K
KAMANRaport rynku · lipiec 2026
Raport rynku · Polski e-commerce 2026

Koniec ery taniego wzrostu. Polski e-commerce wchodzi w fazę walki o efektywność.

Zbadaliśmy 328 polskich sklepów internetowych pod kątem ponad 90 kryteriów konwersyjnych. Wnioski? Sklepy wyglądają dobrze, ale zarabiają poniżej swoich możliwości. Koszty pozyskania klienta rosną dwucyfrowo, a wartość koszyka stoi w miejscu. Ten raport pokazuje, gdzie dokładnie leży problem, dlaczego się utrzymuje i co konkretnie możesz z tym zrobić w najbliższych miesiącach.

328 sklepówanaliza porównawcza
100+ kryteriówUX, konwersji i wydajności
11 raportówźródła zewnętrzne
2020–2028horyzont analizy
Pięć liczb, które definiują dzisiejszy rynek
9,4%
Wzrost rynku e-commerce w 2025 r., najwolniej od pandemii
GUS / PARP, 2025
+40%
Wzrost kosztu pozyskania klienta w e-commerce w latach 2023–2026
Deliberate Directions / Ringly, 2026
55%
Tyle dźwigni konwersji wykorzystuje przeciętny polski sklep. Reszta leży odłogiem
Audyt KAMAN, 2025–2026
67%
Braków w monetyzacji: cross-sell, progi AOV i subskrypcje prawie nie istnieją
Audyt KAMAN, 2025–2026
Rynek

78% Polaków kupuje online. Łatwych nowych klientów już nie ma.

W 2025 roku rynek urósł o 9,4%, najwolniej od pandemii. To zmienia reguły gry: wzrost nie przyjdzie już z nowych kupujących, tylko z lepszego zarabiania na obecnych.

Wykres 1
Penetracja e-commerce w Polsce traci dynamikę przyrostu
Odsetek dorosłych Polaków deklarujących zakupy online (2018–2025) oraz prognoza do 2028
100% 80% 60% 40% 20% Szacowany sufit nasycenia ~85% 73% 78% skok pandemiczny 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026p 2027p 2028p Dane historyczne (Gemius/IAB, GUS) Prognoza ekstrapolacyjna
Źródła: „E-commerce w Polsce 2024”, „E-commerce w Polsce 2025” (Gemius / Polskie Badania Internetu / IAB Polska); raport „Handel internetowy w Polsce 2024” (PMR Market Experts); dane GUS/PARP za 2025 (publikacja I 2026). Prognoza 2026–2028: własna ekstrapolacja KAMAN na podstawie raportu Strategy& „E-commerce w Polsce: konkurencja i rosnące oczekiwania napędzają rozwój” (CAGR 8% do 2028) oraz tempa nasycenia rynku obserwowanego w gospodarkach UE-27.

Pandemia wepchnęła do internetu miliony kupujących, którzy normalnie potrzebowaliby na to jeszcze 3–5 lat. Skok z 62% (2019) do 73% (2020) zdarza się raz w pokoleniu.

Cztery lata później krzywa jest pozioma. Raport Gemius „E-commerce w Polsce 2025” mówi wprost: pole do wzrostu to częstotliwość zakupów, wartość koszyka i retencja. Nie nowi kupujący.

W fazie ekspansji wygrywał ten, kto przyciągnął więcej ludzi. W fazie dojrzałości wygrywa ten, kto więcej zarabia na każdym kliencie. Jeśli Twój sklep wciąż stawia wyłącznie na ruch, walczysz o ten sam kawałek tortu coraz droższą reklamą.

Cytat z raportu zewnętrznego

„Zasięg polskiego e-commerce jest masowy, a pole do wzrostów udziału to dziś praca nad częstotliwością zakupów, wartością koszyka i retencją, a nie walka o nowych kupujących na rynku.”

Gemius / PBI / IAB Polska, „E-commerce w Polsce 2025”
Koszty

Kupujesz droższy ruch, żeby sprzedać po tej samej cenie. Marża się kurczy.

Koszt pozyskania klienta wzrósł o 40% w trzy lata. Wartość koszyka po odjęciu inflacji stoi w miejscu. Te nożyce się nie zamkną same.

Wykres 2 · Wykres roku
Nożyce: CAC rośnie 3× szybciej niż wartość koszyka
Indeks 2020 = 100. Zacieniowana strefa = narastająca presja na marżę. Każde 100 zł na akwizycję wraca w postaci coraz mniejszego koszyka.
indeks 2020 = 100 300 250 200 150 100 iOS 14.5: koniec taniego ruchu DZIŚ prognoza 2028 +185% +45% −8% 195 137 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026p 2027p 2028p koszt pozyskania klienta (CAC) wartość koszyka, nominalnie (AOV) wartość koszyka, realnie (po inflacji) strefa narastającej kompresji marży jednostkowej
Źródła: CAC: Deliberate Directions „Customer Acquisition Cost Ecommerce 2026 Benchmarks” (+40% 2023–2026 globalnie); Marketyzacja.pl „Dlaczego CPA rośnie?” (+15–40% YoY w PL 2024); Fallow Deer, dane Wordstream Polska (+12–18% CPC YoY). AOV: Strategy& „E-commerce w Polsce” (233 zł w 2020 → 304 zł w 2023); PMR Market Experts „Handel internetowy w Polsce 2024”; szacunki KAMAN dla 2024–2025 na podstawie danych Krajowej Izby Gospodarczej. Inflacja CPI: GUS. Prognoza 2026–2028: ekstrapolacja KAMAN przy założeniu zachowania średniorocznego tempa wzrostu CAC z lat 2022–2025 oraz dynamiki AOV zgodnej z prognozą Strategy& (CAGR 8% wartości rynku).

Jeśli nic nie zmienisz, w ciągu 18–36 miesięcy koszt pozyskania klienta może zrównać się z marżą brutto na zamówieniu. Dla wielu sklepów to punkt, w którym sprzedaż przestaje się opłacać.

Potwierdzają to trzy niezależne źródła. Deliberate Directions: globalny wzrost CAC o 40% w trzy lata. Fallow Deer (dane Wordstream): wzrost CPC w Polsce o 12–18% w samym 2024. Marketyzacja.pl: wzrost CPA o 15–40% zależnie od branży. Nawet przy spowolnieniu tempa, kolejne 50–60% wzrostu CAC do 2028.

A wartość koszyka? AOV urósł z 233 zł do 304 zł (2020–2023), ale inflacja w tym okresie wyniosła 33%. Realnie Twój klient wydaje tyle samo co cztery lata temu.

Cytat z raportu zewnętrznego · Ringly, „Ecommerce CAC Statistics 2026”

„Era taniego wzrostu się skończyła. Jeśli nie potrafisz pokazać, że zwrot z pozyskania klienta następuje w mniej niż 120 dni, a stosunek wartości życiowej do kosztu pozyskania przekracza 3:1, to palisz gotówkę po to, żeby pozyskać klienta, którego utrzyma konkurent.”

Wykres 3 · Drugi front
AI zabiera ruch wyszukiwarkom, a Twój budżet reklamowy tego nie nadrabia
Dwa wskaźniki pokazujące skalę przesunięcia ruchu z Google do modeli AI.
Udział wyszukiwań bez kliknięcia w wynik (Google, świat)
100% 75% 50% 25% 50% 60% 75% 85% ~90% 2022 2023 2024 2025 2026p
Skok 75→85% w 2024–2025 to największy roczny przyrost zero-click w historii pomiarów, efekt wdrożenia AI Overviews.
Aktywni użytkownicy głównych asystentów AI, początek 2026 (mln WAU)
800 600 400 200 0 800 ~500 ~250 ~90 ~70 ChatGPT Gemini Copilot Perplexity Claude mln tygodniowych użytkowników (WAU)
Łącznie ok. 1,7 mld tygodniowych użytkowników asystentów AI w połowie 2026. Wartości dla części platform są szacunkami branżowymi, dokładne dane nie są ujawniane przez wszystkich dostawców.
Źródła: Zero-click: Ahrefs „AI Overviews CTR Impact Study” (kwiecień i grudzień 2025), Seer Interactive „Organic CTR Decline 2025” (–61% CTR przy obecności AI Overview), LLMrefs „Zero-Click Search 2026”. Użytkownicy asystentów AI: ChatGPT (OpenAI, oficjalne ogłoszenia (800 mln WAU, początek 2025; ~1 mld w 2026)); Google Gemini (szacunki SimilarWeb i analitycy branżowi w oparciu o integrację z Gemini App, AI Mode w wyszukiwarce i Workspace); Microsoft Copilot (szacunki na podstawie integracji z Windows 11, Microsoft 365 i Bing); Perplexity i Anthropic Claude (szacunki branżowe (SimilarWeb, raporty branżowe Q1 2026)). Dla części platform brak oficjalnie publikowanych liczb użytkowników aktywnych tygodniowo; podane wartości są przybliżeniami i należy je traktować jako rząd wielkości, a nie precyzyjny pomiar.

CAC rośnie z dwóch powodów jednocześnie. Pierwszy: więcej sklepów licytuje o ten sam zasób uwagi. Drugi, nowszy: konsumenci zaczynają szukać produktów w ChatGPT, Gemini i Perplexity zamiast w Google.

Co to znaczy dla Twojego sklepu? Najbardziej świadomi klienci, ci, którzy potrafią precyzyjnie opisać czego szukają, dostają odpowiedź od modelu AI i nie klikają w wynik wyszukiwarki. Do Google trafia coraz więcej ruchu, który gorzej konwertuje. Twój CPC rośnie, a jakość kliknięć spada.

Dziś ruch z ChatGPT to 1,48% przychodu organicznego, ale rośnie 25× rok do roku i konwertuje o 31% lepiej niż non-branded organic. Za 2–3 lata to będzie kluczowy kanał. Sklepy niewidoczne dla modeli AI stracą podwójnie: nie zdobędą tego ruchu i zapłacą więcej za ruch z klasycznych wyszukiwarek.

Diagnoza

Przeciętny sklep wykorzystuje 55% dostępnych dźwigni wzrostu. Reszta to niewykorzystany potencjał.

Zbadaliśmy ponad 100 konkretnych rozwiązań, od nagłówka strony głównej po programy retencyjne. Mediana: 55%. Najlepszy sklep: 82%. Najgorszy: 30%. 3 sklepy przekraczają 80%. Co druga dźwignia konwersji w Twoim sklepie prawdopodobnie nie jest wdrożona.

Wykres 4
Gdzie sklepy są dobre, a gdzie leży problem: 6 sekcji ścieżki zakupowej
Średni % wdrożonych rozwiązań w 328 sklepach. Linia 50% = próg rynkowy. Monetyzacja (33%) to największa luka.
100% 75% 50% 25% 0% średnia rynkowa (50%) 65% 50% 48% 54% 65% 33% Strona główna Listing kategorii Karta produktu Koszyk Checkout Monetyzacja dodatkowa Elementy wymuszane prawem, regulacjami i oczekiwaniami klienta Decyzje biznesowe
Źródło: Audyt 328 polskich sklepów internetowych w zunifikowanej metodologii KAMAN, według 94 kryteriów konwersyjnych przypisanych do 6 sekcji ścieżki zakupowej (Strona główna: 11 kryteriów; Listing: 11; Karta produktu: 22; Koszyk: 15; Checkout: 23; Monetyzacja dodatkowa: 7). Próba dobrana z TOP sklepów według ruchu (SimilarWeb) z 15 kategorii produktowych. Pełna lista kryteriów i wyniki dla każdego sklepu, dostępne w osobnej tabeli porównawczej (link w stopce). Audyt prowadzony w okresie X 2025 – VI 2026.

