

Zanim zaczniesz w ogóle myśleć, jak zaprojektować newslettery i co w nich zawrzeć, musisz najpierw pozyskać adresy mailowe potencjalnych klientów. Jak to zrobić? Sposobów na to jest całe mnóstwo więc podam Ci tylko kilka sprawdzonych, żeby zanadto się na ten temat nie rozpisywać.

Najszybszym sposobem na utworzenie listy mailingowej jest przeprowadzenie kampanii reklamowych PPC i pozyskiwanie ruchu na stronę zapisu. Umieść na niej również lead magnet, który przekona odwiedzających stronę, aby zostawili swój adres email.

Lead magnety, takie jak ebooki, poradniki czy raporty, są skutecznym narzędziem przyciągania subskrybentów. Jak to działa? Oferujesz darmowe materiały w zamian za podanie adresu mailowego i to właśnie na niego wysyłasz linki do ich pobrania. Osoba, która chce zapoznać się z np. z przygotowanym przez Ciebie e-bookiem, musi wyrazić zgody marketingowe. Dzięki temu możesz jej później przesyłać newslettery.

Możesz również porozumieć się z innymi markami i nawzajem promować swoje treści (np. ebooki) lub przeprowadzić wspólny webinar i podzielić się listą uczestników. Współpraca ta zwiększa zasięg Twojej kampanii i pozwala na pozyskanie nowych subskrybentów.

2. Segmentacja listy mailingowej

Skoro masz już listę mailingową, to pora ją odpowiednio posortować. W języku marketingowym mowa wówczas o segmentacji. Na czym to polega?

Segmentacja listy mailingowej to proces dzielenia Twoich subskrybentów na mniejsze grupy na podstawie określonych kryteriów, takich jak zainteresowania, zachowania zakupowe, płeć czy demografia.

Dzięki niej dostosujesz swoje komunikaty do konkretnych potrzeb i oczekiwań różnych grup docelowych, zamiast wysyłać te same treści do całej bazy subskrybentów. To podnosi skuteczność komunikacji, ponieważ personalizowane wiadomości mają znacznie większe szanse na zaangażowanie odbiorcy niż ogólne, niepersonalizowane przekazy.

Dzięki temu relacje z klientami stają się bardziej głębokie i trwałe, co przekłada się na wzrost skuteczności kampanii e-mailowych oraz lojalności klientów.

3. Projekt newslettera, czyli tworzenie szablonu

Raczej trudno za każdym razem na nowo projektować newslettery, które chcesz wysłać. Warto więc przygotować szablon, w którym poszczególne elementy będą wymienialne. Spójny wygląd sprawi też, że dany mail będzie od razu identyfikowany z Twoją marką.

Jakie są podstawowe zasady projektowania newslettera?

Intuicyjny układ

Podstawą dobrze zaprojektowanego newslettera jest jego układ. Powinien on być intuicyjny i ułatwiać odbiorcom nawigację. Zastosuj podział na sekcje, które logicznie ułożą treść w przystępny sposób. Ważne informacje umieść na początku, aby od razu przyciągnąć uwagę. Pamiętaj również o dostosowaniu layoutu do urządzeń mobilnych, z których coraz więcej osób korzysta do czytania e-maili.

Wybór kolorów

Kolory mają ogromny wpływ na percepcję Twojego newslettera. Wybierając paletę barw, kieruj się nie tylko identyfikacją wizualną Twojej marki, ale również psychologią kolorów. Używaj kolorów kontrastowych dla ważnych elementów, takich jak wezwanie do działania (CTA), aby łatwo przyciągały wzrok.

Ciekawą kolorystykę w swoich newsletterach stosuje np. Samsung.

Samsung - newsletter, przykład modnej kolorystyki

Typografia

Dobór czcionek również ma znaczenie. Upewnij się, że tekst jest łatwy do odczytania zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Ogranicz ilość używanych fontów do dwóch lub trzech, aby zachować spójność i czytelność. Wielkość tekstu również jest istotna – zbyt mała może utrudniać czytanie, a zbyt duża może wydawać się krzykliwa.

4. Wartościowe treści – o czym pisać w newsletterze?

Wartościowy newsletter, czyli jaki? Nie ma złotego środka. Wiele zależy od tego, w jakiej branży działasz. Jeśli prowadzisz drogerię online, to możesz przeplatać informacje o promocjach z contentem inspiracyjnym. W tym przypadku sprawdzą się zwłaszcza grafiki okraszone niewielką ilością tekstu.

