Jak rozwinąć firmę ucząc się reklamy od influencerów?

Czas czytania 8 minut

Nie sposób sobie wyobrazić rozwoju firmy bez podejmowania działań marketingowych. Jednak problemem wielu przedsiębiorców jest to, że stosowane dotąd formy reklam przestają być efektywne. Rozwiązaniem jest zmiana podejścia do marketingu, czyli odwrócenie się od tego co szablonowe i sięgnięcie po nowe formy reklamy. Jednym z ciekawych rodzajów promocji stał się influencer marketing. Sprawdź, dlaczego warto uczyć się reklamy od influencerów i poznaj 6 narzędzi, które możesz zastosować bez względu na rodzaj swojej branży.

Reklama jest dźwignią handlu. Ten znany frazes z pewnością bierze sobie do serca każdy przedsiębiorca. Niemniej jednak, zauważyć można, że tradycyjne reklamy oparte na prezentacji oferty i informowaniu o akcjach promocyjnych już nie są skuteczne. Dlatego warto sięgnąć po nowe narzędzia marketingowe, które sprawią, że zyski wzrosną. Jednym z ciekawszych i zarazem skutecznych sposobów jest influencer marketing. Bez względu na rodzaj branży możesz wiele zyskać ucząc się niektórych technik promocji od influencerów.

Reklama nagrywana przez influencera
Klasycznie, czy poprzez influencera?

Realia rynkowe

Jak wskazują statystyki, coraz więcej osób porzuca pracę etatową i zakłada własną działalność gospodarczą. Biorąc pod uwagę, że firm nieustannie przybywa, coraz więcej przedsiębiorców walczy o naszą uwagę, byśmy skorzystali właśnie z ich oferty. Konkurują między sobą w zakresie reklamy, obsługi klienta, identyfikacji wizualnej itd. A to wszystko po to, aby sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów i wyprzedzić konkurencję. Co się z tym wiąże? Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że prawo popytu i podaży polega na tym, że im więcej jest danego produktu na rynku, tym spada na niego zapotrzebowanie. To samo odnosi się do ilości reklam oraz ich potencjału wywierania wpływu na konsumentów. W związku z mnogością reklam nasz mózg musi uczyć się selekcjonować i ignorować bezwartościowe przekazy. W efekcie przesyt reklam widocznych na stronach internetowych sprawia, że przestajemy na nie reagować. Takie zjawisko nazywane jest „ślepotą banerową”.

Oprócz miejsca rozmieszczenia reklam, duże znaczenie dla ich skuteczności mają także sposób i miejsce wyświetlenia na stronie. Aby odpowiednio zagospodarować kluczowe strefy strony przydatne okazuje się darmowe narzędzie – Yandex.Metrica. Pozwala sprawdzić, na które obszary strony patrzą odwiedzający i tym samym uczynić ją bardziej intuicyjną w obsłudze.

Zjawisko ślepoty banerowej
Ludzki mózg nauczył się coraz lepiej „omijać” typowe banery.

Dawniej reagowaliśmy na reklamy prezentujące same produkty i informacje o rabatach. Dziś jednak ślepota banerowa sprawia, że nasze mózgi usiłują wychwycić wyłącznie wartościowe dla nas treści. Dlatego też, jeżeli dana reklama jest sztampowa i oparta na hasłach typu „promocja”, „zniżka”, „super rabat”, to nie jest już efektywna. W związku z tym, marketing powinien wyjść poza dotąd przyjęte ramy i sięgnąć po nowatorskie rozwiązania stosowane przez influencerów.

Influencerzy cieszą się nie tylko popularnością i zaufaniem swoich odbiorców, ale i znacznymi zyskami finansowymi oraz dużymi zasięgami. O tym marzy każdy przedsiębiorca i do tego zmierzają podejmowane działania marketingowe. Jednak, aby to osiągnąć, proste reklamy należy zamienić na takie, które będą niosły wartość dla odbiorców. Bo właśnie w tym tkwi skuteczność działań influencerów. Nie sprzedają oni lokowanych produktów wprost, lecz najpierw pracują nad tym, by zdobyć zaufanie osób obserwujących ich kanały. 

