Czym jest doradztwo marketingowe?

Czas czytania 4 minut

Kiedy spada sprzedaż, marka nie jest rozpoznawalna, a firma nie budzi zaufania klientów, wielu przedsiębiorców decyduje się na konsulting marketingowy. Czym jest doradztwo marketingowe i czy wymienione czynniki faktycznie są dobrym powodem do skorzystania z doradztwa?

Czym jest doradztwo marketingowe i kiedy z niego skorzystać?

Wyobraź sobie, że idziesz do fryzjera ze zdjęciem fajnej fryzury z Internetu, gotowością na spektakularne zmiany i wizją tego, jak zmieni się Twoje życie w nowym wizerunku. Cięcie, farbowanie czy modelowanie włosów przebiega nawet sprawnie, ale po zakończeniu wizyty przychodzi rozczarowanie: Teraz nie czujesz się komfortowo, nie wyróżniasz się w tłumie (lub wyróżniasz się za bardzo) i zaczynasz zastanawiać się jak to naprawić. Pewnie potrzebny będzie czas, zmiana salonu i trochę pieniędzy. Dokładnie tak jak w marketingu!

W marketingu (zwłaszcza internetowym) można działać samodzielnie. Uruchamiasz social media, wrzucasz ogłoszenia na portale ogłoszeniowe, nagrywasz amatorskie filmiki na YouTube, bo czujesz, że „tędy droga” i… zaczynasz zabiegi, z których trudno się wycofać. Niestety po czasie może okazać się, że zamiast pożądanego efektu, masz rozczarowanie i… problem. To wtedy najczęściej sięga się po profesjonalne doradztwo marketingowe dla firm i szuka nowych rozwiązań wraz ze specjalistą. Można było jednak zrobić to trochę wcześniej.

Gdyby cięcie, farbowanie i modelowanie włosów u fryzjera rozpoczęło się od doradztwa stylisty, łatwiej byłoby uniknąć sytuacji w stylu „to nie miało tak wyglądać!”. To, co fajne i pociągające, lansowane w Internecie i popularne, może nie pasować do Twojej cery, koloru oczu czy nawet stylu ubierania się. Podobnie jest z działaniami marketingowymi – nie wszystkie dostępne kanały, muszą być wdrażane, żeby osiągnąć swoje cele. Coś, co robi konkurencja, nawet jeśli imponuje, może okazać się inspiracją do zajęcia się czymś zupełnie innym zamiast naśladowania. Warto zastanowić się, jak zidentyfikować najlepsze dla siebie kanały marketingowe.

Doradztwo marketingowe jest więc wskazane już na samym początku zakładania firmy i planowania działań. Co więcej biznes warto zaplanować przed założeniem firmy.

Doradztwo marketingowe realizowane przez agencje

Zespół doradców marketingowych w pracy

Dobra agencja marketingowa nie będzie łapać kilku srok za ogon i działać pochopnie. Przeanalizuje indywidualną sytuację Twojej marki, zapyta o oczekiwania, pozna konkurencje i dopiero później wybierze narzędzia i kanały, którymi warto się posługiwać. Właśnie dlatego analizy marketingowe uznawane są za specjalistyczne usługi marketingowe i zajmują w branży szczególne miejsce. Niezależnieod tego, czy potrzebne jest doradztwo marketingowe dla hoteli, restauracji, uniwersytetów czy stomatologów… – agencje reklamowe składają się z zespołów, które przygotują strategie „szyte na miarę”.

W związku z tym, że nie ma rozwiązań uniwersalnych, a najlepsze doradztwo jest właśnie skoncentrowane na analizie przypadku Twojej firmy, to cały proces może być rozłożony w czasie. Jeśli więc chcesz działać bardzo szybko i mieć natychmiastowe efekty, konsulting marketingowy może Cię rozczarować, zanim jeszcze cokolwiek zacznie się dziać. Istotną kwestią są też koszty. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje strategia marketingowa i doradztwo marketingowe, to odpowiedź brzmi: to zależy! Tak jak nie ma uniwersalnych strategii dla wszystkich marek, tak nie ma uniwersalnego cennika, który można byłoby przedstawić na stronie. Najlepiej skontaktować się z agencją i omówić bezpośrednio sytuację swojej firmy – wraz z propozycją kosztów.

Efekty doradztwa marketingowego – pomyśl o nich!