Strona główna (65%) i checkout (65%) wypadają najlepiej, bo częściowo wymusza to prawo konsumenckie i RODO.

Monetyzacja dodatkowa: 33%. To sekcja, w której mieszczą się cross-sell, progi darmowej dostawy, bundle, subskrypcje, programy lojalnościowe. Mechanizmy, które bezpośrednio podnoszą wartość zamówienia i powtarzalność zakupu. Żadnego z nich nie wymusza prawo. Każdy jest decyzją biznesową. I większość sklepów tej decyzji jeszcze nie podjęła.

Wykres 4b · Branża a sekcja
Kto prowadzi, a kto przegrywa w każdej sekcji ścieżki zakupowej inna branża
Dla każdej z 6 sekcji: branża z najwyższą i najniższą medianą spełnienia kryteriów (N≥5). Rozpiętość sięga 25 pp w monetyzacji. Szara linia = mediana rynku (328 sklepów).
Lider branżowy Najsłabsza branża Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 72% Zwierzęta 56% Żywność Δ 16 Listing 75% Sport 44% Zdrowie Δ 31 Karta produktu 62% Sport 39% Rękodzieło Δ 23 Koszyk 64% Sport 53% Zdrowie Δ 11 Checkout 79% Rękodzieło 55% Meble Δ 24 Monetyzacja 42% Zdrowie 17% Rękodzieło Δ 25
Źródło: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. Kategoryzacja branżowa na podstawie produktu testowego (328 sklepów, 15 kategorii). Pokazane branże z N≥5. Δ = rozpiętość między liderem a outsiderem w danej sekcji.

W każdej sekcji ścieżki zakupowej inna branża prowadzi i inna przegrywa. Zwierzęta dominują na stronie głównej (72%), Sport ma najlepszy listing (75%) i PDP (62%), Rękodzieło najlepszy checkout (79%). Nikt nie jest dobry wszędzie.

Ale jedno jest wspólne: monetyzacja to sekcja z największą rozpiętością (Δ 25 pp) i jednocześnie najniższym wynikiem rynkowym (33%). Nawet lider (Zdrowie, 42%) nie przekracza progu, który inne sekcje osiągają jako minimum. To brak systemowy, niezależny od branży.

Wykres 4c · Mapa branż
Jak 15 branż wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Kolor = dystans od mediany rynkowej. Branże posortowane od najwyższego wyniku ogólnego. Zielony ≥60%, pomarańczowy 40–59%, czerwony <40%.
Ogółem HP Listing PDP Koszyk Checkout Monetyzacja N Sport 5 64% 71% 75% 62% 64% 73% 33% Ogrod 8 60% 61% 56% 56% 63% 68% 40% Meble 13 57% 64% 67% 47% 53% 55% 40% Inne 14 58% 67% 50% 57% 60% 66% 33% Zdrowie 25 58% 65% 44% 56% 53% 70% 42% Zwierzeta 10 57% 72% 44% 55% 60% 71% 40% B2B 22 56% 71% 67% 50% 63% 65% 30% Dom i wnetrza 39 52% 61% 55% 53% 53% 66% 33% Kosmetyki 48 56% 67% 56% 50% 57% 65% 33% Bizuteria 26 55% 67% 56% 52% 53% 64% 30% Dzieci 18 53% 67% 55% 48% 57% 64% 40% Moda 54 53% 61% 50% 45% 53% 65% 20% Rekodzieło 6 54% 56% 50% 39% 64% 79% 17% Zywnosc 25 51% 56% 44% 48% 53% 62% 33% Motoryzacja 5 46% 56% 50% 40% 53% 57% 20% RYNEK 318 55% 65% 50% 48% 54% 65% 33% ≥70% 60–69% 50–59% 40–49% 30–39% <30%
Źródło: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. Kategoryzacja branżowa: 318 sklepów z automatyczną klasyfikacją na podstawie produktu testowego (15 kategorii). 10 sklepów bez przypisanej branży pominięto. Branże z N<5 traktować ostrożnie.

Trzy wzorce z heatmapy, które warto zapamiętać:

Monetyzacja jest najsłabsza w niemal wszystkich branżach. Tylko Zdrowie (60%) przekracza próg rynkowy. To problem systemowy, nie branżowy.

Listing i karta produktu mają największe różnice między branżami (44–75% i 39–62%), tu specyfika Twojej kategorii naprawdę ma znaczenie.

Porównuj się do swojej branży, nie do rynku. Sklep odzieżowy z wynikiem 55% jest powyżej mediany Mody (53%), ale poniżej mediany Kosmetyków (56%). Kontekst zmienia diagnozę.

Wykres 5
10 najczęstszych braków: każdy to konkretna dźwignia wzrostu, której nie używasz
% sklepów (z 328), w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone.
25% 50% 75% 100% odsetek sklepów bez wdrożenia danego rozwiązania 01 Cross-sell w checkoucie filar wartości koszyka (AOV) 90% 02 Progowe bonusy AOV filar wartości koszyka (AOV) 90% 03 Szybki zakup 1-Click filar konwersji mobile / redukcja friction 89% 04 Narzędzie porównania produktów filar konwersji / czas decyzji 86% 05 GPay / Apple Pay na PDP filar konwersji mobile 87% 06 Ekspresowe płatności w koszyku filar konwersji 85% 07 Płatności odroczone (PayPo, Twisto) filar konwersji / średnia wartość koszyka 79% 08 Oceny gwiazdkowe na kaflu produktu filar konwersji / social proof 77% 09 Gift wrapping / express shipping filar wartości koszyka / dodatkowa usługa 77% 10 SSO (Google / Facebook / Apple) filar konwersji / redukcja friction w checkoucie 75% braki w warstwie wartości koszyka i monetyzacji braki w warstwie konwersji i retencji
Źródło: Audyt 328 polskich sklepów internetowych, KAMAN 2025–2026. Pełne zestawienie 94 kryteriów wraz z ich wagą i opisem oceny, dostępne jako osobna tabela porównawcza (link w stopce). Klasyfikacja kolorystyczna: czerwone to luki w warstwie maksymalizacji wartości zamówienia (AOV) i monetyzacji, pomarańczowe to luki w warstwie maksymalizacji konwersji (CR) i retencji.

4 z 5 pierwszych pozycji to rozwiązania, które bezpośrednio podnoszą wartość zamówienia. Żadnego nie wymusza prawo. Każde jest decyzją biznesową, nawet jeśli nigdy nie zostało świadomie podjęte.

Skala utraconych pieniędzy:

Cross-sell w checkoucie podnosi wartość zamówienia o 8–14%. Progi AOV o 10–15%. 1-Click i Apple Pay podnoszą konwersję o 5–12% na mobile, który odpowiada za 73% sprzedaży online w Polsce.

Łącznie te braki kosztują typowy sklep 25–40% przychodu.

Wykres 5b · Struktura kryteriów
Higiena vs rozróżniacze: nie wszystkie kryteria ważą tyle samo
94 kryteria podzielone na trzy grupy według rozpowszechnienia i dystansu między TOP 20% a BOTTOM 30% sklepów. 23 kryteriów to higiena (ma je każdy), 27 to rozróżniacze (oddzielają liderów od ogona).
HIGIENA (23 kryteriów) wdrożenie >80%, wszyscy je mają ROZRÓŻNIACZE (27 kryteriów) delta TOP/BOT >30pp, tu leży przewaga Logo jako link do homepage 1.3 100% Opis produktu w koszyku 4.12 100% Usunięcie produktu z koszyka 4.7 99% Cena widoczna na kaflu produktu 2.6 98% Miniatura produktu w koszyku 4.11 98% Cena brutto czytelnie wyeksponowana 3.1 97% Zakup jako gość (bez rejestracji) 5.2 97% Edycja ilości w koszyku 4.6 96% Opis produktu — strukturalny 3.16 96% Produkty widoczne na homepage 1.7 95% Koszt dostawy widoczny na PDP 3.9 · wdrożenie 63% 94% 38% Recenzje produktowe na PDP 3.6 · wdrożenie 35% 66% 13% Benefits / USP bar pod hero 1.9 · wdrożenie 54% 77% 27% Odroczone płatności (PayPo itp.) 3.13 · wdrożenie 28% 64% 14% SSO (Google / Facebook / Apple) 5.3 · wdrożenie 25% 58% 10% SKU / EAN widoczne 3.15 · wdrożenie 51% 80% 32% Odroczone płatności (PayPo) 4.10 · wdrożenie 20% 55% 10% Próg darmowej dostawy 4.5 · wdrożenie 56% 76% 32% Promocja hero z warunkami 1.8 · wdrożenie 62% 86% 42% Filtry po atrybutach/marce 2.5 · wdrożenie 67% 90% 45% TOP 20% sklepów BOTTOM 30% sklepów
Źródło: Audyt KAMAN 333 sklepów, 2025–2026. Higiena = kryteria z wdrożeniem >80% i deltą TOP/BOT <15pp. Rozróżniacze = kryteria z deltą TOP/BOT >30pp. TOP 20% = 67 sklepów z wynikiem ≥62%. BOTTOM 30% = 107 sklepów z wynikiem ≤50%. Wartości procentowe oznaczają odsetek sklepów w danej grupie, które spełniają kryterium (w pełni lub częściowo).

23 kryteriów to standard rynkowy — logo jako link, cena brutto, guest checkout, CTA „Dodaj do koszyka". Wdrożenie powyżej 80%, liderzy i outsiderzy mają je w niemal identycznym stopniu. Brak któregokolwiek to sygnał zaniedbania, ale samo ich posiadanie nie daje przewagi.

27 kryteriów to realne rozróżniacze. Największy dystans: Koszt dostawy widoczny na PDP — 94% liderów vs 38% ogona (delta 56 pp). Drugie: odroczone płatności, trzecie: recenzje produktowe. Żadne z nich nie jest wymuszane prawem ani platformą — każde jest świadomą decyzją biznesową, której większość sklepów jeszcze nie podjęła.

Wniosek praktyczny: jeśli Twój sklep spełnia higienę, ale nie wdraża rozróżniaczy, wyglądasz jak wszyscy. Dodanie 3–5 rozróżniaczy z lewej kolumny to najkrótsza droga do odskoczenia od mediany.

Wykres 5c · Monetyzacja dodatkowa
Co wdrożyli najlepsi monetyzatorzy — i czego nie ma prawie nikt
Porównanie TOP 10% sklepów z najwyższym wynikiem monetyzacji vs BOT 10% z najniższym. Różnica sięga 91 pp w cross-sellu w koszyku.
TOP 10% monetyzacji (N=32) BOT 10% (N=32) 0% 25% 50% 75% 100% Cross-sell / upsell na PDP 6.1 100% 12% +88 Mechanizm powiększenia produktu 6.2 78% 3% +75 Cross-sell / upsell w koszyku 6.3 91% 0% +91 Progowe bonusy AOV 6.4 12% 0% +12 Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 53% 0% +53 Subskrypcja / refill model 6.6 19% 0% +19
Źródło: Audyt KAMAN 333 sklepów, 2025–2026. TOP 10% = 32 sklepy z najwyższą medianą w sekcji „Monetyzacja dodatkowa" (avg 68%). BOT 10% = 32 sklepy z najniższą (avg 4%). Uwaga interpretacyjna: profil opisuje współwystępowanie rozwiązań, nie implikuje związku przyczynowego — sklepy inwestujące w monetyzację z reguły inwestują też w pozostałe sekcje ścieżki.

