Ile razy kupiłeś/aś jakąś rzecz, ponieważ poleciła Ci ją znajoma osoba? A może to właśnie dzięki Twojemu poleceniu wybrana marka zyskała nowego klienta? Rekomendacje to siła napędowa sprzedaży i doskonale wykorzystuje to buzz marketing.
Buzz marketing, marketing szeptany, marketing plotki – to kilka nazw strategii, która w świecie marketingu uchodzi za jedną z najskuteczniejszych. Z pewnością i Ty stykasz się z nią niemal każdego dnia. Opinie o produkcie w sieci, polecanie usług przez influencerów, grupy facebookowe skupiające klientów danej marki – to wszystko przykłady buzz marketingu. I Ty możesz go wykorzystać, nawet gdy prowadzisz małą firmę.
Co to jest marketing szeptany?
Marketing szeptany to taki rodzaj promocji, który opiera się głównie na rozmowach i rekomendacjach między ludźmi. To tak jakbyśmy polecali coś znajomym, ale w dużo większej skali i w zorganizowany sposób.
W marketingu szeptanym nie chodzi o to, że firma sama zachwala swoje produkty i je reklamuje, ale raczej o to, że ludzie sami zaczynają rozmawiać o danym produkcie czy usłudze, bo naprawdę im się podoba albo uważają, że jest wartościowy. To sprawia, że informacje o produkcie rozchodzą się jakby „szeptem”, stąd zresztą nazwa tej strategii.
Przykłady?
Jako początkujący wędkarz szukasz swojej pierwszej wędki. Sprawdzasz więc, co na temat różnych modeli piszą inni wędkujący w sieci. W końcu wybierasz wędkę, której nazwa często pojawia się w komentarzach o pozytywnym wydźwięku. To właśnie buzz marketing.
Ale nie tylko.
Oglądasz relację na Instagramie, w której obserwowana przez Ciebie influencerka opowiada o swojej codziennej pielęgnacji . Zachwala zwłaszcza krem przeciwzmarszczkowy, decydujesz się więc go zamówić. To także marketing szeptany.
Albo słyszysz od kolegi, że pizza w nowej pizzerni w mieście jest lepsza niż wszędzie indziej. Znowu marketing szeptany.
Przykłady można dwoić i troić, zanim jednak opowiem Ci, jak i Ty możesz sprawić, aby inni mówili o Twoich produktach, sprawdź, jakie są rodzaje marketingu szeptanego i co właściwie je wyróżnia.
Rodzaje marketingu szeptanego
Buzz marketing przyjmuje różne formy. Jedne rodzaje marketingu szeptanego mogą okazać się bardziej skuteczne niż inne. Aby móc wybrać konkretne z nich, warto więc je najpierw poznać,
Product seeding
Product seeding to strategia marketingowa polegająca na rozpowszechnianiu próbek lub produktów wśród influencerów, celebrytów,czy potencjalnych klientów w celu wygenerowania zainteresowania i promocji marki lub produktu.
Zasada jest prosta: jako firma przekazujesz darmowe próbki swoich produktów osobom, które mają duży wpływ na wybrane środowisko i mogą te produkty opisać, zaprezentować lub polecić swoim obserwatorom.
Przykładowo firma, która sprzedaje produkty przeznaczone dla niemowląt i młodych mam, wysyła influencerce w ciąży wybrane produkty. Istnieje wówczas duża szansa, że pochwali się nimi w sieci, a tym samym wywoła zainteresowanie swoich obserwujących, zwłaszcza kobiet w ciąży, a na tej grupie docelowej marce przecież najbardziej zależy.
Product seeding pozwala firmom na dotarcie do potencjalnych klientów, budowanie zaufania do marki poprzez rekomendacje osób znanych i cenionych w swoich dziedzinach, oraz generowanie pozytywnego buzzu wokół produktu.