Obserwując poszczególne strony w social mediach dobieramy treści w taki sposób, aby wpisywały się w nasze potrzeby i zainteresowania. Każdy z nas selekcjonuje kanały influencerów wybierając te, które przekazują nam subiektywnie wartościowe treści – bawią, ciekawią, imponują, czy też edukują. Nie oglądamy takich nagrań, aby znaleźć produkty do kupienia niczym w sklepie internetowym. Użytkownicy chcą przyjemnie spędzić czas, zainspirować się, dowiedzieć czegoś nowego. Taki model warto zastosować także w firmowych social mediach. Dając wartość odbiorcom, będą oni regularnie śledzić takie strony. Natomiast, gdy uznają, że potrzebują kupić dany produkt lub usługę, wybiorą je właśnie od firmy, którą znają i kojarzą z dobrymi emocjami.

Influencer marketing, który działa musi dawać wartość i budować relacje
Trudno, by takie cele spełniał typowy baner

Aktualnie możemy obserwować rozwój i sukcesy wielu influencerów. Osoby, które jeszcze kilka lat temu nie były nikomu znane, dziś są obserwowane przez miliony ludzi. Na dodatek zarabiają dzięki temu więcej niż niejedna firma. Ciekawym przykładem jest chociażby Karol Friz Wiśniewski, który tworzy kanały na YouTube dedykowane nastolatkom. Mają one aktualnie olbrzymią popularność i w efekcie twórcom kanałów Friza przypadły zyski sięgające około 10 milionów złotych. Warto więc się zastanowić, czym się wyróżniają jego działania promocyjne, że pozyskał tak wielu odbiorców.

Influencerzy zaczynają zazwyczaj bez pokaźnych środków przeznaczonych na promocję i nie inwestują w drogie strategie reklamowe. Ich popularność jest efektem dobrego pomysłu i poświęcenia czasu na jego realizację. Powodem tych sukcesów jest cierpliwość w oczekiwaniu na efekty. Dlatego przedsiębiorcy powinni uczyć się od influencerów wytrwałości w podejmowanych działaniach marketingowych i starać się zdobywać zaufanie swoich odbiorców.

Dawanie i branie w Internecie

Przedsiębiorcy koncentrują się na budowaniu swoich firm i uzyskaniu zysków sprzedażowych. Dlatego reklamy zwykle są proste i mają wprost nakłonić do sprzedaży. Natomiast influencerzy najpierw budują społeczność w Internecie i wzbudzają zaufanie, a dopiero później sprzedają. Inspirując się modelem marketingowym influencerów można stworzyć nową jakość reklam, by zbudować wokół nich społeczność. Zamiast bezpośrednio oferować zakup produktów wykorzystując social media, buduj w nich sieć społeczności. Wówczas sprzedaż przyjdzie w sposób naturalny. Bowiem osoby kupujące w Sieci, wybierają produkty od zaufanych przedsiębiorców. To wymaga nie tylko czasu, ale i dawania odbiorcom treści, które są dla nich wartościowe na tyle, żeby było warto śledzić dane kanały. Większość z osób obserwujących influencerów wchodzi na ich strony, bo kojarzy twórczość autorów z pozytywnymi wrażeniami.

Gdy mamy możliwość za darmo zyskać wiedzę, inspiracje lub rozrywkę chętnie wracamy do takich marek lub kanałów w social mediach. Przedsiębiorcy w równym stopniu mogą przyciągać społeczność na swoje strony, ale wymaga to tworzenia ciekawych treści dla odbiorców i cierpliwości w czekaniu na efekty. Inspirując się influencer marketingiem możesz wdrożyć skuteczne reklamy budowane na społeczności social media.

On influencerów można nauczyć się budowania społeczności

Cierpliwość popłaca, więc uczmy się od najlepszych

 • Michał Szafrański – opiniotwórczy bloger specjalizujący się w tematyce finansowej, self-publisher i ekspert finansowy. Przez 2 lata pracując jednocześnie na etacie, prowadził bloga. Stawiał na merytoryczne, jakościowe posty, które dawały wartość jego czytelnikom. Był wytrwały i konsekwentnie budował swoją markę pozyskując coraz więcej obserwujących go czytelników. Zwieńczeniem sukcesu stała się popularna książka „Finansowy ninja”.
 • Rafał Gębura – dziennikarz prowadzący na YouTube kanał „7 metrów pod ziemią”, w którym przeprowadza wywiady na kontrowersyjne tematy społeczne. Po dwóch latach takiej działalności napisał książkę, która przyniosła mu ponad milion złotych przychodu.
 • JustNails – profil na Instagramie poświęcony prezentacji stylizacji paznokci. Prowadzenie konta z czasem zapewniło autorom możliwość osiągania znaczących zysków.