Profil najlepszych monetyzatorów jest jednoznaczny: cross-sell w koszyku (91%) i na PDP (100%) to fundament. Ponad połowa wdraża cross-sell nawet w checkoucie (53% vs 0% u najsłabszych). Mechanizm powiększenia produktu (zoom) obecny u 78% — to narzędzie, które podnosi zaufanie i redukuje zwroty.

Progowe bonusy AOV i subskrypcje pozostają rzadkością nawet wśród liderów (12% i 19%). To oznacza, że nawet najlepsze sklepy w Polsce dopiero zaczynają eksplorować zaawansowane mechanizmy monetyzacji — przestrzeń do wzrostu jest otwarta.

Wykres 6 · Skala luki
Polska vs UK / Niemcy / USA: jaki potencjał wzrostu leży w Twoim sklepie bez dodatkowego ruchu
Trzy wskaźniki rentowności. Luka nie wynika z mentalności konsumentów, wynika z tego, co robią sklepy.
Średni CR sklepów (współczynnik konwersji) 5% 4% 3% 2% 1% 0% 2,7% PL 3,5% UK 3,0% DE 3,5% US CR w najlepszych 25% sklepów (górny kwartyl rynku) 10% 8% 6% 4% 2% 0% 5,0% PL 6,5% UK 5,5% DE 7,0% US Powtarzalność zakupu (% klientów wracających) 50% 40% 30% 20% 10% 0% 25% PL 38% UK 33% DE 42% US Polska ma 20–30% niższy współczynnik konwersji niż dojrzałe rynki UE i nawet 40% niższą powtarzalność zakupu. Luka nie wynika z różnic w zachowaniu konsumentów, tylko z głębokości wdrożonej warstwy CRO/UX i retencji.
Źródła: Współczynnik konwersji (średni i top 25%): Smart Insights „Ecommerce Conversion Rate Benchmarks 2024", IRP Commerce Market Data (zagregowane średnie kwartalne 2024–2025); Bigcommerce „Ecommerce Conversion Rates 2025"; dane dla Polski: zagregowane benchmarki Klaviyo i Shopify Polska, raport „E-commerce w Polsce 2025" (Gemius/IAB), audyt KAMAN 328 sklepów. Powtarzalność zakupu: Klaviyo „Global Email and SMS Marketing Acquisition 2026" (segmentacja per kraj na podstawie ponad 100 tys. sklepów). Należy traktować jako wartości referencyjne; pojedyncze sklepy w każdym kraju osiągają zarówno wyniki znacznie powyżej, jak i poniżej średniej.

Kluczowe: polski konsument zachowuje się podobnie do brytyjskiego i niemieckiego. Porównywalna siła nabywcza, zaufanie do zakupów online, demografia. Różnica w CR i repeat rate nie wynika z mentalności kupujących. Wynika z tego, co robią i czego nie robią sklepy. Ta luka jest do zamknięcia.

Prosta arytmetyka: sklep z polskiej mediany (CR 2,7%, repeat 25%) podniesiony do średniej brytyjskiej (CR 3,5%, repeat 38%) generuje o 47% wyższy przychód przy tym samym ruchu i budżecie.

Kluczowy wniosek z diagnozy

Przeciętny sklep nie wykorzystuje co drugiej dostępnej dźwigni wzrostu. Największa luka, monetyzacja (33%), to jednocześnie największa szansa. Luka między Polską a dojrzałymi rynkami to +47% przychodu do wzięcia bez dodatkowego ruchu.

Anatomia

Co dokładnie różni najlepsze sklepy od najsłabszych i gdzie leżą najszybsze zwroty.

10 konkretnych rozwiązań, które rozdzielają górne 20% rynku od dolnych 30%. Plus: dlaczego polski e-commerce jest „mobilny wizualnie, ale nie transakcyjnie" i które zmiany zwracają się w dniach, nie miesiącach.

Wykres 10 · Profil lidera
10 rzeczy, które robią liderzy, a ogon rynku nie
TOP 20% (65 sklepów, wynik ≥62%) vs BOTTOM 30% (98 sklepów, ≤49%). Im większa delta, tym silniej kryterium rozdziela najlepszych od najsłabszych.
TOP 20% sklepów BOTTOM 30% sklepów delta (pp) 0% 50% 100% Cross-sell w koszyku 6.3 · monetyzacja 71% 25% +46 Trust signals (zwrot, bezpieczeństwo) 3.7 · karta produktu 76% 30% +46 FAQ / Q&A na karcie produktu 3.22 · karta produktu 45% 5% +40 Próg darmowej dostawy 4.5 · koszyk 66% 23% +43 Liczba wyników na listingu 2.2 · listing 81% 43% +38 Koszt dostawy widoczny na PDP 3.9 · karta produktu 81% 29% +52 Progress bar (etapy checkout) 4.2 · koszyk 62% 13% +49 Newsletter w odpowiednim momencie 1.9 · strona główna 57% 29% +28 Lista życzeń / zapis koszyka 4.13 · koszyk 48% 9% +39 BLIK jako wyraźna opcja 5.14 · checkout 98% 59% +39 Średnia delta w 10 kluczowych kryteriach: 42 punkty procentowe
Źródło: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. TOP 20% = 65 sklepów z wynikiem ≥62%, BOTTOM 30% = 98 sklepów z wynikiem ≤49%. Delta = różnica w odsetku spełnienia danego kryterium między grupami.

Elementy bazowe (logo, koszyk, guest checkout) mają wszyscy. Różnicę robią decyzje biznesowe: cross-sell, trust signals, FAQ, transparentność kosztów dostawy, progress bar w checkoucie.

Trzy z czterech pierwszych pozycji kosztują zero złotych w budżecie mediowym. Sklep, który wdroży samą pierwszą piątkę, statystycznie przesunie się z dolnych 30% do górnych 20% rynku.

Wykres 11 · Paradoks mobilny
73% sprzedaży w Polsce to mobile, ale mobilna warstwa transakcyjna praktycznie nie istnieje
Odsetek z 328 sklepów, które wdrożyły kluczowe rozwiązania konwersyjne dedykowane użytkownikom mobilnym. PageSpeed Insights mobile: mediana 51/100, niemal połowa sklepów poniżej progu wydajności.
100% 75% 50% 25% 0% 9% 1-Click 13% GPay / Apple Pay 17% Express 39% Sticky ATC 80% BLIK (ref.) PSI mobile 51 mediana / 100 48% sklepów < 50 Kluczowe rozwiązania transakcyjne dedykowane mobile: odsetek sklepów z wdrożeniem BLIK pokazany jako punkt odniesienia (bazowa metoda płatności, nie rozwiązanie konwersyjne)
Źródła: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. Udział mobile w sprzedaży: Gemius/IAB „E-commerce w Polsce 2025" (73% transakcji). PageSpeed Insights: Google PSI API, strategia mobile, N=337.

Twój sklep jest responsywny. Menu działa, przyciski mają dobry rozmiar. Ale klient na iPhonie nie może zapłacić jednym dotknięciem (85% bez Apple Pay), nie może kupić bez pełnego formularza (89% bez 1-Click), a strona ładuje się z medianą 51/100 w PageSpeed.

Mobile generuje 73% sprzedaży. Każdy punkt procentowy porzuceń na mobile kosztuje 3× więcej niż na desktopie. 1-Click + Apple Pay + sticky ATC = wzrost konwersji mobilnej o 8–15%.

Wykres 12 · Płatności
Dwie warstwy płatności: „mamy BLIK" vs „mamy checkout, który konwertuje"
Odsetek z 328 sklepów z wdrożonym rozwiązaniem płatniczym. Lewa kolumna: metody bazowe (obecność w checkoucie). Prawa: metody konwersyjne (redukcja friction, podnoszenie CR).
Warstwa bazowa: „mamy płatności"
Min. 3 metody 86% BLIK 80% Karta płatnicza 74% InPost Paczkomat 67% Dobrze: standard rynku spełniony
Warstwa konwersyjna: „mamy checkout, który konwertuje"
PayPo / odroczone 19% Express koszyk 17% GPay / Apple Pay 13% 1-Click checkout 9% Luka: tu traci się konwersję
Źródło: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. „Express koszyk" = Apple Pay / Google Pay / PayPal Express widoczne jako przycisk w widoku koszyka. „1-Click" = możliwość zakupu bez przechodzenia przez pełny formularz checkout.

„Czy klient może zapłacić?" Rozwiązane. BLIK, karta i przelew są prawie wszędzie. „Czy klient chce dokończyć checkout?" Nie. 1-Click, Apple Pay, Google Pay: wdrożone w 9–20% sklepów.

Wszystkie te rozwiązania są dostępne na każdej platformie. Kwestia priorytetów, nie technologii. Sklep z BLIKiem, ale bez 1-Click, to restauracja z menu, ale bez kelnerów.

Wykres 13 · Zaufanie
Warstwa zaufania: niedoinwestowany filar z najwyższą deltą konwersyjną
Odsetek z 328 sklepów z wdrożonymi elementami social proof i trust signals. Kolor pomarańczowy = delta między TOP 20% a BOTTOM 30% sklepów, pokazuje jak silnie dane kryterium oddziela liderów od ogona.
100% 75% 50% 25% 0% 22% Social proof w headerze 13% Gwiazdki na kaflu 12% Recenzje na PDP 28% Trust signals 37% Telefon na PDP Δ 26pp Δ 34pp Δ 22pp Δ 51pp - Δ = różnica w spełnieniu kryterium między TOP 20% a BOTTOM 30% sklepów
Źródło: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. Trust signals = widoczna polityka zwrotów, certyfikaty bezpieczeństwa, gwarancje na karcie produktu. Social proof = liczba zamówień, ocena Google, oznaczenia „bestseller" w headerze/above the fold.

Zaufanie to najtańsza dźwignia konwersyjna: zero złotych w budżecie mediowym, a 46 punktów procentowych różnicy między liderami a ogonem. Mimo to: 76% sklepów bez gwiazdek na listingu, 52% bez trust signals przy decyzji zakupowej, a social proof w headerze brakuje w 69% sklepów.

Recenzje na karcie produktu podnoszą konwersję o 15–20% (Spiegel Research Center). Widoczna polityka zwrotów redukuje porzucenia o 8–12%. To zmiany za darmo, z natychmiastowym efektem.