Community marketing
Community marketing skupia się na budowaniu zaangażowanej społeczności wokół marki lub produktu. Polega ona na tworzeniu interakcji i relacji z klientami, fanami lub użytkownikami poprzez zaangażowanie ich w różnego rodzaju działania, dyskusje i wydarzenia.
Celem community marketingu jest budowanie lojalności wśród społeczności oraz promowanie zaufania i pozytywnego wizerunku marki poprzez aktywne uczestnictwo i zaangażowanie.
Świetny przykład tej strategii to grupa ReneeGirls w mediach społecznościowych założona przez markę odzieżową Renne. Na grupie prezentowane są zdjęcia klientek w ubraniach marki. Na podobnej zasadzie działa też grupa DeezeGirls, jednak w tym przypadku możliwa jest też wymiana zdań użytkowniczek na temat polecanych modeli butów i ubrań. Klientki chętnie też chwalą się swoimi zakupami i proszą o opinię oraz porady.
Ta strategia umożliwia firmom budowanie silnych relacji z klientami, co może prowadzić do większej lojalności, poleceń oraz pozytywnego wizerunku marki.
Poprzez zaangażowanie społeczności w różnorodne działania i interakcje, firma może również lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania swoich klientów, co pozwala na dostosowanie oferty do ich potrzeb oraz budowanie silnej i trwałej marki.
Trendsetting
Trendsetting, czyli kreowanie trendów, to strategia marketingowa polegająca na aktywnym kształtowaniu i promowaniu nowych trendów, stylów życia, czy zachowań konsumenckich przez markę lub osobę publiczną.
Idea trendsettingu opiera się na zdolności wpływania na społeczeństwo poprzez prezentowanie innowacyjnych rozwiązań, inspirujących pomysłów lub oryginalnych produktów, które mają potencjał stania się popularnymi i pożądanymi przez szeroką publiczność.
Przykładowo, znana marka odzieżowa może wprowadzić na rynek nową kolekcję ubrań, która wyróżnia się nietuzinkowym stylem lub wzornictwem, a następnie promować ją poprzez kampanię reklamową z udziałem znanych influencerów lub celebrytów.
Innym przykładem może być firma technologiczna, która wprowadza innowacyjny produkt na rynek, który zmienia sposób, w jaki ludzie korzystają z technologii, i który może stać się inspiracją dla innych producentów. Trendsetting świetnie wykorzystuje, chociażby marka Samsung, która wprowadziła składane Smartfony i rozesłała je do influencerów w celach promocyjnych.
Trendsetting nie jest jednak prostą strategią, wymaga ciągłego monitorowania rynku i analizowania zachowań konsumentów, aby trafnie przewidywać i kształtować przyszłe trendy.
Cause marketing
Cause marketing to połączenie celów ekonomicznych i społecznych. Opiera się na współpracy marki z organizacją charytatywną lub zaangażowaniu się w działania społeczne, aby promować swoje produkty lub markę oraz jednocześnie wspierać społeczne lub ekologiczne cele. Idea tego rodzaju działań opiera się na przekonaniu, że firmy mają moralny obowiązek angażować się w sprawy społeczne oraz na przekonaniu, że konsumenci chętniej wspierają firmy, które działają w zgodzie z ich wartościami.
Przykład stanowi m.in. marka Danone, która w swoich działaniach reklamowych zwraca uwagę na problem niedożywienia dzieci w Polsce.
Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, jakie wartości reprezentuje marka i czy angażuje się w sprawy społeczne, dlatego cause marketing może być skutecznym narzędziem do budowania zaufania i lojalności klientów.
Marketing wirusowy
Idea viral marketingu opiera się na tworzeniu treści lub kampanii, które są na tyle interesujące, zabawne, kontrowersyjne lub użyteczne, że użytkownicy sami decydują się na ich udostępnianie w swoich mediach społecznościowych. W efekcie rozprzestrzeniają się one z zawrotną prędkością w sieci niczym wirus.