Wiesz już, czym jest doradztwo marketingowe, ale co ono tak realnie daje? Marketing jest współcześnie bardzo wymagający, a dzięki doradztwu specjalistów, możesz:

 • prowadzić spójną komunikację z klientami,
 • znaleźć dopasowane kanały do prowadzenia aktywności marketingowej,
 • zrezygnować z kanałów aktywności, które nie przynoszą zysków – w ten sposób zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze,
 • docierać do szerokiego grona odbiorców i nowych grup docelowych,
 • zwiększyć sprzedaż,
 • zwiększyć popularność,
 • poprawić lub zmienić identyfikację wizualną,
 • zbudować lub poprawić wizerunek eksperta,
 • zmniejszyć ryzyko błędów.

Jak widać, doradztwo marketingowe B2B to inwestycja w bezpieczny i satysfakcjonujący rozwój marki. Można działać na własną rękę, kierując się intuicją i działaniami konkurencji. Zdecydowanie jednak lepiej zaufać tym, którzy mają wiedzę, doświadczenie i narzędzia do rozwoju marki. Poza tym specjaliści pracujący w agencjach przeznaczają na zajmowanie się strategią Twojej firmy swój czas pracy. Przykładowy właściciel, który zajmuje się funkcjonowaniem, ofertą i organizacją swojej firmy, może mieć trudności z wygospodarowaniem dodatkowego czasu na zdobycie nowej wiedzy z marketingu.

Przeczytaj też: Odzyskaj przepalany budżet zlecając audyt marketingu

Spotkanie specjalisty ds. marketingu z klientem w sprawie doradztwa marketingowego

Analiza marketingowa – podsumowanie

To, co daje doradztwo marketingowe, to większa skuteczność w rozwoju marki. Analiza marketingu we współpracy ze specjalistą jest okazją do tego, aby lepiej poznać specyfikę i potencjał kanałów marketingowych, zaplanować działania, a potem je wdrożyć. Im wcześniej więc skorzysta się z doradztwa marketingowego, tym lepiej. Wiele firm decyduje się na doradztwo dopiero w czasie kryzysu. Z doświadczenia wiemy jednak, że gdyby konsultacja marketingowa i doradztwo nastąpiło wcześniej, to tego kryzysu można by było uniknąć.

Lepsze wyniki marketingu bez zwiększania budżetu.

Pobierz darmowy ebook i dowiedz się, jak dzięki zmianie swojego podejścia do zarządzania marketingiem osiągać lepsze efekty przy tym samym budżecie. Zapoznaj się z najlepszymi praktykami współpracy opartymi na problemach jakie rozwiązaliśmy u klientów.

Pobierając go otrzymasz też newsletter KAMAN. To jedna wskazówka tygodniowo o tym jak poprawić Twój marketing.

Ostatnie najciekawsze artykuły

lead generation
Bez kategorii

Generowanie leadów – 5 największych błędów małych firm

Czas czytania 10 minut Generowanie leadów sprzedażowych i przekuwanie ich na płacących klientów jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. Z perspektywy małych firm, które często operują na niewielkich budżetach, jest to

Rezultaty:

Wygenerowane 142 836,50 zł sprzedaży w przeciągu 5 miesięcy współpracy

Ponad 9 – krotny zwrot z inwestycji dla klienta sprzedającego produkty dla dzieci

Wyzwanie:

Duża marka produktów do włosów – dostępna w drogeriach, sklepach stacjonarnych oraz innych sklepach internetowych – chciała wzmocnić sprzedaż produktów przez swój własny sklep. Dodatkowym wyzwaniem było stworzenie lejka sprzedażowego, w którym pokazujemy działania, opinie oraz efekty stosowania produktów. 

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Podział lejka sprzedażowego na różne segmenty odbiorców, w zależności od tego czy znają markę lub czy widzą reklamy produktów pierwszy raz

 • Podział optymalizacji na grafiki przedstawiające różne produkty i na różne zainteresowania oraz dane behawioralne jak zdrowe włosy, serum do włosów, utrata włosów, produkty do włosów itp.

 • Testowanie różnego typu grafik np. przedstawiających działanie produktów oraz ich efekty po określonym czasie stosowania. Dodatkowo wzmocniliśmy to działanie o przejrzystą komunikację i przykuwające oko grafiki

Rezultaty:

Koszt zakupu: 13,79 zł
Ilość zakupów: 759
Łączną wartość zakupów: 80 273,91 zł
ROAS (zwrot z inwestycji) : 7,67

Wyzwanie:

Klientka z wieloletnim doświadczaniem na rynku chciała pozyskać jak najwięcej nowych klientek, na zakup drogiego sprzętu do elektrostymulacji. 