Jeśli jednak oferujesz np. usługi z zakresu analityki internetowej, to musisz postawić przede wszystkim na content marketing edukacyjny. Wysyłany np. raz w tygodniu newsletter może zawierać proste wskazówki dotyczące funkcjonalności danego narzędzie. Dzięki temu nawiążesz relację z odbiorcami, którzy będą czekać na nowe wiadomości od Ciebie. Wówczas masz dużą szansę, że nie trafią one do spamu.

Skupiając się na tworzeniu wartościowych treści, nie zapomnij o znaczenie jasnej i przekonującej treści. Klarowna komunikacja jest kluczowa, by przekaz dotarł do odbiorcy w nieskomplikowany sposób. Ponadto treść powinna bezpośrednio adresować potrzeby i problemy Twojej grupy docelowej, prezentując rozwiązania, które oferuje Twoja marka.

Wracając do przykładu z drogerią online. Latem z pewnością każdemu przyda się dobry SPF. Masz więc potrzebę: ochronę przed słońcem np. na wakacjach. Zaprezentuj rozwiązanie z Twojego sklepu i przedstaw ranking kremów z filtrem lub listę niezbędnych kosmetyków na wakacjach.

Przekonujące przekazy pomagają zbudować zaufanie i przekonanie o wartości oferty, co jest niezbędne do zachęcenia odbiorców do podjęcia konkretnej akcji, jak np. zakup produktu, zapisanie się na webinar czy odwiedzenie strony internetowej.

Zadbaj o chwytliwy nagłówek

To w dużej mierze od niego zależy, czy odbiorca w ogóle otworzy mail. Co więc możesz zrobić?

  • Używaj nagłówków, które budzą ciekawość, ale jednocześnie są związane z treścią maila. Przykład: „5 rzeczy, których nie wiesz o [produkcie/usłudze], a które mogą zmienić Twoją firmę”.
  • Personalizuj komunikat, nawiązując bezpośrednio do odbiorcy lub sytuacji, w której się znajduje. Przykład: „[Imię], odkryj, jak łatwo możesz poprawić swoją wyniki sprzedażowe”.
  • Podkreślaj wartość, którą odbiorca uzyska, angażując się w Twoją treść. Przykład: „Dołącz do naszego kursu i zwiększ swoje szanse na sukces w branży [branża]”.
  • Opowiadaj historie, które ilustrują, jak Twoja oferta rozwiązuje konkretne problemy. Przykład: krótka historia klienta, który dzięki Twojemu produktowi/usłudze osiągnął sukces. Wiesz dobrze, że storytelling ma moc.

Kogo podpisać jako autora wiadomości?

Zakończenie też ma znaczenie. Często pojawia się wątpliwość, jak podpisywać newslettery?

Podpisanie wiadomości w newsletterze imieniem autora może uczynić Twoje wiadomości bardziej osobistymi i autentycznymi. Nie musi to być prawdziwa osoba, chyba że w ten sposób chcesz budować też personal branding. Już samo imię sprawia, że wiadomość odbieramy przyjaźniej, a to pomaga budować relacje.

5. Personalizacja treści

Różne rodzaje treści przemawiają do różnych grup odbiorców. W mail marketingu personalizacji podlega najczęściej imię odbiorcy. Możesz wykorzystać także podstawowe informacje o jego zainteresowaniach czy ostatnich zakupach. Właśnie po to przeprowadzasz segmentację bazy mailingowej, aby później do poszczególnych grup odbiorców wysyłać różne wiadomości.

Przykłady spersonalizowanych wiadomości, które możesz wykorzystać w newsletterze:

  • „Witaj [Imię]! Mamy dla Ciebie najnowsze artykuły na temat […]”
  • „Ostatnio przeglądałeś [produkt/usługę], więc mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą Cię zainteresować.”
  • „Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Oto 10% zniżki na Twoje ulubione produkty.”
  • „Najnowsze oferty dostępne w [Twoje miasto]!”
  • „Sprawdź, co inni klienci mówią o [produkt].”

5. CTA

Mocny i przemyślany Call to Action (CTA), czyli wezwanie do działania, to serce Twojego newslettera, kluczowy element, który przekłada intencje i zainteresowania odbiorców na konkretne działania. Bez wyraźnego i przekonującego CTA, nawet najlepiej zaprojektowany i napisany newsletter może nie osiągnąć swoich celów.

Przykład CTA w mailu

Jak tworzyć skuteczne przyciski i linki CTA?