Technik marketingu wirusowego jest przynajmniej kilka. Jedna z nich to popularne RTM-y, a więc odnoszenie się do wydarzeń bieżących.
Jednym z udanych przykładów marketingu wirusowego jest kampania Old Spice „The Man Your Man Could Smell Like”. W ramach tej kampanii firma Old Spice stworzyła serię zabawnych i nietypowych reklam, w których głównym bohaterem był mężczyzna w charakterystycznym stroju, zachęcający mężczyzn do używania produktów Old Spice. Reklamy te szybko stały się viralowe i zdobyły ogromną popularność w internecie, przyczyniając się do zwiększenia sprzedaży produktów Old Spice oraz budowy pozytywnego wizerunku marki.
Innym przykładem jest kampania Ice Bucket Challenge, która została zainicjowana w celu zebrania funduszy na walkę z ALS. W ramach tej kampanii, uczestnicy byli zachęcani do nagrywania filmików, na których wylewali na sienie wiadra zimnej wody i nominowali kolejne osoby do wykonania tego samego.
Kampania ta szybko stała się viralowa i zdobyła ogromną popularność w mediach społecznościowych, przyczyniając się do zebrania milionów dolarów na walkę z ALS oraz zwiększenia świadomości na temat tej choroby.
Czy marketing szeptany jest skuteczny?
Marketing szeptany może być nie tylko efektywnym narzędziem promocyjnym, ale także sposobem na budowanie zaangażowanej społeczności online.
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod reklamowych, marketing szeptany pozwala markom docierać do różnych grup docelowych poprzez różnorodne kanały komunikacji, takie jak fora branżowe, media społecznościowe czy blogi.
Istotne jest jednak, aby skuteczny buzz marketing był stale moderowany i angażował konsumentów do aktywnej dyskusji. Można ją np. rozpocząć od zaadresowania jakiegoś problemu, który wymaga konkretnych rozwiązań, a dopiero później dyskretnie wprowadzać wątki dotyczące promowanego produktu czy usługi.
Nie zawsze konieczne jest tworzenie oddzielnych wątków, aby wzmocnić obecność produktu. Można również dołączyć się do istniejących dyskusji i w naturalny sposób aktualizować starsze tematy.
Kluczową kwestią jest także etyka w marketingu szeptanym. Niekiedy osoby zajmujące się tego rodzaju działaniami skupiają się na dyskredytowaniu konkurencji lub rozpowszechnianiu fałszywych informacji. Dlatego ważne jest, aby podczas prowadzenia kampanii marketingowej kierować się zasadami etycznymi. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na stronie Word Of Mouth Marketing Association (WOMMA).
Buzz marketing dla małych firm
W ramach buzz marketingu możesz skorzystać z różnych strategii. Z pewnością najtrudniej zaplanować skuteczną kampanię marketingu szeptanego, która wykorzystuje trendsetting. To strategia raczej dla dużych graczy.
Co jednak Ty możesz zrobić, aby zwiększyć zainteresowanie ofertą Twojej firmy? Jak wykorzystać buzz marketing?
1. Wysyłka produktów do mikroinfluencerów
Poszukaj mikroinfluencerów związanych z Twoją branżą bądź takich, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani jej ofertą. Wyślij do nich darmowe próbki produktów lub po prostu wybrany produkt. W zamian poproś o opinię lub recenzję na mediach społecznościowych.
Wskazówka: Wykorzystaj hasztagi i oznaczenia, aby zwiększyć widoczność treści dotyczących produktów firmy.
2. Organizacja konkursów w mediach społecznościowych
Dobrym pomysłem będzie też stworzenie kreatywnej i angażującej kampanii konkursowej na platformach społecznościowych, w której użytkownicy są zachęcani do udziału poprzez udostępnianie treści związanych z marką. Mogą np. sfotografować się z Twoim produktem w nietypowym miejscu czy pokazać na wideo, jak wykorzystują go w nieszablonowy sposób.