Wszystkie przytoczone osoby łączy jedna cecha – cierpliwość w oczekiwaniu na efekty włożonego zaangażowania. Wdrożenie pomysłu wymagało czasu i starań, by realizacja przyniosła sukces finansowy. Natomiast projekty okazały się trafiać w potrzeby i oczekiwania odbiorców, co zostało wynagrodzone. Tymczasem, firmy podejmując działania marketingowe nie skupiają się na tym, by budować zaufanie i dawać wartość odbiorcom swoich reklam. Priorytetem staje się to, aby sprzedawać natychmiast po wdrożeniu reklam. Jest to zrozumiałe, bo prowadzenie firmy wiąże się z kosztami jej utrzymania, więc sprzedaż musi być regularna. Jednak tworząc sztampowe reklamy oparte na niewartościowych przekazach nie osiągniemy zamierzonych celów. Ucząc się od influencerów warto postarać się, aby odbiorcy mogli dzięki Tobie coś zyskać, poznać Cię i obdarzyć zaufaniem. Wówczas z pewnością chętniej zaczną korzystać z oferty „zaprzyjaźnionej firmy” niż konkurencyjnych, które im nie niosą żadnej wartości.

Kobieta przegląda na smartfonie profil influencerki

Propozycja contentu dla Ciebie

Wiesz już, że:

 • Reklama oparta na hasłach „kup teraz” czy „promocja” już nie działa – ślepota banerowa.
 • Influencerzy mają duże zasięgi i zyski, bo cierpliwie i konsekwentnie budują społeczność odbiorców w social mediach.
 • Żeby coś zyskać (sprzedać), musisz najpierw dać coś od siebie (przekazać wartość).

Informacje te burzą pewien obraz tradycyjnej reklamy, ale jednocześnie otwierają przed firmami nowe możliwości rozwoju. By reklama działała, warto przestać kojarzyć się odbiorcom wyłącznie z ofertami sprzedażowymi i nachalnością handlową. W tym celu wystarczy przygotować wartościowy content, który będzie oparty na dawaniu. Przygotuj treści, które staną się odpowiedzią na potrzeby, problemy i zainteresowania ludzi. Daj swoim odwiedzającym ciekawą dawkę wiedzy, inspiracji lub rozrywki, a z pewnością wrócą po więcej. Większość firm stroni od takich działań, bo uważają, że mają zbyt małe zasięgi, aby móc wykorzystywać social media w ten sposób. Tymczasem, nastawienie wyłącznie na sprzedaż raczej zmniejszy zasięgi niż je zwiększy. Dlatego poświęcając czas na budowanie relacji ze swoimi odbiorcami możesz w przyszłości zyskać w nich klientów oraz zwiększyć ruch na stronie. Wystarczy zmienić podejście do social mediów i przestać traktować je wyłącznie jako miejsce do publikacji ogłoszeń i promocji. Zamiast tego, zacznij świadomie przyciągać klientów do siebie dając im wartościowe treści i rozrywkę. Co możesz zrobić w tym kierunku?

Live’y to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zwiększenie zasięgów na firmowym Facebooku. Ich skuteczność polega między innymi na tym, że uzyskujemy więcej reakcji, komentarzy i udostępnień niż pod tradycyjnym postem z filmem lub zdjęciem.

Jakie Live’y możesz nagrywać?

 • Dokumentalne – seria nagrań pokazująca, w jaki sposób firma tworzy swoje produkty lub czym się wyróżniają dane usługi. Pokazanie procesu produkcji produktów, miejsc, w których powstają, czy też zaprezentowanie nowego wyposażenia firmy.
 • Backstage firmy – pokazanie tego, jak na co dzień funkcjonuje firma.
 • Wywiad z osobami z branży – rozmowy z fachowcami i innymi osobami z branży pozwolą przybliżyć działalność i wzbudzą zaufanie do niej.
 • Edukacyjne – robienie odcinkowych kursów z wiedzą z zakresu danej branży to ukłon w stronę potencjalnego klienta, który z pewnością zostanie doceniony.

