Jak zacząć robić skuteczne reklamy na Facebooku?

Czas czytania 6 minut

Jeżeli denerwujesz się, że Twoja reklama na Facebooku nie działa, sprawdź jakie błędy mogą być tego przyczyną. Zobacz też skuteczne rozwiązania, które sprawią, że Twoje reklamy będą oparte na odpowiedniej strategii i tym samym staną się efektywne. Jak zacząć robić skuteczne reklamy? Zaczynajmy!

Reklama na Facebooku – dlaczego u Ciebie nie działa?

Jak stworzyć reklamę na Facebooku? Ogólny plan działania firm na Facebooku opiera się zazwyczaj na pisaniu postów reklamowych. Przedsiębiorcy skupiają się na częstym publikowaniu, bo tak rozumieją system reklam Facebooka. Niestety nie przynosi to realnych efektów i wtedy część osób decyduje się sięgnąć po narzędzie jakim jest przycisk „promuj post”.

Firmy próbują stworzyć reklamę w taki sposób, nie wiedząc, że kampania płatna i reklamy w tym narzędziu mają bardzo ograniczone możliwości działania, zarówno jeśli chodzi o wybór celów reklamy, tworzenia zestawów reklam, czy kreacji.

Myśleniem magicznym jest tu założenie, że skoro Facebook jest darmowy dla firm, to promując posty wybijemy się ponad przeciętność i osiągniemy cele sprzedażowe.

Nic więc dziwnego, że tak wiele firm zniechęconych samodzielnymi próbami, decyduje się powierzyć reklamy płatne profesjonalistom. Owszem, agencja marketingowa może skutecznie prowadzić Twoje kampanie reklamowe na Facebooku i najpewniej na tym zyskasz. Jeśli jednak chcesz spróbować działać na własną rękę, to poniżesz znajdziesz szczegółowo opisane porady.

Robię reklamę na Facebooku, jakie narzędzie wybrać?

Przycisk „promuj post” to zbyt ogólna droga i tym samym przepłacona. Większe koszty ponosisz korzystając z tej metody niż planując budżet i kampanię za pomocą reklam płatnych poprzez Managera Reklam.

Brak efektu promowania postu tą drogą wynika z tego, że przedsiębiorcy nie badają swoich zasięgów, nie docierają do skonkretyzowanej grupy docelowej, ale do dużego grona przypadkowych odbiorców, którzy w znacznej większości nie są zainteresowani ofertą. Jakie jest rozwiązanie dla małych firm?

Jak  zacząć robić reklamy na Facebooku

Jak robić reklamy Facebook Ads? Sprawdź, na czym polega skuteczna reklama na Facebooku!

Swoją drogę do skutecznych reklam rozpocznij od sprawdzenia, jakie są średnie zasięgi postów w skali miesiąca i zdefiniuj grupę docelową. Następnie określ budżet, jaki chcesz przeznaczyć na płatną reklamę przez kolejne 3 miesiące.

Na początku warto dobrać tak kwotę, by w razie niepowodzenia nie zaszkodziło to finansom firmy. Po ustaleniu budżetu, czas zacząć przygotowywać konkretną kampanię Facebook Ads.

Do firmowego Facebooka należy podchodzić strategicznie pamiętając, że efektywna reklama wymaga czasu, regularności i wartościowych treści.

Content marketing, edukacja i rozrywka dają łącznie sześciokrotnie wyższy zwrot inwestycji w Social Media. Jeżeli koncentrujesz się wyłącznie na sprzedaży, to sześciokrotnie bardziej się napracujesz niż gdybyś edukował lub bawił swoich odbiorców.

Dlaczego reklama nie działa?

Pierwszym błędem jest korzystanie z opcji „promuj post”. Ale co w przypadku, gdy korzystając z Managera Reklam nie zauważysz oczekiwanych rezultatów swoich działań reklamowych? Z pewnością przyczyną jest przynajmniej jeden z popularnych błędów reklamowych.

Załóżmy, że masz już określony budżet reklamowy, publikujesz regularnie i robisz reklamę. Jakie błędy możesz popełnić?

Główne błędy w reklamie na Facebooku

5 głównych błędów w reklamie na Facebooku

Błędy reklamowe na Facebooku

1. Nieczytelna i niespójna grafika

Największym błędem reklamy na Facebooku jest to, że Twoja kreacja reklamowa jest przerysowana i nie widać wyraźnie, co przedsiębiorca konkretnie chce przekazać i sprzedać. Zdjęcie posta nie kojarzy się też często z treścią reklamy – zachodzi niespójność między obrazem i tekstem. Wówczas odbiorca się nie zatrzyma przy wyświetlonym poście.

Dlatego warto na początku skupić się na kreacji reklamowej. Jak to wygląda w praktyce? Już po jednej sekundzie patrzenia na grafikę reklamową, odbiorca ma wiedzieć, co przedsiębiorca chce przekazać i czego dotyczy jego oferta.