3. Współpraca z lokalnymi organizacjami charytatywnymi
Nawiązanie współpracy z organizacjami charytatywnymi, które są zaangażowane w działania społeczne lub kulturalne może okazać się trafionym pomysłem. Wspólna organizacja wydarzeń, akcji charytatywnych lub promocji produktów, pozwala na dotarcie do nowych grup odbiorców i budowanie zaangażowania w społeczności lokalnej.
Dobierz profil organizacji do specyfiki Twojego biznesu. Jeśli prowadzisz sklep zoologiczny, to logiczne, że wesprzesz schroniska. Jeśli jednak Twoja oferta skierowana jest np. do kobiet, to możesz podjąć współpracę z fundacją wpierającą walkę z rakiem piersi. Z kolei branża marketingowa i IT może np. poprowadzić zajęcia dot. cyberbezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych.
4. Wykorzystaj RTM w zabawny sposób
Wykorzystanie humoru, emocji lub kontrowersji w treściach, to sprawdzony sposób, aby przyciągnąć uwagę i wywołać reakcje wśród użytkowników mediów społecznościowych. Odnieś się do bieżących wydarzeń tworząc mem, który nawiąże do Twojej oferty. Mistrzem w tej strategii jest IKEA. Możesz podpatrzeć jej sociale. Takie działanie nic nie kosztuje i nie zabiera wiele czasu, a może przynieść wiele korzyści.
5. Zachęć klientów do pozostawienia opinii
Zachęcaj obecnych klientów do polecania produktów Twojej marki. W tym celu warto stworzyć program lojalnościowy lub nagrody dla klientów, którzy pozostawiają opinię na Twojej stronie bądź polecają ją innym osobom. Dobrym rozwiązaniem może być także skorzystanie z programu do zbierania opinii. Przykład takie narzędzia to m.in. Trusted Shops.
Przeczytaj też: Jak stworzyć skuteczne newslettery.
6. Monitoruj, co na temat Twojej marki mówią inni
Skorzystaj z narzędzi, jak Brand24 i wychwytuj wzmianki o Twojej marce, na które będziesz aktywnie odpowiadać. W ten sposób dowiesz się, co inni myślą o Twoich produktach, a do tego nawiążesz relację z obecnymi, jak i potencjalnymi klientami.
Wady i zalety buzz marketingu
Jak każda strategia marketingowa, tak i buzz marketing ma wady i zalety. Rozważ je zanim zdecydujesz się na wykorzystanie tego rodzaju działań w swojej strategii.
Zalety:
- Możliwość prowadzenia działań promocyjnych mimo ograniczonego budżetu.
- Szansa na dotarcie do dużej grupy odbiorców w krótkim czasie.
- Wpływ na wzrost ruchu na stronie i pozyskanie leadów sprzedażowych.
- Możliwość uzyskania szybkiego efektu, który można utrzymać w dłuższym okresie.
- Skuteczny sposób na wykreowanie i utrzymanie pozytywnego wizerunku marki
Wady:
- Istnieje ryzyko, że kampania nie przyniesie oczekiwanego zainteresowania promowanym produktem.
- Zbyt intensywne prowadzenie działań może przynieść rezultaty odwrotne od oczekiwanych.
- Opracowanie skutecznej strategii wymaga nierzadko czasu i wysiłku.
W branży marketingu internetowego buzz marketing jest stosowany głównie w celu zwiększenie zainteresowania marką. A to bezpośrednio przekłada się na wyniki sprzedażowe. Warto więc poświęcić nieco czasu, aby zaplanować działania z zakresu marketingu szeptanego.
Jeśli jednak nie masz na to czasu bądź pomysłu, to możesz skorzystać z usług profesjonalistów i odezwać się np. do nas. Jako agencja interaktywna z Krakowa i okolic, wesprzemy Twoją firmę poprzez przygotowanie skutecznej strategii marketingowej.