Quick wins · 1 z 4
Wartość koszyka: 3 zmiany, które podnoszą AOV o 10–25%
Każdy mockup pokazuje jak wygląda wdrożone rozwiązanie w mobilnym sklepie. Zielona ramka = brakujący element.
Checkout 149 zł Klienci kupili również + Dodaj + Dodaj + Dodaj Zamawiam i płacę
Cross-sell w checkoucie
Brak: 86% · +8–14% AOV · 2–4 dni
Koszyk (2) 127 zł Brakuje Ci 23 zł do darmowej dostawy! 127 / 150 zł 100 zł = -5% 150 zł = darmowa 200 zł = gratis Suma: 127 zł Do kasy
Progowe bonusy AOV
Brak: 84% · +10–15% AOV · 1–2 dni
Koszyk (1) 89 zł Pasuje do tego produktu 29 zł 39 zł Do kasy:89 zł
Cross-sell w koszyku
Brak: 55% · +5–10% AOV · 2–4 dni
Quick wins · 2 z 4
Konwersja checkout: 3 zmiany redukujące friction
Koszyk (2) · 247 zł lub kup ekspresowo: Apple Pay G Pay PayPal Express Przejdź do checkout
Ekspresowe płatności
Brak: 78% · +5–12% CR · 3–5 dni
PRZED Do zapłaty: 247,00 zł Zamawiam PO Do zapłaty: 247,00 zł Zamawiam i płacę 247 zł
CTA z kwotą zamówienia
Brak: 77% · +3–8% CR · 1 dzień
Metoda płatności BLIK Karta płatnicza PayPo: kup teraz, zapłać za 30 dni 0 zł dzisiaj. Bez odsetek. Zamawiam i płacę 247 zł
Płatności odroczone (PayPo)
Brak: 76% · +7–12% CR+AOV · 2–3 dni
Quick wins · 3 z 4
Retencja i UX: 3 zmiany zatrzymujące klientów
Zaloguj się Email Hasło Zaloguj się lub Kontynuuj z Google Kontynuuj z Facebook
SSO (Google / Facebook)
Brak: 72% · +3–6% CR · 2–3 dni
Koszyk (3) · 218 zł Do kasy:218 zł Zapisz koszyk na później
Zapisz koszyk / wishlist
Brak: 73% · +5–8% powrotów · 1–2 dni
Koszyk (1) 149 zł Przewidywana dostawa: Środa, 25 czerwca InPost Paczkomat / kurier DPD Suma: 149 zł Do kasy:149 zł
Przewidywana data dostawy
Brak: 67% · -8–12% porzuceń · 0,5–1 dnia
Quick wins · 4 z 4
Zaufanie i transparentność: 3 zmiany za 0 zł budżetu
Checkout 1 Dane 2 Dostawa 3 Płatność Wybierz dostawę InPost Paczkomat 0 zł Kurier DPD 14,99 zł Dalej: płatność
Progress bar w checkoucie
Brak: 64% · -5–10% porzuceń · 1 dzień
Karta produktu 149,00 zł ★★★★☆ 4.2 (47 opinii) Anna K., 5/5 „Świetna jakość, szybka dostawa." Marek T., 4/5 „Zgodne z opisem, dobrze zapakowane." Dodaj do koszyka
Recenzje na karcie produktu
Brak: 57% · +15–20% CR · 1–3 dni
Darmowa dostawa od 150 zł! Koszyk (2) 89 zł 69 zł
Próg darmowej dostawy
Brak: 40% · +8–12% AOV · 0,5–1 dnia
Tabela 1 · Quick wins: zestawienie
12 zmian do wdrożenia w 30 dni, każda z ponad 60% brakiem rynkowym
Kryteria z sekcji koszyk, checkout i monetyzacja z najwyższym odsetkiem braków i najniższym kosztem implementacji. Każde z nich to 1–5 dni pracy developera na typowej platformie (Shoper, IdoSell, PrestaShop, WooCommerce).
# Rozwiązanie Sekcja Brak Czas wdr.
1 Cross-sell / upsell w checkoucie Monetyz. 91% 2–4 dni
2 Progowe bonusy AOV (drabinka) Koszyk 91% 1–2 dni
3 Ekspresowe płatności w koszyku Koszyk 82% 3–5 dni
4 CTA z kwotą („Zamawiam i płacę X zł") Checkout 80% 1 dzień
5 Odroczone płatności (PayPo) w koszyku Koszyk 77% 2–3 dni
6 Opcja „Zapisz koszyk / lista życzeń" Koszyk 74% 1–2 dni
7 SSO (Google / Facebook / Apple) Checkout 73% 2–3 dni
8 Przewidywana data dostawy w koszyku Koszyk 70% 0,5–1 dzień
9 Progress bar (etapy checkout) Koszyk 66% 1 dzień
10 Recenzje produktowe na PDP PDP 61% 1–3 dni
11 Cross-sell / upsell w koszyku Monetyz. 57% 2–4 dni
12 Próg darmowej dostawy z komunikacją Koszyk 40% 0,5–1 dzień
Metodologia: Wybrano kryteria z sekcji 4 (koszyk), 5 (checkout) i 6 (monetyzacja) z odsetkiem braku >40% i szacowanym czasem wdrożenia ≤5 dni roboczych na platformach Shoper, IdoSell, PrestaShop, WooCommerce. Czas wdrożenia to szacunek dla pojedynczego developera z doświadczeniem w danej platformie. Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026.

Każda pozycja na liście spełnia trzy warunki jednocześnie: brak w >40% sklepów, wdrożenie w 1–5 dni, udokumentowany wpływ na konwersję lub AOV. Żadna nie wymaga nowej platformy, integracji z ERP ani decyzji zarządu.

Najlepszy stosunek efektu do nakładu? CTA z kwotą zamówienia. Pół dnia pracy, a 80% sklepów tego nie robi. Zmiana „Zamawiam" na „Zamawiam i płacę 247 zł" podnosi konwersję checkoutu o 3–8% (Baymard Institute).

Wykres 14 · Skala straty
Ile przychodu „przecieka" przez brakujące mechanizmy: szacunek dla Twojego sklepu
Trzy dźwignie: konwersja, wartość koszyka, powtarzalność. Luka między polską medianą a benchmarkiem dojrzałych rynków.
Konwersja (CR) Wartość koszyka (AOV) Powtarzalność (repeat) 2,7% Polska 3,5% Benchmark wpływ na przychód +30% sprzedaży 240 zł Polska 300 zł Benchmark wpływ na przychód +25% na zamówienie 22% Polska 38% Benchmark wpływ na LTV +73% wartość klienta Efekt łączny trzech dźwigni (przy tym samym ruchu i budżecie mediowym) +112% przychodu, czyli ponad dwukrotny wzrost
Metodologia. CR: polska mediana 2,7% (audyt KAMAN + Gemius/IAB 2025), benchmark UK/DE/US 3,5% (Smart Insights 2024–2025). AOV: polska mediana ~240 zł (Strategy&, PMR 2024), benchmark po wdrożeniu cross-sell/progów AOV ~300 zł (+25%, dane Baymard Institute, Shopify 2026). Repeat rate: PL ~22% (Klaviyo 2026), benchmark UK 38%. Efekt łączny: 1,30 × 1,25 × 1,73 = 2,81, ale korygujemy o overlap i malejące krańcowe stopy zwrotu → szacunek konserwatywny ~2,1× (= +112%). To jest rząd wielkości, nie precyzyjna prognoza. Indywidualny wynik sklepu zależy od kategorii, marży, bazy klientów i jakości wdrożenia. Dla polskiego rynku e-commerce (~120 mld zł w 2025) ta luka odpowiada szacunkowo 15–25 mld zł rocznego przychodu, który jest strukturalnie dostępny bez generowania dodatkowego ruchu.

Sklep, który domknie lukę w konwersji, wartości koszyka i powtarzalności, może podwoić przychód bez wydania złotówki więcej na ruch. Prosta arytmetyka: przesunięcie z polskiej mediany do standardu dojrzałych rynków.

W skali rynku (~120 mld zł w 2025) ta luka to 15–25 miliardów złotych rocznie: pieniądze, które „przeciekają" przez brak cross-sellu, nieprzejrzysty checkout, brakujące trust signals i zerową retencję.

Wykres 15 · Dostawy
Dostawy: klient dowiaduje się o kosztach za późno i odchodzi
48% porzuceń koszyka wynika z „dodatkowych kosztów za wysokich" (Baymard). Problem nie w samych kosztach, ale w momencie, gdy klient je odkrywa.
100% 75% 50% 25% 0% 75% Min. 3 metody 70% Koszt w koszyku 50% InPost Paczkomat 47% Koszt na PDP 46% Termin na PDP 35% Próg darm. dostawy 15% Data dost. w koszyku Wczesna ścieżka (PDP) tu klient potrzebuje info Późna ścieżka (checkout) tu klient już wie Luka krytyczna brak = porzucenie
Źródła: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. Porzucenia koszyka: Baymard Institute „Cart Abandonment Rate Statistics 2025" (48% porzuceń z powodu dodatkowych kosztów, 22% z powodu zbyt wolnej dostawy, 16% z powodu braku kalkulacji kosztów przed checkoutem).

Informacje o dostawie pojawiają się za późno. W checkoucie ok (70–75%). Na karcie produktu 46–47%. Przewidywana data dostawy w koszyku? 15% sklepów.

Twój klient przechodzi przez całą ścieżkę nie wiedząc, ile zapłaci za dostawę. Dowiaduje się w checkoucie, w momencie gdy porzucenie nic go nie kosztuje, a Ciebie kosztuje całą sesję. Przeniesienie info o dostawie na kartę produktu to zmiana za zero złotych z udokumentowanym wpływem na konwersję (Baymard: -8–12% porzuceń).

Wykres 16 · Gotowość na AI
Gotowość na AI: 78% ma opis produktu, reszta prawie nic
5 kryteriów decydujących, czy Twój sklep będzie cytowany przez ChatGPT, Gemini i Perplexity. Za 24 miesiące to może być kluczowy kanał.
100% 75% 50% 25% 0% 78% Opis strukturalny 44% SKU / EAN widoczne 16% FAQ / Q&A na PDP 12% Recenzje UGC 9% SEO content na listingu AI readiness 32% średnia 0% wysoka gotowość Modele AI cytują sklepy, które mają: ustrukturyzowany opis, FAQ, recenzje i dane produktowe (EAN/SKU). Żaden sklep nie spełnia wszystkich pięciu kryteriów w stopniu umożliwiającym skuteczne cytowanie przez LLM.
Źródła: Audyt KAMAN 328 sklepów, 2025–2026. Wpływ treści strukturalnych na cytowania AI: analiza Authoritas „LLM Citation Factors 2025" (FAQ, recenzje i dane strukturalne zwiększają prawdopodobieństwo cytowania 3,2×). Udział ruchu z LLM w e-commerce: Ahrefs „AI Traffic to Ecommerce" (1,48% w 2025, +25× YoY, konwersja +31% vs non-branded organic).

Opis produktu: 78%. Reszta? Poniżej 50%. A modele AI budują rekomendacje na podstawie pięciu sygnałów: opisu, FAQ, recenzji, danych katalogowych (EAN/SKU) i treści eksperckiej. Bez czterech z pięciu Twój sklep jest niewidoczny dla ChatGPT, Gemini i Perplexity.

I to już kosztuje. Ruch z ChatGPT rośnie 25× rok do roku i konwertuje o 31% lepiej niż non-branded organic. Niewidoczność w AI oznacza utratę tego ruchu i wyższe koszty klasycznych reklam (mniej ruchu w Google, droższa aukcja).

Kluczowy wniosek

Dobry sklep od przeciętnego dzieli 10 konkretnych decyzji dotyczących zaufania, transparentności kosztów, cross-sellu i metod płatności. Nie budżet reklamowy. Nie platforma. Każda z tych decyzji jest odwracalna, mierzalna i zwraca się w tygodniach.

Analiza branżowa

15 branż pod lupą: jak Twoja kategoria wypada na tle rynku.

Każda branża ma inne mocne strony, inne luki i inną specyfikę ścieżki zakupowej. Poniżej znajdziesz pełną diagnozę dla swojej kategorii: wynik ogólny, mapę sekcji, największe braki i konkretną rekomendację. Porównuj się do swojej branży, nie do całego rynku.

Sport

64%

5 sklepów · 1. na 15 branż

Profil branży
Jak Sport wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Sport Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 71% 65% +6 Listing kategorii 75% 50% +25 Karta produktu 62% 48% +14 Koszyk 64% 54% +10 Checkout 73% 65% +8 Monetyzacja dodatkowa 33% 33%
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Sport: 5 sklepów.

Z medianą 64% branża Sport jest 9 pp powyżej mediany rynku (55%), zajmując 1. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 53% do 70% — rozstęp 17 pp wskazuje na stosunkowo wyrównany poziom.

Najsilniejszą sekcją jest Listing kategorii (75%, +25 pp vs rynek) — listingi kategorii są lepiej zorganizowane niż średnia rynkowa.