2. Reklama nie jest kontekstowa

Tym, co podnosi skuteczność reklam jest umiejętne zastosowanie prostego zabiegu, który nazywamy „wywołaniem do tablicy”. Tworząc treść reklamy, napisz wprost na kim Ci zależy, do kogo jest skierowana, odnieś się do konkretnej grupy zawodowej np. „Nauczycielu, zapisz się na webinar z robotyki”.

Wówczas osoba czytająca reklamę identyfikuje się z nią, a więc czuje, że treść reklamy jest dedykowana właśnie dla niej personalnie. Postaw na grafiki personalizowane a nie uniwersalne. Chcesz mieć pewność, że robisz to dobrze? Przeczytaj: Reklama digital oczami klienta, czyli jak poprawić grafiki i teksty w reklamach.

Grupa docelowa- mów do jednostki

Dzięki temu od razu zbliżysz się do odbiorcy, a jednocześnie do celu jaki chcesz osiągnąć w grupie targetowanych użytkowników. Wybierz takie opisy, które najlepiej pokazują, że rozumiesz odbiorców, znasz ich możliwości, strachy i problemy. Pokaż im opcję, jak dzięki Twojej kampanii mogą zbliżyć się do poprawy swojego życia na pewnym poziomie. Niech grupa ludzi, przestanie być zbiorowością. Pozwól sobie na przejście na „Ty” i odnoś się do pojedynczych odbiorców, zamiast do zbiorowości.

Pamiętaj: Czym bardziej opiszesz problemy pojedynczej osoby, tym lepiej zidentyfikuje się ona z tym co chcesz jej zaprezentować a dzięki temu wzrośnie zarówno konwersja, jak i wyświetlenia Twojej reklamy. Warto więc najpierw opracować buyer persony Twojej marki.

3. Reklama źle targetowana

Zbyt ogólne targetowanie oznacza, że reklamy wyświetlane są losowo do wielu osób, ale przy tym do znikomego procenta grupy docelowej. Z jednej strony więc Twój zestaw reklam (lub zestawy reklam, przy bardziej rozbudowanej kampanii) generują wyświetlenia, ale osoby, którym prezentujesz kreację to gruba, która nigdy nie dokona wyboru Twojego produktu czy usługi, bo nie pasuje do idealnego klienta zgodnego z celem Twojej kampanii reklamowej.

Drugim błędem w tym zakresie jest natomiast zbyt wąskie targetowanie i w efekcie nie wykorzystujemy potencjału reklamowego danego zestawu reklam i umiejscowienia, bo nie docieramy do osób, które chcą kupić nasz produkt lub usługę wystarczająco często, przez co nie realizujemy celu.

Należy to wyśrodkować, a może w tym pomóc jedynie regularna praktyka, ponieważ tylko tak możemy ocenić optymalny zasięg i właściwe opcje dostępne przy konfiguracji reklam na Facebooku.

4. Brak wytrwałości

Potencjalni odbiorcy reklam nie kupują od razu po zobaczeniu pierwszej reklamy. Reklama musi im się zapisać w świadomości, stać się dla nich rozpoznawalna. Badania wskazują, że potrzebujemy zobaczyć coś minimum 7 do 70 razy, by w ogólne się tym zainteresować, zapamiętać ofertę i wreszcie zechcieć z niej skorzystać.

Wniosek? Potrzebujesz ustalić zarówno odpowiedni budżet i harmonogram, oraz cele reklamowe na Facebooku, by Twoja grupa docelowa odpowiednio długo i często widziała kampanię. Masz możliwość oszacowania tego przed rozpoczęciem działania, jednak najlepsze efekty daje regularna praktyka, bo facebook raz na kilka miesięcy „ulepsza” system zakupu mediów.

Przeczytaj też: Prowadzenie Facebooka – czy naprawdę potrzeba regularnych postów?

5. Źle zrozumiany system reklamowy

Kolejnym powodem sprawiającym, że nie widzisz efektów swoich reklam jest to, że nie zrozumiałeś systemu, na którym one się opierają. Niepotrzebnie budujesz swoje kampanie na zbieraniu jak najwięcej like, komentarzy, kliknięć w stronę.

Wielu przedsiębiorcom się wydaje, że to właśnie duża liczba zebranych reakcji świadczy o powodzeniu strategii marketingowej na Facebooku i warto na to przeznaczać budżet reklamowy. Takie przekonanie wynika z tego, że te elementy są wyraźnie widoczne i miarodajne. Zamiast tego skup się na tym, by regularnie budować zasięgi w swojej grupie docelowej.