  • Twoje CTA powinno jasno określać, co odbiorca ma zrobić. Używaj czasowników dynamicznych, takich jak „zarejestruj się na webinar”, „pobierz checklistę” czy „dowiedz się więcej”, które wprost wskazują na pożądane działanie.
  • Przyciski CTA powinny być łatwo zauważalne i wyróżniać się na tle reszty newslettera. Użyj kontrastujących kolorów, wystarczająco dużej wielkości i przemyślanego umiejscowienia, aby upewnić się, że przyciski CTA przyciągają uwagę.
  • Zbyt wiele wezwań do działania może przytłoczyć odbiorców i rozproszyć ich uwagę. Skup się na jednym lub dwóch kluczowych CTA, które są najbardziej istotne dla celów Twojej wiadomości, możesz je kilkukrotnie powtórzyć w tej samej wiadomości.
  • Podobnie jak reszta treści newslettera, CTA może być spersonalizowane. Dostosuj CTA do różnych segmentów odbiorców, co może znacząco zwiększyć jego skuteczność.

6. Newslettery a linkowanie

Linki w newsletterze powinny być naturalną częścią Twojej komunikacji, prowadząc odbiorców do dalszych działań. Każdy link powinien mieć jasno określony cel i zostać odpowiednio wyróżniony, aby zachęcić odbiorcę do kliknięcia (najprościej wyróżnić go innym kolorem).

Linki mogą prowadzić m.in. do bardziej szczegółowych informacji na temat omawianego tematu, pokazywać przykłady wykorzystania produktów lub umożliwiać bezpośredni zakup.

Optymalizacja linków dotyczy nie tylko ich widoczności i umiejscowienia, ale także użycia jasnych i przekonujących wezwań do działania, które zachęcą odbiorców do kliknięcia. Ważne jest, aby linki były związane z treścią i kontekstem wiadomości.

Tekst linków powinien dokładnie opisywać, co odbiorca znajdzie po kliknięciu. Używanie skróconych URLi może również pomóc w zachowaniu estetyki wiadomości i ułatwić śledzenie skuteczności poszczególnych linków.

7. Testy A/B

Chcesz wiedzieć, co działa na Twoich klientów? Testuj i jeszcze raz testuj. Jak? Z pomocą przychodzą testy A/B.

Testy A/B to metoda porównywania dwóch wersji newslettera, aby określić, która lepiej spełnia określone cele, takie jak wyższy wskaźnik otwarć czy kliknięć. Poprzez zmianę jednego elementu na raz, takiego jak linia tytułu, layout, obrazek czy CTA, oraz analizę wyników, można ustalić, które aspekty Twojego newslettera najlepiej przemawiają do odbiorców.

Przykład? Testowanie A/B różnych wersji CTA to doskonały sposób, aby dowiedzieć się, co najlepiej działa na Twoich odbiorców. Eksperymentuj z tekstem, kolorem, rozmiarem i umiejscowieniem przycisków CTA, aby z czasem optymalizować ich skuteczność.

8. Kiedy wysyłać newslettery?

Kiedy wysyłać newslettery?

Wiesz już co i jak wysyłać. Teraz pora zastanowić się jeszcze kiedy. Czy jest jakaś idealna pora na wysyłkę newsletterów?

Jak wskazuje raport Email marketing w liczbach, najlepszymi dniami na wysyłkę kampanii e-mail marketingowej są wtorek, środa oraz czwartek. Jednakże czwartek wyróżnia się jako najbardziej efektywny dzień na wysyłkę treści marketingowo-handlowych. Największa ilość otwarć wiadomości w ciągu pierwszych dwóch godzin od otrzymania ma miejsce w środku tygodnia.

Jeśli chodzi o godzinę wysyłki, największy współczynnik otwarć zwykle występuje między 10 rano a 12 w południe. Część osób, mających dostęp do prywatnej skrzynki pocztowej w pracy, przegląda ją podczas porannej kawy oraz tuż przed zakończeniem zmiany, co oznacza, że godziny 8-10 i 16-18 również mogą być skuteczne marketingowo.

Jednakże, aby godzina wysyłki była jak najbardziej skuteczna, musi zostać dostosowana do preferencji twojej bazy. Podanie dokładnych godzin, które sprawdzą się właśnie u Ciebie, byłoby wróżeniem z fusów.

Zamiast tego, warto poświęcić nieco czasu na wykonanie testowej wysyłki do twojej bazy kontaktów przy użyciu Optymalizatora Czasu Wysyłki. Skorzystaj z tej możliwości i sprawdź, która pora dnia generuje najlepsze statystyki wysyłkowe.

Warto także zastanowić się nad tym, jaką osobą jest twój odbiorca oraz jaki jest jego/jej plan dnia. Postaraj się utożsamić ze swoim czytelnikiem i odpowiedzieć na pytanie: „Kiedy subskrybent ma czas na zapoznanie się z newsletterem?”