Jeżeli forma Live’a nie odpowiada niektórym przedsiębiorcom, wówczas alternatywą może stać się vlog. Jest to rodzaj bloga internetowego, którego zasadniczą treść stanowią filmy publikowane w kolejności chronologicznej. Przedsiębiorca może tu dać się poznać i zaprezentować swoją pracę oraz starania. Przy czym zyskuje kontrolę nad sposobem montażu i może nagrać różne warianty, by zdecydować, który ostatecznie opublikuje. Dlaczego warto? Prezentując wizerunek wzbudzamy przyjazne emocje, które przełożą się na to, co chcemy sprzedawać. Kupujemy emocjami, więc jest to kluczowe, by nadać ofercie pozytywne skojarzenia. W tym najlepiej się sprawdzi przyjazny w obyciu człowiek, który prezentuje siebie, swoją wiedzę lub inspiruje. Do nagrywania vlogów może przydać Ci się nasz artykuł: jak montować filmy na telefonie?

6 zadań, dzięki którym stworzysz ciekawy content

 • Lista 50 najczęściej zadawanych pytań w Twoim biznesie
  Spisz, o co najczęściej pytają Cię klienci. Dzięki temu zyskasz wiedzę, o czym warto publikować w social mediach.
 • Lista 20 błędów Twojego klienta wraz z poradami
  Uświadamiając swoich odbiorców, jakie błędy popełniają podczas zakupów lub użytkowania danych produktów sprawisz, że zyskasz ich zaufanie. Zastanów się, jaką poradę możesz dać klientowi, który kupuje Twój produkt lub usługę.
 • Lista 10 poglądów na temat swojej branży
  Opisz swoje subiektywne opinie branżowe – nawet te kontrowersyjne. Mów o swoich poglądach w social mediach, a wzbudzisz reakcje i pobudzisz do dyskusji, dzięki czemu zyskasz większy zasięg.
 • Komentuj posty innych
  Przeglądaj social media, aby móc komentować poszczególne posty prezentując się jako specjalista ze swojej branży.
 • Opowiedz historię
  Spróbuj opowiadać historie ze swojego życia zawodowego. Możesz opowiedzieć o początkach kariery lub jak wyglądała branża, gdy zaczynałeś. Personal branding ma dużą moc. Dobrze przyjmą się też anegdotki i zabawne sytuacje związane z pracą. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Storytelling w marketingu internetowym, dlaczego jest tak ważny?
 • Pokaż backstage firmy
  Pokazywanie backstage firmy jest dla potencjalnych klientów ciekawe. Nie bój się konkurencji, bo masz kontrolę nad tym co pokazujesz. Pozwól odbiorcom zaangażować się w życie Twojej firmy i prezentuj jej funkcjonowanie w Stories na Facebooku i Instagramie.

Podsumowując, warto zrezygnować z nieciekawych reklam z ofertami promocyjnymi i zacząć budować społeczność wokół swojej marki. Ucząc się tego od influencerów możesz zyskać nie tylko większe zasięgi, ale i sprzedaż. Pamiętaj też, że nie od razu Rzym zbudowano i nie zniechęcaj się, jeżeli pierwsze nagrania nie będą spełniały Twoich oczekiwań. Liczy się konsekwencja i cierpliwość. Regularnie realizując swój plan wypracujesz autorską markę, a fani będą regularnie Cię odwiedzać i ufać prezentowanym produktom. Profesjonalna agencja marketingowa może też udzielić Ci porad podczas wykupionej konsultacji, a także ułożyć plan działań, który będzie wdrażać krok po kroku.

Powodzenia! Nie zapomnij pochwalić się efektami swojej pracy.

Lepsze wyniki marketingu bez zwiększania budżetu.

Pobierz darmowy ebook i dowiedz się, jak dzięki zmianie swojego podejścia do zarządzania marketingiem osiągać lepsze efekty przy tym samym budżecie. Zapoznaj się z najlepszymi praktykami współpracy opartymi na problemach jakie rozwiązaliśmy u klientów.

Pobierając go otrzymasz też newsletter KAMAN. To jedna wskazówka tygodniowo o tym jak poprawić Twój marketing.

Ostatnie najciekawsze artykuły

Marketing internetowy

Jak założyć sklep internetowy w 6 krokach

Czas czytania 7 minut Zakupy online cieszą się ogromną popularnością, z drugiej strony coraz więcej osób więcej osób decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego. Rosnąca konkurencja na rynku e-commerce