Bo to pozwoli Ci zostać zapamiętanym i w długiej perspektywie zwiększy rozpoznawalność marki. Nawet jeżeli po zobaczeniu Twojej reklamy dany odbiorca nie potrzebuje w tej chwili oferowanego w niej produktu, to gdy w przyszłości będzie go szukać, wróci po niego właśnie do Ciebie.

6. Brak Call To Action (CTA)

Często nawet gdy komuś podoba się Twoja reklama i grupy odbiorców są dobrze wybrane a format kreacji atrakcyjny, brakuje ostatniego elementu układanki: call to action, czyli konkretnego wezwania do działania dla wszystkich odbiorców, których pojedynczy obraz, lub film zainteresował na tyle, że nie boją się np. podać CI swoich danych, byś mógł zaprezentować im ofertę.

Niestety, okazuje się, że kiedy Twoja reklama na Facebooku, czy Instagramie nie zawiera wyraźnej zachęty do działania (np. Jeżeli chcesz rozwiązać ten problem, napisz mail pod adres [email protected]) to prawdopodobnie cały efekt marketingu i kampanii reklamowej nie przełoży się na wybór w tym momencie produktów marki.

Jak napisać skuteczne CTA? Przeczytasz o tym TUTAJ.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 3-skuteczne-reklamy.jpg

Ile razy ostatnio kupiłeś coś po 1 ulotce? Twoi klienci też tak nie decydują.

Poznaj sposób, by reklamy zaczęły działać

Jak skutecznie wdrożyć reklamy? Przede wszystkim zamiast używać guzika „promuj post” zacznij wykorzystywać Managera Reklam na Facebooku. Jak już budujesz swoje posty reklamowe zawsze najpierw określ do kogo je piszesz – skonkretyzuj grupę docelową. Zastanów się, jaki produkt lub usługę możesz zaoferować tym konkretnym osobom, oraz jakie ich problemy chcesz rozwiązać swoją ofertą.

Jak zrobić reklamę która działa?

Jak robić skuteczne reklamy na Facebooku? Oto przepis.

Podsumowując, określenie grupy docelowej powinno opierać się na odpowiedzi na pytania:

  • komu chcesz sprzedawać, 
  • komu się najbardziej opłaca zaprezentować reklamę, 
  • jaki produkt chcesz rozwinąć bardziej,
  • do kogo trafisz swoim produktem (czyj problem możesz rozwiązać). 

Jak stworzyć reklamę na Facebooku? Gdy już masz określoną grupę docelową na Facebooku, wówczas możesz sprecyzować budżet i harmonogram, bo wiesz ilu jest ludzi, do których warto dotrzeć ze swoją propozycją ofertową. Zdefiniuj, jakie są problemy grupy docelowej i swoich odbiorców i sprawdź, które potrzeby możesz zaspokoić oferując swój produkt lub usługę. Dopiero wtedy przygotuj grafikę zgodną z identyfikacją wizualną marki i copywriting w oparciu o zebrane dane na temat odbiorców.

Jak dodatkowo zwiększyć zasięg, wyświetlenia i przekonać do zakupu?

Pamiętaj, że osoby tworzące grupę docelową nie weszły na Facebooka, bo szukają Twojego produktu, ale z pewnością będą zainteresowane rozwiązaniem swoich problemów. Zaprezentuj więc grafikę i merytoryczny tekst prezentujące rozwiązanie tego problemu.

I ostatnia rada na koniec. Zamiast pokazania samego produktu, wyeksponuj go w użyciu. Dzięki tym prostym ułatwieniom jest duża szansa, że opracujesz znacznie lepszą kampanię i treści reklamy na fb, zachęcając do wyboru Twojej oferty i finalnie zakupu dużo więcej osób. Wiesz już, jak zrobić reklamę na fb? To do dzieła!

Skuteczna reklama na FB – czy to wszystko?

Prawdopodobnie nie. Na temat jak zacząć robić skuteczne reklamy na Facebooku znajdziesz pewnie jeszcze miliony artykułów. W tym zależało nam na wytłumaczeniu podstaw, aby łatwiej było Ci zrozumieć system reklamowy social media.

Powodzenia!

Lepsze wyniki marketingu bez zwiększania budżetu.

Pobierz darmowy ebook i dowiedz się, jak dzięki zmianie swojego podejścia do zarządzania marketingiem osiągać lepsze efekty przy tym samym budżecie. Zapoznaj się z najlepszymi praktykami współpracy opartymi na problemach jakie rozwiązaliśmy u klientów.

Pobierając go otrzymasz też newsletter KAMAN. To jedna wskazówka tygodniowo o tym jak poprawić Twój marketing.

Ostatnie najciekawsze artykuły

Marketing internetowy

6 systemów CMS, które musisz znać!

Czas czytania 9 minut Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią (CMS) może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej strony internetowej lub aplikacji. Możliwości pod tym względem masz całkiem sporo. Jedne