Testowanie w e-mail marketingu jest kluczową czynnością, która przynosi najlepsze rezultaty i może wskazać indywidualne preferencje twojej bazy.

9. Optymalna częstotliwość wysyłki newsletterów

Uwzględnij też optymalną częstotliwość wysyłki. Tylko, co to właściwie znaczy? Jaka jest optymalna częstotliwość wysyłki newsletterów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i krótka: nie za często i nie za rzadko.

Wpływ na optymalną częstotliwość wysyłki ma wiele czynników: cel newslettera, rodzaj konwersji, charakter marki, struktura i długość wiadomości. Dlatego aby uzyskać możliwie precyzyjną odpowiedź, należy podejść do tego zagadnienia od zupełnie innej strony: zbadać, jaką częstotliwość preferuje Twoja grupa docelowa.

Możliwości jest kilka – możesz wysyłać wiadomości w różnych częstotliwościach lub zapytać odbiorców wprost, np. w ankiecie. Przyjmuje się jednak, że minimalna częstotliwość to raz na 2 tygodnie i nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Co jednak, kiedy nie masz czasu na tego rodzaju działania? Rozwiązaniem może być profesjonalna obsługa marketingowa zlecona zewnętrznej firmie.

10. Mierzenie skuteczność newsletterów!

Mierzenie skuteczności newsletterów jest kluczowym elementem skutecznego marketingu mailowego. Jakie wskaźniki analizować?

Sprawdź przede wszystkim:

  • wskaźnik otwarcia (OR),
  • wskaźnik kliknięć (CTR),
  • wskaźnik konwersji,
  • liczbę porzuconych subskrypcji (churn rate).

Analiza tych danych pozwoli na zrozumienie, jak dobrze docierasz do swojej publiczności i jakie treści są najbardziej angażujące. Warto również śledzić trendy i reagować na feedback otrzymany od subskrybentów, co pomoże Ci w dalszym doskonaleniu strategii marketingowej.

Narzędzia do wysyłki i analizy newsletterów

Jakie są przydatne narzędzia do newsletterów?

Mailchimp

Jedno z najpopularniejszych narzędzi, które oferuje szeroki zakres funkcji do tworzenia, wysyłania i śledzenia kampanii e-mail marketingowych. Mailchimp zapewnia łatwą integrację, obsługę szablonów i segmentacji list.

GetResponse

GetResponse to narzędzie do e-mail marketingu, które oferuje wiele funkcji, takich jak autoresponder, landing page creator, oraz narzędzia do tworzenia webinarów. Jest przyjazne dla użytkownika i oferuje różne plany, w zależności od potrzeb.

MailerLite

MailerLite to proste w obsłudze narzędzie, idealne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewnia intuicyjny interfejs, który umożliwia szybkie tworzenie i wysyłanie spersonalizowanych kampanii e-mail marketingowych.

FreshMail

FreshMail to platforma do e-mail marketingu, która oferuje szeroki zakres funkcji, w tym tworzenie kampanii, automatyzację marketingową, segmentację list oraz analizę wyników. Jest łatwa w obsłudze, oferuje różnorodność szablonów i narzędzi analitycznych.

Sendinblue

Sendinblue to platforma do marketingu i komunikacji, która oferuje narzędzia do e-mail marketingu, SMS i automatyzacji marketingowej. Jest przyjazne dla użytkownika i oferuje możliwość śledzenia wyników kampanii w czasie rzeczywistym

Newslettery – podsumowanie

Newslettery mogą okazać się skuteczną formą komunikacji marketingowej, o ile je odpowiednio zaplanujesz. Zadbaj o treść newslettera, ale i jego wygląd. A do tego testuj i jeszcze raz testuj. Wyniki przyjdą szybciej niż myślisz.

Lepsze wyniki marketingu bez zwiększania budżetu.

Pobierz darmowy ebook i dowiedz się, jak dzięki zmianie swojego podejścia do zarządzania marketingiem osiągać lepsze efekty przy tym samym budżecie. Zapoznaj się z najlepszymi praktykami współpracy opartymi na problemach jakie rozwiązaliśmy u klientów.

Pobierając go otrzymasz też newsletter KAMAN. To jedna wskazówka tygodniowo o tym jak poprawić Twój marketing.

Ostatnie najciekawsze artykuły

pomysł na sklep internetowy
Bez kategorii

8 sprawdzonych pomysłów na sklep internetowy

Czas czytania 8 minut W dzisiejszych czasach prowadzenie sklepu internetowego to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju technologii i