Największa luka branżowa to Progowe bonusy AOV — 100% sklepów w kategorii Sport nie wdraża tego rozwiązania (vs 92% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Sport: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Progowe bonusy AOV 6.4 100% rynek 92% Próg darmowej dostawy 4.5 100% rynek 44% Video produktowe 3.18 100% rynek 88% Szybki zakup 1-Click 3.11 100% rynek 90% Ekspresowe płatności na PDP (GPay/karty) 3.10 100% rynek 88% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Sport: N=5.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Sport — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 64% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Sport wypadają najlepiej (% spełnienia):

5.7 Właściwa kolejność: dostawa przed płatnością 100%
5.17 Faktura / dane firmowe 100%
5.16 Uwagi do zamówienia 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Sport, zacznij od wdrożenia Progowe bonusy AOV — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Próg darmowej dostawy (100% bez wdrożenia).

Ogrod

60%

8 sklepów · 2. na 15 branż

Profil branży
Jak Ogrod wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Ogrod Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 61% 65% -4 Listing kategorii 56% 50% +6 Karta produktu 56% 48% +8 Koszyk 63% 54% +9 Checkout 68% 65% +3 Monetyzacja dodatkowa 40% 33% +7
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Ogrod: 8 sklepów.

Z medianą 60% branża Ogrod jest 5 pp powyżej mediany rynku (55%), zajmując 2. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 46% do 71% — rozstęp 25 pp wskazuje na stosunkowo wyrównany poziom.

Najsilniejszą sekcją jest Koszyk (63%, +9 pp vs rynek) — branża ponadprzeciętnie dobrze obsługuje tę część ścieżki zakupowej. Najsłabszym ogniwem jest Strona główna (61%, -4 pp vs rynek).

Największa luka branżowa to Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% sklepów w kategorii Ogrod nie wdraża tego rozwiązania (vs 93% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Ogrod: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 100% rynek 93% Progowe bonusy AOV 6.4 100% rynek 92% CTA z kwotą („Zamawiam i płacę X zł") 5.18 100% rynek 76% FAQ / Q&A accordion na PDP 3.22 100% rynek 73% Quick view modal 2.10 100% rynek 79% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Ogrod: N=8.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Ogrod — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 60% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Ogrod wypadają najlepiej (% spełnienia):

6.1 Cross-sell / upsell na PDP 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
4.1 Potwierdzenie „Dodano do koszyka" 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Ogrod, zacznij od wdrożenia Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Progowe bonusy AOV (100% bez wdrożenia).

Meble

57%

13 sklepów · 3. na 15 branż

Profil branży
Jak Meble wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Meble Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 64% 65% Listing kategorii 67% 50% +17 Karta produktu 47% 48% Koszyk 53% 54% Checkout 55% 65% -10 Monetyzacja dodatkowa 40% 33% +7
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Meble: 13 sklepów.

Z medianą 57% branża Meble jest 2 pp powyżej mediany rynku (55%), zajmując 3. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 43% do 82% — rozstęp 39 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Listing kategorii (67%, +17 pp vs rynek) — listingi kategorii są lepiej zorganizowane niż średnia rynkowa. Najsłabszym ogniwem jest Checkout (55%, -10 pp vs rynek).

Największa luka branżowa to Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% sklepów w kategorii Meble nie wdraża tego rozwiązania (vs 93% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Meble: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 100% rynek 93% FAQ / Q&A accordion na PDP 3.22 100% rynek 73% Cross-sell / upsell w koszyku 6.3 92% rynek 66% Szybki zakup 1-Click 3.11 92% rynek 90% Gift wrapping/express shipping 5.22 89% rynek 92% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Meble: N=13.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Meble — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 57% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Meble wypadają najlepiej (% spełnienia):

5.2 Zakup jako gość (bez rejestracji) 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
2.6 Cena widoczna na kaflu produktu 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Meble, zacznij od wdrożenia Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: FAQ / Q&A accordion na PDP (100% bez wdrożenia).

Zwierzeta

57%

11 sklepów · 4. na 15 branż

Profil branży
Jak Zwierzeta wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Zwierzeta Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 72% 65% +7 Listing kategorii 44% 50% -6 Karta produktu 53% 48% +5 Koszyk 60% 54% +6 Checkout 71% 65% +6 Monetyzacja dodatkowa 40% 33% +7
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Zwierzeta: 11 sklepów.

Z medianą 57% branża Zwierzeta jest 2 pp powyżej mediany rynku (55%), zajmując 4. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 38% do 74% — rozstęp 36 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Strona główna (72%, +7 pp vs rynek) — strony główne w tej kategorii skuteczniej komunikują ofertę. Najsłabszym ogniwem jest Listing kategorii (44%, -6 pp vs rynek) — filtry, sortowanie i nawigacja w listingach wymagają poprawy.

Największa luka branżowa to Progowe bonusy AOV — 100% sklepów w kategorii Zwierzeta nie wdraża tego rozwiązania (vs 92% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Zwierzeta: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Progowe bonusy AOV 6.4 100% rynek 92% Drabinka progów AOV 4.15 100% rynek 92% Video produktowe 3.18 100% rynek 88% Narzędzie porównania produktów 2.9 100% rynek 86% Opcja „Zapisz koszyk / lista życzeń" 4.13 91% rynek 73% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Zwierzeta: N=11.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Zwierzeta — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 57% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Zwierzeta wypadają najlepiej (% spełnienia):

4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
4.11 Miniatura produktu w koszyku 100%
3.16 Opis produktu — strukturalny 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Zwierzeta, zacznij od wdrożenia Progowe bonusy AOV — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Drabinka progów AOV (100% bez wdrożenia).

Inne

57%

15 sklepów · 5. na 15 branż

Profil branży
Jak Inne wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Inne Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 67% 65% +2 Listing kategorii 50% 50% Karta produktu 53% 48% +5 Koszyk 60% 54% +6 Checkout 65% 65% Monetyzacja dodatkowa 30% 33% -3
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Inne: 15 sklepów.

Z medianą 57% branża Inne jest 2 pp powyżej mediany rynku (55%), zajmując 5. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 42% do 72% — rozstęp 31 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Koszyk (60%, +6 pp vs rynek) — branża ponadprzeciętnie dobrze obsługuje tę część ścieżki zakupowej.

Największa luka branżowa to Cross-sell / upsell w checkoucie — 93% sklepów w kategorii Inne nie wdraża tego rozwiązania (podobnie jak w całym rynku: 93%).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Inne: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 93% rynek 93% Szybki zakup 1-Click 3.11 93% rynek 90% Ekspresowe płatności na PDP (GPay/karty) 3.10 93% rynek 88% Progowe bonusy AOV 6.4 87% rynek 92% Ekspresowe płatności w koszyku 4.9 87% rynek 86% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Inne: N=15.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Inne — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 57% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Inne wypadają najlepiej (% spełnienia):

4.12 Opis produktu w koszyku 100%
1.3 Logo jako link do homepage 100%
3.16 Opis produktu — strukturalny 96%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Inne, zacznij od wdrożenia Cross-sell / upsell w checkoucie — 93% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Szybki zakup 1-Click (93% bez wdrożenia).

Zdrowie

58%

26 sklepów · 6. na 15 branż

Profil branży
Jak Zdrowie wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Zdrowie Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 65% 65% Listing kategorii 44% 50% -6 Karta produktu 56% 48% +8 Koszyk 53% 54% Checkout 70% 65% +5 Monetyzacja dodatkowa 42% 33% +9
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Zdrowie: 26 sklepów.

Z medianą 58% branża Zdrowie jest 3 pp powyżej mediany rynku (55%), zajmując 6. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 35% do 72% — rozstęp 36 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Monetyzacja dodatkowa (42%, +9 pp vs rynek) — branża lepiej wykorzystuje mechanizmy podnoszenia wartości koszyka. Najsłabszym ogniwem jest Listing kategorii (44%, -6 pp vs rynek) — filtry, sortowanie i nawigacja w listingach wymagają poprawy.

Największa luka branżowa to Szybki zakup 1-Click — 96% sklepów w kategorii Zdrowie nie wdraża tego rozwiązania (vs 90% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Zdrowie: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Szybki zakup 1-Click 3.11 96% rynek 90% Narzędzie porównania produktów 2.9 96% rynek 86% Gift wrapping/express shipping 5.22 94% rynek 92% Drabinka progów AOV 4.15 94% rynek 92% Opcja „Zapisz koszyk / lista życzeń" 4.13 92% rynek 73% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Zdrowie: N=26.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Zdrowie — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 58% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Zdrowie wypadają najlepiej (% spełnienia):

5.2 Zakup jako gość (bez rejestracji) 100%
4.11 Miniatura produktu w koszyku 100%
3.16 Opis produktu — strukturalny 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Zdrowie, zacznij od wdrożenia Szybki zakup 1-Click — 96% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Narzędzie porównania produktów (96% bez wdrożenia).

B2B

56%

22 sklepów · 7. na 15 branż

Profil branży
Jak B2B wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
B2B Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 71% 65% +6 Listing kategorii 67% 50% +17 Karta produktu 50% 48% +2 Koszyk 63% 54% +9 Checkout 65% 65% Monetyzacja dodatkowa 30% 33% -3
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża B2B: 22 sklepów.

Z medianą 56% branża B2B plasuje się na poziomie mediany rynku (55%). Rozpiętość wyników w branży: od 43% do 69% — rozstęp 26 pp wskazuje na stosunkowo wyrównany poziom.

Najsilniejszą sekcją jest Listing kategorii (67%, +17 pp vs rynek) — listingi kategorii są lepiej zorganizowane niż średnia rynkowa.

Największa luka branżowa to Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% sklepów w kategorii B2B nie wdraża tego rozwiązania (vs 93% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży B2B: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 100% rynek 93% Gift wrapping/express shipping 5.22 100% rynek 92% Ekspresowe płatności w koszyku 4.9 95% rynek 86% Ekspresowe płatności na PDP (GPay/karty) 3.10 95% rynek 88% Video produktowe 3.18 95% rynek 88% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża B2B: N=22.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży B2B — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 56% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii B2B wypadają najlepiej (% spełnienia):

4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
4.11 Miniatura produktu w koszyku 100%
2.6 Cena widoczna na kaflu produktu 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii B2B, zacznij od wdrożenia Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Gift wrapping/express shipping (100% bez wdrożenia).

Dom i wnetrza

52%

39 sklepów · 8. na 15 branż

Profil branży
Jak Dom i wnetrza wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Dom i wnetrza Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 61% 65% -4 Listing kategorii 55% 50% +5 Karta produktu 53% 48% +5 Koszyk 53% 54% Checkout 66% 65% Monetyzacja dodatkowa 33% 33%
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Dom i wnetrza: 39 sklepów.

Z medianą 52% branża Dom i wnetrza jest 3 pp poniżej mediany rynku (55%), zajmując 8. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 38% do 82% — rozstęp 44 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Karta produktu (53%, +5 pp vs rynek) — karty produktów są bardziej kompletne niż przeciętnie. Najsłabszym ogniwem jest Strona główna (61%, -4 pp vs rynek).

Największa luka branżowa to Drabinka progów AOV — 97% sklepów w kategorii Dom i wnetrza nie wdraża tego rozwiązania (podobnie jak w całym rynku: 92%).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Dom i wnetrza: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Drabinka progów AOV 4.15 97% rynek 92% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 95% rynek 93% Progowe bonusy AOV 6.4 95% rynek 92% Gift wrapping/express shipping 5.22 94% rynek 92% Ekspresowe płatności na PDP (GPay/karty) 3.10 92% rynek 88% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Dom i wnetrza: N=39.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Dom i wnetrza — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 52% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Dom i wnetrza wypadają najlepiej (% spełnienia):

1.3 Logo jako link do homepage 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 97%
4.11 Miniatura produktu w koszyku 96%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Dom i wnetrza, zacznij od wdrożenia Drabinka progów AOV — 97% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Cross-sell / upsell w checkoucie (95% bez wdrożenia).