Zaproponowaliśmy po kolei:

Przygotowanie wideo do reklam, nagranie webinaru oraz wykonanie kilkudziesięciu zdjęć

Stworzenie landing page z możliwością zapisania się (zostawienia adresu email) do obejrzenia darmowego webinaru

Przygotowanie kampanii typu Lead Ads, do pozyskiwania kontaktów bezpośrednio w środowisku Facebooka

Utworzenie automatycznej kolejki maili z merytoryczną treścią i możliwością umówienia się na rozmowę przez Calendy

Przygotowanie konta na Calendly z zapisami na 30-minutową rozmowę

Rezultaty:

W ciągu czterech miesięcy uzyskaliśmy 434 leady (adresy e-mail lub numer telefonu).

Co miesiąc wzrost liczby pozyskanych leadów o ok. 30%

Ponad 600 000 wyświetleń reklam na Facebooku i Instagramie.

Rezultaty:

Ponad 600 zakupów o łącznej wartości 312,000 zł, dla sklepu internetowego sprzedającego buty online Zwrot z inwestycji na poziomie 700%

Wyzwanie:

Jak sprawić, żeby okulary przeciwsłoneczne sprzedawały się przez cały rok? Jak dotrzeć do osób, dla których kupno okularów za 1500 złotych jest czymś naturalnym?

Takie wyzwania czekały na nas w przypadku tego klienta.

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Wykorzystanie nagrywanych przez właścicielkę wideo, według naszych wytycznych.
 • Ciągłe rozbudowywanie bazy fanów na Instagramie, poprzez skuteczne kampanie na pozyskanie nowych obserwujących.
 • Kampania delikatnie przepychająca do zakupu w sklepie internetowym.
 • Mocne wykorzystanie wiadomości prywatnych na Instagramie, jako główny kanał sprzedażowy.

Rezultaty:

W trzy miesiące liczba wysyłanych wiadomości prywatnych na IG wzrosła o ok. 40%, a wartość zamówień o ok. 175%.

Pozyskaliśmy ponad 6000 nowych obserwatorek w pięć miesięcy.

Ponad 2 000 000 wyświetleń reklam na Facebook i Instagramie.

Wyzwanie:

W czasie pandemii sklep stacjonarny przeniósł swoją sprzedaż również do sieci. Przypadek jakich wiele. Jak dobre wyniki stacjonarne przełożyć na dobre wyniki online, bez sprzedaży własnych produktów?

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Przygotowanie struktury lejka sprzedażowego, z podziałem na górną część lejka oraz na remarketing

 • Dostosowanie zdjęć do odbiorców i pokazanie czym się zajmuje klient – ma zarówno felgi jak i całe komplety opon, ma asortyment do różnych modeli oraz dodatkowo, że istnieją różne formy finansowania zakupu

 • Opracowaliśmy w social media nowe grupy odbiorców, nowe kreacje reklamowe oraz uruchomiliśmy kampanie, dopasowane do nowych klientów z innego targetu niż dotychczas

Rezultaty:

Pozyskanie ponad 5000 nowych obserwatorów na Instagramie. Koszt pozyskania nie przekroczył 1 zł za osobę.

Wzrost liczby transakcji o ponad 400% patrząc rok do roku. W pół roku z poziomu ok. 75 zamówień miesięcznie doszliśmy do poziomu ponad 380 zamówień miesięcznie.

Sklep stacjonarny notuje rekordowe zyski, gdzie sprzedaje m.in. foteliki samochodowe (również promowane przez nas).

Wyzwanie:

Klient prowadzący usługi samochodowe (renowacja, naprawa, sprzedaż felg) chciał sprzedawać więcej przez swój sklep internetowy, w głównej mierze skupiając się na sprzedaży opon, felg oraz całych zestawów do samochodów. 

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • Przygotowanie struktury lejka sprzedażowego, z podziałem na górną część lejka oraz na remarketing

 • Dostosowanie zdjęć do odbiorców i pokazanie czym się zajmuje klient – ma zarówno felgi jak i całe komplety opon, ma asortyment do różnych modeli oraz dodatkowo, że istnieją różne formy finansowania zakupu

 • Opracowaliśmy w social media nowe grupy odbiorców, nowe kreacje reklamowe oraz uruchomiliśmy kampanie, dopasowane do nowych klientów z innego targetu niż dotychczas

Rezultaty:

Budżet: 2,000 euro/ miesięcznie
Ilość zakupów: 103
Łączną wartość zakupów: 86 271,45 euro
ROAS (zwrot z inwestycji) : 17,25

Wyzwanie:

Nasza Klientka posiada markę osobistą i jest już znana w świecie korektorów tekstu. Zgłosiła się do nas, abyśmy pomogli jej wygenerować rekordowy przychód sprzedaży jej flagowego produktu czyli kursu online przygotowującego do zawodu korektora.
Okno sprzedażowe trwało 10 dni i poprzedzone było bezpłatnym webinarem połączonym z warsztatami.