Kosmetyki

56%

48 sklepów · 9. na 15 branż

Profil branży
Jak Kosmetyki wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Kosmetyki Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 67% 65% +2 Listing kategorii 56% 50% +6 Karta produktu 50% 48% +2 Koszyk 57% 54% +3 Checkout 65% 65% Monetyzacja dodatkowa 33% 33%
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Kosmetyki: 48 sklepów.

Z medianą 56% branża Kosmetyki plasuje się na poziomie mediany rynku (55%). Rozpiętość wyników w branży: od 30% do 70% — rozstęp 40 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Listing kategorii (56%, +6 pp vs rynek) — listingi kategorii są lepiej zorganizowane niż średnia rynkowa.

Największa luka branżowa to Subskrypcja / refill model — 100% sklepów w kategorii Kosmetyki nie wdraża tego rozwiązania (vs 89% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Kontekst branżowy: Subskrypcja / refill model (6.6): Model subskrypcji idealnie pasuje do kosmetyków — replenishment kremów, serum i makijażu to naturalny cykl zakupowy.

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Kosmetyki: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Subskrypcja / refill model 6.6 100% rynek 89% Gift wrapping/express shipping 5.22 97% rynek 92% Szybki zakup 1-Click 3.11 94% rynek 90% Ekspresowe płatności na PDP (GPay/karty) 3.10 94% rynek 88% Narzędzie porównania produktów 2.9 94% rynek 86% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Kosmetyki: N=48.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Kosmetyki — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 56% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Kosmetyki wypadają najlepiej (% spełnienia):

1.3 Logo jako link do homepage 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 99%
4.11 Miniatura produktu w koszyku 98%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Kosmetyki, zacznij od wdrożenia Subskrypcja / refill model — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Gift wrapping/express shipping (97% bez wdrożenia).

Bizuteria

55%

26 sklepów · 10. na 15 branż

Profil branży
Jak Bizuteria wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Bizuteria Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 67% 65% +2 Listing kategorii 56% 50% +6 Karta produktu 52% 48% +4 Koszyk 53% 54% Checkout 64% 65% Monetyzacja dodatkowa 30% 33% -3
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Bizuteria: 26 sklepów.

Z medianą 55% branża Bizuteria plasuje się na poziomie mediany rynku (55%). Rozpiętość wyników w branży: od 40% do 81% — rozstęp 41 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Listing kategorii (56%, +6 pp vs rynek) — listingi kategorii są lepiej zorganizowane niż średnia rynkowa.

Największa luka branżowa to Cross-sell / upsell w checkoucie — 96% sklepów w kategorii Bizuteria nie wdraża tego rozwiązania (podobnie jak w całym rynku: 93%).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Bizuteria: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 96% rynek 93% Odroczone płatności (PayPo) 4.10 92% rynek 80% Progowe bonusy AOV 6.4 92% rynek 92% Drabinka progów AOV 4.15 92% rynek 92% Video produktowe 3.18 88% rynek 88% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Bizuteria: N=26.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Bizuteria — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 55% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Bizuteria wypadają najlepiej (% spełnienia):

1.3 Logo jako link do homepage 98%
5.2 Zakup jako gość (bez rejestracji) 98%
5.16 Uwagi do zamówienia 96%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Bizuteria, zacznij od wdrożenia Cross-sell / upsell w checkoucie — 96% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Odroczone płatności (PayPo) (92% bez wdrożenia).

Dzieci

53%

18 sklepów · 11. na 15 branż

Profil branży
Jak Dzieci wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Dzieci Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 67% 65% +2 Listing kategorii 55% 50% +5 Karta produktu 48% 48% Koszyk 57% 54% +3 Checkout 64% 65% Monetyzacja dodatkowa 40% 33% +7
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Dzieci: 18 sklepów.

Z medianą 53% branża Dzieci jest 2 pp poniżej mediany rynku (55%), zajmując 11. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 44% do 66% — rozstęp 22 pp wskazuje na stosunkowo wyrównany poziom.

Najsilniejszą sekcją jest Monetyzacja dodatkowa (40%, +7 pp vs rynek) — branża lepiej wykorzystuje mechanizmy podnoszenia wartości koszyka.

Największa luka branżowa to CTA z kwotą („Zamawiam i płacę X zł") — 100% sklepów w kategorii Dzieci nie wdraża tego rozwiązania (vs 76% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Dzieci: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% CTA z kwotą („Zamawiam i płacę X zł") 5.18 100% rynek 76% Szybki zakup 1-Click 3.11 100% rynek 90% Gift wrapping/express shipping 5.22 94% rynek 92% Video produktowe 3.18 94% rynek 88% Narzędzie porównania produktów 2.9 94% rynek 86% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Dzieci: N=18.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Dzieci — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 53% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Dzieci wypadają najlepiej (% spełnienia):

5.2 Zakup jako gość (bez rejestracji) 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
4.11 Miniatura produktu w koszyku 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Dzieci, zacznij od wdrożenia CTA z kwotą („Zamawiam i płacę X zł") — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Szybki zakup 1-Click (100% bez wdrożenia).

Moda

53%

56 sklepów · 12. na 15 branż

Profil branży
Jak Moda wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Moda Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 61% 65% -4 Listing kategorii 50% 50% Karta produktu 45% 48% -3 Koszyk 53% 54% Checkout 65% 65% Monetyzacja dodatkowa 20% 33% -13
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Moda: 56 sklepów.

Z medianą 53% branża Moda jest 2 pp poniżej mediany rynku (55%), zajmując 12. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 37% do 72% — rozstęp 35 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsłabszym ogniwem jest Monetyzacja dodatkowa (20%, -13 pp vs rynek) — podobnie jak w większości branż, mechanizmy cross-sellu i progów AOV są najsłabszym punktem.

Największa luka branżowa to Gift wrapping/express shipping — 96% sklepów w kategorii Moda nie wdraża tego rozwiązania (podobnie jak w całym rynku: 92%).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Moda: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Gift wrapping/express shipping 5.22 96% rynek 92% Drabinka progów AOV 4.15 94% rynek 92% Progowe bonusy AOV 6.4 93% rynek 92% Szybki zakup 1-Click 3.11 93% rynek 90% Video produktowe 3.18 92% rynek 88% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Moda: N=56.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Moda — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 53% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Moda wypadają najlepiej (% spełnienia):

4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
2.6 Cena widoczna na kaflu produktu 99%
1.3 Logo jako link do homepage 99%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Moda, zacznij od wdrożenia Gift wrapping/express shipping — 96% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Drabinka progów AOV (94% bez wdrożenia).

Rekodzieło

54%

6 sklepów · 13. na 15 branż

Profil branży
Jak Rekodzieło wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Rekodzieło Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 56% 65% -9 Listing kategorii 50% 50% Karta produktu 39% 48% -9 Koszyk 64% 54% +10 Checkout 79% 65% +14 Monetyzacja dodatkowa 17% 33% -16
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Rekodzieło: 6 sklepów.

Z medianą 54% branża Rekodzieło plasuje się na poziomie mediany rynku (55%). Rozpiętość wyników w branży: od 35% do 77% — rozstęp 42 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsilniejszą sekcją jest Checkout (79%, +14 pp vs rynek) — sklepy w tej branży lepiej radzą sobie z procesem zamówienia niż rynek. Najsłabszym ogniwem jest Monetyzacja dodatkowa (17%, -16 pp vs rynek) — podobnie jak w większości branż, mechanizmy cross-sellu i progów AOV są najsłabszym punktem.

Największa luka branżowa to Subskrypcja / refill model — 100% sklepów w kategorii Rekodzieło nie wdraża tego rozwiązania (vs 89% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Rekodzieło: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Subskrypcja / refill model 6.6 100% rynek 89% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 100% rynek 93% Progowe bonusy AOV 6.4 100% rynek 92% Cross-sell / upsell w koszyku 6.3 100% rynek 66% Gift wrapping/express shipping 5.22 100% rynek 92% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Rekodzieło: N=6.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Rekodzieło — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 54% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Rekodzieło wypadają najlepiej (% spełnienia):

5.17 Faktura / dane firmowe 100%
5.11 Wybór metod dostawy (min. 3 opcje) 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Rekodzieło, zacznij od wdrożenia Subskrypcja / refill model — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Cross-sell / upsell w checkoucie (100% bez wdrożenia).

Zywnosc

51%

25 sklepów · 14. na 15 branż

Profil branży
Jak Zywnosc wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Zywnosc Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 56% 65% -9 Listing kategorii 44% 50% -6 Karta produktu 48% 48% Koszyk 53% 54% Checkout 62% 65% -3 Monetyzacja dodatkowa 33% 33%
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Zywnosc: 25 sklepów.

Z medianą 51% branża Zywnosc jest 4 pp poniżej mediany rynku (55%), zajmując 14. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 38% do 78% — rozstęp 40 pp wskazuje na duże zróżnicowanie jakości UX wewnątrz kategorii.

Najsłabszym ogniwem jest Strona główna (56%, -9 pp vs rynek).

Największa luka branżowa to Progowe bonusy AOV — 100% sklepów w kategorii Zywnosc nie wdraża tego rozwiązania (vs 92% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Zywnosc: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Progowe bonusy AOV 6.4 100% rynek 92% Drabinka progów AOV 4.15 100% rynek 92% Narzędzie porównania produktów 2.9 100% rynek 86% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 96% rynek 93% Gift wrapping/express shipping 5.22 94% rynek 92% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Zywnosc: N=25.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Zywnosc — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 51% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Zywnosc wypadają najlepiej (% spełnienia):

1.3 Logo jako link do homepage 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 98%
4.11 Miniatura produktu w koszyku 96%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Zywnosc, zacznij od wdrożenia Progowe bonusy AOV — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Drabinka progów AOV (100% bez wdrożenia).

Motoryzacja

46%

5 sklepów · 15. na 15 branż

Profil branży
Jak Motoryzacja wypada w sześciu sekcjach ścieżki zakupowej vs cały rynek
Mediana spełnienia kryteriów per sekcja. Szara = mediana rynku (323 sklepów). Kolor = wynik branży. Pigułka = różnica w punktach procentowych.
Motoryzacja Rynek (323 sklepów) Mediana rynku 0% 25% 50% 75% 100% Strona główna 56% 65% -9 Listing kategorii 50% 50% Karta produktu 40% 48% -8 Koszyk 53% 54% Checkout 57% 65% -8 Monetyzacja dodatkowa 20% 33% -13
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Motoryzacja: 5 sklepów.

Z medianą 46% branża Motoryzacja jest 9 pp poniżej mediany rynku (55%), zajmując 15. miejsce na 15 badanych branż. Rozpiętość wyników w branży: od 43% do 60% — rozstęp 17 pp wskazuje na stosunkowo wyrównany poziom.

Najsłabszym ogniwem jest Monetyzacja dodatkowa (20%, -13 pp vs rynek) — podobnie jak w większości branż, mechanizmy cross-sellu i progów AOV są najsłabszym punktem.

Największa luka branżowa to Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% sklepów w kategorii Motoryzacja nie wdraża tego rozwiązania (vs 93% w całym rynku — luka specyficzna dla branży).

Luki branżowe
5 najczęstszych braków w branży Motoryzacja: co wdrożyć w pierwszej kolejności
% sklepów w branży, w których dane rozwiązanie nie jest wdrożone. Przerywana linia = poziom rynku.
25% 50% 75% 100% Cross-sell / upsell w checkoucie 6.5 100% rynek 93% Progowe bonusy AOV 6.4 100% rynek 92% Cross-sell / upsell w koszyku 6.3 100% rynek 66% Gift wrapping/express shipping 5.22 100% rynek 92% CTA z kwotą („Zamawiam i płacę X zł") 5.18 100% rynek 76% % sklepów w branży bez wdrożenia mediana rynku
Źródło: Audyt KAMAN 323 sklepów, 2025–2026. Branża Motoryzacja: N=5.
Rozkład wyników
Gdzie plasują się sklepy w branży Motoryzacja — każda kropka to jeden sklep
Pionowa linia = mediana branży. Przerywana = mediana rynku.
0% 20% 40% 60% 80% 100% mediana 46% rynek 55%
Mocne strony branży

Trzy kryteria, w których sklepy z kategorii Motoryzacja wypadają najlepiej (% spełnienia):

5.2 Zakup jako gość (bez rejestracji) 100%
4.7 Usunięcie produktu z koszyka 100%
4.6 Edycja ilości w koszyku 100%
Rekomendacja

Jeśli prowadzisz sklep w kategorii Motoryzacja, zacznij od wdrożenia Cross-sell / upsell w checkoucie — 100% Twojej branżowej konkurencji tego nie ma, co oznacza szansę na natychmiastowe wyróżnienie się. Kolejny krok: Progowe bonusy AOV (100% bez wdrożenia).

Przyczyny

Dlaczego „ładny sklep plus ruch” wciąż dominuje, choć przestaje się opłacać.

Właściciele sklepów nie popełnili błędu. Przez dwie dekady model „generuj ruch” był racjonalny i opłacalny. Warunki się zmieniły, ale infrastruktura wokół tego modelu (agencje, platformy, kultura zawodowa) wciąż jest pod niego zoptymalizowana.

Wykres 7
86% budżetu na ruch, 9% na zarabianie na nim. Czy to ma sens w 2026?
Typowy sklep B2C, przychód 3 mln zł+. Lewa strona: stan obecny. Prawa: model z dojrzałych rynków (UK, USA, DACH).
Stan obecny w polskim e-commerce (sklep 3 mln zł+)
Meta Ads 48% Google + Allegro Ads 28% SEO / content 10% Marketing Automation 4% CRO / UX 3% Retencja / lojalność 2% Inne 5% 86% akwizycja 9% monetyzacja
Model adekwatny do fazy dojrzałości rynku (2026+)
Meta Ads 28% Google + retail media 22% SEO + widoczność w AI 10% Marketing Automation 14% CRO / UX 12% Retencja / lojalność 10% Inne 4% 60% akwizycja 36% monetyzacja
Źródła i metodologia. Stan obecny: szacunki własne KAMAN, oparte na publikowanych danych branżowych (m.in. Fallow Deer „Optymalny budżet w Meta Ads 2025": 50–70% budżetu marketingu B2C trafia do Meta Ads; raport Marketyzacja „Dlaczego CPA rośnie" 2024: wzrost kosztów reklamy o 15–40% YoY) oraz obserwacjach z praktyki agencyjnej. Pełne, precyzyjne badania alokacji budżetów marketingowych polskich sklepów e-commerce nie są publicznie dostępne. Wartości należy traktować jako wzorzec ilościowy, nie precyzyjny pomiar pojedynczej próby. Model adekwatny: propozycja KAMAN oparta na strukturach budżetów obserwowanych w dojrzałych rynkach e-commerce: USA, UK, DACH. Punkty odniesienia: Klaviyo „Global Email and SMS Marketing Acquisition 2026" (rosnący udział retencji i automatyzacji w budżetach), Shopify „Global Commerce Report 2026", Ringly „Ecommerce CAC Statistics 2026". Skalibrowano do polskiej specyfiki: wyższy udział Meta wynikający z mniejszej dojrzałości email/SMS marketingu, dodanie Allegro Ads jako kanału retail media.

86% budżetu na pozyskanie ruchu. 9% na zarabianie na nim. Ta proporcja działała w 2018–2022, gdy klient był tani, a rynek rósł o kilkanaście procent rocznie.

Dziś ta sama złotówka kupuje 35% mniej ruchu, a klient wydaje tyle samo co cztery lata temu. Bez przesunięcia budżetu z akwizycji na monetyzację i retencję, ekonomika Twojego sklepu pogarsza się z każdym kwartałem.

Cztery przyczyny strukturalne

Dlaczego przesunięcie budżetu z akwizycji na monetyzację jeszcze nie nastąpiło i co stoi mu na przeszkodzie.

Model biznesowy okresu wzrostu działał

Przez dekadę „generuj więcej ruchu" wystarczało. Cały łańcuch wartości (agencje, narzędzia, modele rozliczeniowe) powstał wokół tej logiki i działał dobrze. Faza dojrzałości wymaga innego modelu, ale infrastruktura dopiero zaczyna się przebudowywać.

Platforma technologiczna ogranicza sufit

Shoper, IdoSell, PrestaShop, WooCommerce: świetne do podstawowej ścieżki zakupowej. Ale 1-Click, dynamiczne progi AOV czy predykcyjny cross-sell wymagają indywidualnego wdrożenia. To podnosi koszt każdej funkcji optymalizacyjnej i przesuwa próg jej opłacalności.

Warstwa monetyzacji jest niewidoczna na zewnątrz

Estetykę sklepu można pokazać w portfolio i na konkursach. Cross-sell, win-back i checkout nie. Design wygrywa nagrody, monetyzacja nie. Efekt: niskie inwestycje w elementy, które mają największy wpływ na wynik finansowy.

Rynek nie posiada publicznych benchmarków konwersyjnych

Skąd masz wiedzieć, że Twój koszyk 240 zł powinien być 300 zł? Że repeat rate 22% powinien być 38%? Bez benchmarku obecny wynik wydaje się normalny, a inwestycja w poprawę nieoczywista. Ten raport i tabela porównawcza mają to zmienić.

Wyjście

Co z tym zrobić: cztery warstwy, które zamykają nożyce kosztów.

Ruch wciąż jest niezbędny. Ale sam nie wystarczy. Trzeba go uzupełnić trzema warstwami, które dotąd były marginalne: wartość koszyka, konwersja i retencja. Każda wpływa na inny wskaźnik, każda jest mierzalna, każda zwraca się w miesiącach.

Cztery warstwy: ruch, koszyk, konwersja, retencja

Każda z czterech warstw wpływa na inny wskaźnik. Każda zwraca się w innym horyzoncie. Każda jest mierzalna i wdrażalna niezależnie, choć największy efekt na rentowność sklepu daje uruchomienie ich w komplecie.

Filar 1 · Akwizycja

Ruch: wciąż fundament, ale w nowym układzie kanałów

Ruch wciąż odpowiada za 90% nowych klientów. Ale skuteczność Meta Ads i Google Ads maleje. Konieczna dywersyfikacja: widoczność w AI (ChatGPT, Gemini), retail media (Allegro Ads, Ceneo Ads), affiliate, własne kanały social. AI-assisted bidding zredukuje CAC o 5–9% w 2027, ale tylko u tych, którzy go wdrożą.

Typowy wpływ na biznes
Utrzymanie wolumenu sprzedaży przy hamowaniu wzrostu CAC. Kanały AI i retail media mogą obniżyć efektywny koszt pozyskania o 10–18% w horyzoncie 12 miesięcy.
Filar 2 · Wartość koszyka

AOV: dźwignia, którą polski rynek wykorzystuje w najmniejszym stopniu

Cross-sell w koszyku, progi darmowej dostawy („brakuje X zł"), bundle, upsell na PDP. Niskie ryzyko, wysoki ROI, a jednocześnie największe braki rynkowe: 91% bez cross-sellu w checkoucie, 91% bez progów AOV.

Typowy wpływ na biznes
Wzrost wartości koszyka o 12–25%. Przy stałym ruchu odpowiada bezpośrednio za 12–25% wzrostu przychodu. Czas wdrożenia: 4–8 tygodni.
Filar 3 · Konwersja

CR: każdy punkt procentowy to 40 procent więcej przychodu

Średni CR: 2,5–3%. Liderzy: 5–10%. Każdy punkt procentowy CR = ~40% więcej przychodu przy tym samym ruchu. Dźwignie: mniej friction w checkoucie, transparentne koszty wcześniej w ścieżce, Apple Pay / Google Pay / BLIK One-Click, CTA z kwotą zamówienia, social proof w punktach decyzyjnych.

Typowy wpływ na biznes
Wzrost CR z 2,7% do 3,5–4% przy zachowaniu obecnego ruchu. Odpowiada za 30–48% wzrostu przychodu. Czas wdrożenia: 6–12 tygodni.
Filar 4 · Retencja i wartość klienta

Retencja: jedyna warstwa, w której koszt pozyskania spada, a nie rośnie

Marketing automation, post-purchase, win-back, programy lojalnościowe, subskrypcje. Jedyny kanał, w którym CAC spada, o 8% rok do roku (Klaviyo 2026). Sekwencje behawioralne AI osiągają CAC niższy o 33% od kampanii do nowych klientów.

Typowy wpływ na biznes
Wzrost repeat rate z 22% do 32–38%. Wartość klienta w czasie (LTV) rośnie o 40–80%. Według LoyaltyLion: wzrost retencji o 5 pp przekłada się na wzrost zysku o 25–95%.
Wykres 8 · Synteza czterech filarów
Trzy ścieżki rozwoju sklepu o przychodzie 10 mln zł rocznie, horyzont 24 miesiące
Marża operacyjna (EBITDA) jako procent przychodu w zależności od głębokości wdrożenia czterech filarów. Punkt początkowy modelowego sklepu: przychód 10 mln zł, marża 12% (czyli 1,2 mln zł zysku operacyjnego), CR 2,7%, AOV 240 zł, repeat rate 22%, CAC 95 zł.
+20pp +10pp +5pp marża startowa −10pp +18 pp marży +8 pp marży −7,5 pp marży teraz +6 mies. +12 mies. +18 mies. +24 mies. C. Pełny: wszystkie 4 filary B. Selektywnie: filar 2 + 3 A. Status quo: bez zmian Co to oznacza w zł rocznie (po 24 mies., przy przychodzie 10 mln zł): Scenariusz C → zysk roczny rośnie z 1,2 mln zł do ok. 3,0 mln zł (+150%) Scenariusz B → zysk roczny rośnie z 1,2 mln zł do ok. 2,0 mln zł (+67%) Scenariusz A → zysk roczny spada z 1,2 mln zł do ok. 450 tys. zł (−63%)
Założenia modelu: sklep B2C, przychód 10 mln zł rocznie, marża startowa EBITDA 12% (= 1,2 mln zł zysku operacyjnego), koszty stałe ok. 25% przychodu, CR 2,7%, AOV 240 zł, repeat rate 22%, CAC 95 zł. Scenariusz A: utrzymanie obecnej struktury budżetu (86% akwizycja) przy wzroście CAC o 15% rocznie i braku poprawy CR/AOV/retencji. Scenariusz B: wdrożenie filarów 2 i 3 (AOV +12%, CR +0,8 pp), przesunięcie 8% budżetu na CRO. Scenariusz C: pełne wdrożenie czterech filarów (dodatkowo repeat rate 22% → 32%, marketing automation, oszczędność CAC z tytułu retencji). Model ma charakter scenariuszowy, pokazuje rząd wielkości, a nie precyzyjną prognozę indywidualnego sklepu.
Źródła wartości upliftów: Klaviyo „Global Email and SMS Marketing Acquisition 2026" (CAC sekwencji win-back i triggerów AI), LoyaltyLion „2025 Customer Loyalty Statistics" (wzrost retencji o 5 pp = +25–95% zysku), Smart Insights 2025 (wskaźnik porzuceń koszyka 71,3%), Ringly „Ecommerce CAC Statistics 2026" (degradacja zwrotu z akwizycji przy stałych budżetach).