Zaproponowaliśmy po kolei:

 • kampanię zapisów na listę oczekujących, aby ogrzewać grupę odbiorców poprzez kampanię mailingową stworzoną przez klientkę
 • kampanię na zapisy na darmowy webinar, aby jak najwięcej nowych osób dowiedziało się, na czym polega praca korektora
 • kampanię remarketingową do osób z listy oczekujących oraz uczestników webinaru
 • kampanię sprzedażową do tzw. “zimnego ruchu”
  kampanię na obserwujących na Instagramie

Rezultaty:

Klientka oczekiwała minimum powtórzenia wyniku z poprzedniej edycji kursu. Każda wartość powyżej, miała dać klientce dużą satysfakcję z osiągniętego wyniku. Zapowiedzi w postaci kampanii mailingowej do listy oczekujących oraz zapisy na bezpłatny webinar pozwoliły nam stworzyć wartościowe grupy odbiorców, do których powróciliśmy z komunikatami sprzedażowymi, po otwarciu okna sprzedażowego. Dzięki tym działaniom, już pierwszego dnia sprzedaży, klienci złożyli aż 26% wszystkich zamówień! Osoby niezdecydowane, które nie dokonały jeszcze zakupu, a miały wcześniej styczność z marką, ostatniego dnia otrzymały komunikat o ostatniej szansie na zdobycie nowych umiejętności. Końcowy wynik sprzedażowy był niemal DWUKROTNIE wyższy, niż w poprzedniej edycji. To na tyle dobry wynik, że klientka podjęła decyzje o kontynuowaniu współpracy i przygotowaniu kolejnych produktów, które z sukcesem pomożemy jej sprzedać.

Wyzwanie:

Gabriel przychodził do nas z niczym. Miał jedynie rozgrzebany lokal z wizją studia treningu EMS w Rzeszowie. Marketing budowaliśmy więc od zera.

W tej branży klienci wiążą się głównie na umowy – na 12 lub 18 miesięcy. Jak ich pozyskać?

Zaproponowaliśmy po kolei:

 

 • Od początku postawiliśmy na komunikacje bezpośrednią, czyli telefony i wiadomości prywatne
 • Studio do dzisiaj nie posiada swojej strony internetowej, więc opieramy się tylko na działaniach w social mediach
 • Gabriel i Agnieszka, według naszych wytycznych, przygotowali wiele filmów reklamowych jeszcze przed rozpoczęciem działalności studia
 • Skupiliśmy się głównie na kampaniach zasięgowych, gdzie celem było wyświetlenie wideo

Rezultaty:

 • Podpisanych ponad 200 długoterminowych umów (najwięcej na 18 miesięcy)
 • Ponad 3 000 000 wyświetleń reklam na terenie województwa podkarpackiego
Kurs będzie odbywał się w okresie 3 miesięcy, tj. wrzesień-październik-listopad 2023 r. Zjazdy stacjonarne będą odbywać się w: Warszawie*, Krakowie*, Łodzi*
*O dokładnym miejscu i adresie zjazdu poinformujemy uczestników najpóźniej na 14 dni przez terminem
 
Zjazdy stacjonarne odbędą się w następujących terminach*:
 • 16-17.09.2023 oraz 23-23.09.2023
Sobota w godz. 10:00-18:00
Niedziela w godz. 9:00-17:00 
 • 14 i 22.10.2023 r.:
Sobota w godz. 10:00-18:00
Niedziela w godz. 9:00-17:00 
 • 18 i 19.11.2023 r.:
Sobota w godz. 10:00-18:00
Niedziela w godz. 9:00-17:00 
*O dokładnej dacie zjazdu poinformujemy uczestników najpóźniej na 14 dni przez terminem
 • 2.12.2023 r. – zakończenie kursu i wręczenie certyfikatów (offline).
 
Spotkania LIVE w ramach Kursu będą prowadzone według harmonogramu, który zostanie opublikowany w lipcu 2023 roku na Grupie na platformie Facebook.