Trzy scenariusze dla sklepu z przychodem 10 mln zł rocznie. Ten sam punkt startu. Po dwóch latach: 2,5 mln zł różnicy w zysku operacyjnym.

Scenariusz A (nic nie zmieniasz): Przychody wyglądają stabilnie. Marża się kurczy, bo CAC rośnie szybciej niż AOV, a brak retencji oznacza, że cały ciężar spoczywa na akwizycji. Z 1,2 mln zysku zostajesz z 450 tys. w trzecim roku.

Scenariusz B (koszyk + konwersja): Dwa filary wystarczą, by zatrzymać erozję i podwoić zysk. Finansujesz z bieżącego cash flow w 6–9 miesięcy.

Scenariusz C (wszystkie 4 warstwy): Marża operacyjna rośnie do ~30%, zysk +1,8 mln zł. Za 3 lata różnica A vs C to sklep rosnący vs sklep do sprzedaży.

Kluczowy wniosek

Nie musisz wdrożyć wszystkiego naraz. Dwa filary (koszyk + konwersja) wystarczą, by podwoić zysk operacyjny w 2 lata. Cztery filary razem dają +1,8 mln zł zysku rocznie dla sklepu z przychodem 10 mln zł.

Cytat z raportu zewnętrznego · Ringly, „Ecommerce CAC Statistics 2026"

„Jedyna dźwignia, która wciąż działa, to retencja. Jeśli uda się skłonić klienta do drugiego zakupu zamiast jednego, efektywny koszt pozyskania spada o połowę. Wzrost utrzymania klienta o 5 procent podnosi zysk o 25–95 procent. To większy zwrot niż prawie każda optymalizacja reklamowa, jaką można uruchomić w tym roku."

Prognoza

Za 24 miesiące rynek podzieli się na trzy grupy. Do której trafi Twój sklep?

Część sklepów przesunie budżet na efektywność i odskoczy od konkurencji. Część utrzyma status quo i wejdzie w spiralę kurczących się marż. Najsłabsi zostaną przejęci, połączeni lub zamkną się sami.

Wykres 9
Prognozowane rozwarstwienie rentowności polskiego e-commerce 2025–2028
Trzy grupy sklepów według dynamiki marży operacyjnej. Wartości wyrażone jako odchylenie od mediany rynku 2025.
+15 pp +7 pp mediana −7 pp −15 pp +14 pp –6 pp –13 pp 2025 2026p 2027p 2028p TOP ~20% sklepów, inwestujące we wszystkie 4 filary Środek ~50%, bez systemowych zmian Dolne ~30%, presja na konsolidację lub wyjście z rynku
Źródło: Model własny KAMAN, oparty na: prognozach Strategy& „E-commerce w Polsce” (CAGR 8%), danych GUS/PARP o dynamice 2025 (+9,4%), ekstrapolacji CAC wg Deliberate Directions, Klaviyo i Wordstream, oraz analizy struktury rynku PMR „Handel internetowy w Polsce 2024”. Założenie zachowania obecnego rozkładu spełnienia kryteriów konwersyjnych (audyt 328 sklepów) w grupie środka i dolnej grupie. Prognoza ma charakter scenariuszowy, nie deterministyczny.

W UK (od 2018) i Niemczech (od 2020) widzimy ten sam wzorzec: najtrudniej jest „środkowi”. Duzi konkurują skalą, mali niszą. Sklepy bez zdefiniowanej przewagi tracą udział na obie strony.

Dwa trendy to przyspieszą. Temu, AliExpress i Shein ekspandują w Polsce, a 50% kupujących w grupie 15–24 lata już kupuje za granicą. AI przesunie ruch z wyszukiwarek do modeli językowych, które faworyzują rozpoznawalne marki z treścią ekspercką.

Okno na zmianę modelu zamyka się szybciej, niż sugerują same koszty akwizycji. Sklepy, które do końca 2027 nie wdrożą warstwy efektywności, prawdopodobnie nie dogonią liderów w fazie konsolidacji 2028+.

Aneks · Metodologia

Jak powstał ten raport - i czego z niego nie czytać

Każdy raport rynku ma ograniczenia. Poniżej opisujemy, na czym oparte są wnioski tego dokumentu, w jakich częściach mówimy z mocnymi danymi w ręku, a w których stoimy na szacunkach i własnej obserwacji rynku. Czytelnik powinien znać oba zbiory, żeby umiejętnie zastosować wnioski raportu w swoim sklepie.

1. Audyt 328 polskich sklepów (dane własne)

Podstawowym źródłem empirycznym raportu jest zunifikowany audyt 328 polskich sklepów internetowych według 94 kryteriów konwersyjnych UX/CRO, prowadzony przez zespół KAMAN w okresie październik 2025 – czerwiec 2026.

Dobór próby: 328 sklepów wybranych z polskiego e-commerce według ruchu (SimilarWeb), reprezentujących 15 kategorii produktowych: moda, elektronika, dom i ogród, kosmetyki, spożywcze, sport, dziecięce, zdrowie, motoryzacja, biuro, dom i wnętrza, sklepy DIY, książki i media, hobby, sklepy specjalistyczne B2B-light.

Metoda oceny: 94 kryteria binarne przypisane do 6 sekcji ścieżki zakupowej (Strona główna: 11 kryteriów; Listing kategorii: 11; Karta produktu: 22; Koszyk: 15; Checkout: 23; Monetyzacja dodatkowa: 7). Każde kryterium oceniane w skali ✅ (wdrożone) / ❌ (niewdrożone) / ⚠️ (częściowo) / ❓ (niewidoczne). Audyt prowadzony równolegle w środowisku Chrome Desktop oraz Safari iOS (wersja mobilna), bez logowania, z czyszczonym cache między sesjami.

Wyniki statystyczne: mediana spełnienia wszystkich kryteriów w próbie: 55%. Średnia: 55%. Wynik najlepszego sklepu: 82% (Meble Olimp). Wynik najgorszego: 30%. 89 sklepów (27% próby) osiąga wynik 60% i wyższy; 19 sklepów przekracza 70%; trzy sklepy przekraczają 80%. Rozkład wyników jest płaski, większość masy próby koncentruje się w przedziale 42–65%.

Ograniczenia próby: dobór nie obejmuje długiego ogona rynku - mniejszych sklepów niszowych z przychodami poniżej 1 mln zł rocznie. Próba jest reprezentatywna dla segmentu sklepów o przychodzie 1–50 mln zł, który był głównym przedmiotem analizy. Audyt nie obejmuje marketplace'ów (Allegro, Amazon, Empik) ani sklepów dropshipping z bardzo małym własnym SKU.

Pełna tabela porównawcza 328 sklepów × 94 kryteriów dostępna jest jako osobny interaktywny plik HTML z możliwością filtrowania po sekcji, kryterium i sklepie - link w stopce raportu.

2. Źródła zewnętrzne i ograniczenia

Dane rynku i konsumenta: Gemius/PBI/IAB Polska („E-commerce w Polsce 2024", „E-commerce w Polsce 2025"), PMR Market Experts („Handel internetowy w Polsce 2024"), Strategy& („E-commerce w Polsce: konkurencja i rosnące oczekiwania"), GUS i PARP (dane o sprzedaży internetowej za 2025, publikacja I 2026).

Dane o kosztach akwizycji: Deliberate Directions („Customer Acquisition Cost Ecommerce 2026 Benchmarks"), Marketyzacja.pl („Dlaczego CPA rośnie"), Fallow Deer („Optymalny budżet w Meta Ads 2025"), Wordstream Polska (dane o CPC w polskim Google Ads), Ringly („Ecommerce CAC Statistics 2026").

Dane o retencji, konwersji i AOV: Smart Insights („Conversion Rate Benchmarks 2024–2025", „Cart Abandonment 2025"), Klaviyo („Global Email and SMS Marketing Acquisition 2026"), LoyaltyLion („2025 Customer Loyalty Statistics"), IRP Commerce Market Data, Bigcommerce („Ecommerce Conversion Rates 2025"), Shopify („Global Commerce Report 2026").

Dane o LLM i zmianie ruchu: Ahrefs („AI Overviews CTR Impact Study"), Seer Interactive („Organic CTR Decline 2025"), LLMrefs („Zero-Click Search 2026"), OpenAI (ogłoszenia publiczne), SimilarWeb (szacunki ruchu na platformach AI).

Czego raport świadomie nie obejmuje:

  • Precyzyjnej alokacji budżetów marketingowych polskich sklepów - pełne, reprezentatywne badania na ten temat nie są publicznie dostępne. Wartości w wykresie 7 są szacunkami opartymi na publikowanych danych branżowych (Fallow Deer, Marketyzacja) i obserwacjach z praktyki, nie na badaniu próby sklepów.
  • Indywidualnej prognozy dla konkretnego sklepu - model trzech scenariuszy (wykres 8) pokazuje rząd wielkości skutków decyzji inwestycyjnych dla typowego sklepu o przychodzie 10 mln zł. Dla konkretnego sklepu, w konkretnej kategorii, wartości mogą się różnić o ±30%.
  • Liczb użytkowników aktywnych asystentów AI poza ChatGPT - większość dostawców (Gemini, Copilot, Perplexity, Claude) nie ujawnia precyzyjnych liczb WAU. Wartości w wykresie 3 są szacunkami branżowymi (SimilarWeb, raporty analityków) i należy je traktować jako rząd wielkości.
  • Pełnej tabeli wyników 328 × 94 - tabela jest zbyt duża, żeby zmieścić się w raporcie czytelnie. Jest dostępna jako osobny plik (link w stopce).

Notacja prognoz w wykresach. Wszystkie wartości oznaczone „p" (np. 2026p, 2027p) oraz linie przerywane to prognozy ekstrapolacyjne KAMAN. Konkretne założenia ekstrapolacji znajdują się pod każdym wykresem w sekcji „Źródła". Wartości historyczne (linie ciągłe, lata bez „p") pochodzą z opublikowanych źródeł.

Sprawdź pozycję swojego sklepu w tej samej metodologii

Wykonujemy audyt według identycznych kryteriów, w których przebadane zostało 328 sklepów z tego raportu. Otrzymasz porównanie do mediany rynku, mapę luk konwersyjnych w swoim sklepie oraz priorytetową listę zmian z szacowanym wpływem na CR, AOV i LTV.

Wpisz adres sklepu i email
Darmowo 48h Bez zobowiązań RODO-friendly
Audyt realizowany w ciągu 5 dni roboczych. Bez zobowiązań do dalszej współpracy.

Jak wdrożyć maszynę do zarabiania?

Umów się na 30-minutową rozmowę z doradcą i otrzymaj za darmo dostęp do unikalnego zestawu narzędzi, które pozwolą Ci oszacować potencjał finansowy, jaki drzemie w Twoim sklepie. W tym czasie my przygotujemy dla Ciebie bezpłatnie propozycję zwiększenia sprzedaży.
Wypełnienie formularza NIE jest zobowiązaniem.

Podaj nam adres www Twojego sklepu internetowego do wstępnej analizy

Nasza metoda jest skuteczna (82% klientów osiąga zyski od 2. miesiąca współpracy), ale nie dla każdego:

Nasze rozwiązania pomogą Ci jeśli:

Ale nie są dla Ciebie jeśli:

Wpisz swoje dane, umów rozmowę i otrzymaj dostęp do bezpłatnych narzędzi